IKYB'deki Türkmenler endişeli

IKYB'deki Türkmenler endişeli

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKYB) Türkmenler, 30 Eylül'de yapılması planlanan bölge parlamentosu seçimleri nedeniyle bazı grupların içişlerine karıştığını, "Türkmen" adı altında ancak amacı Türkmenlerin varlığı olmayan partiler kurduğunu ve Türkmen kotasını zayıflatmayı amaçladığını iddia etti. Türkmen Milletvekili Aydın Maruf, siyasi iktidarların amaçları doğrultusunda kurdukları partiler ve oluşturdukları listelerle Türkmen sandalyelerini kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmak istediğini ileri sürdü.

Türkmenler, IKYB'de 30 Eylül'de yapılması planlanan bölge parlamentosu seçimlerinde içişlerine karışılmasının endişesini yaşıyor. Geçmiş yıllarda bazı siyasi partilerin içişlerine müdahale ederek, temsiliyetlerini engellediğini belirten Türkmenler, bu seçimlerde de parlamentodaki Türkmen kotasının zayıflatılmaya çalışıldığını ileri sürdü. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türkmen Milletvekili Aydın Maruf, 30 Eylül'de yapılacak seçimlere Türkmenlerin de katılacağını belirterek, parlamentoda Türkmen kontenjanının 5 sandalye olduğunu ifade etti. Şu anda 5 sandalye için 8 listenin oluştuğuna dikkat çeken Maruf, "Bazı taraflar ve listeler ilk defa seçime katılıyor. Bizim endişemiz Türkmenlerin dışında iktidar siyasi partilerin Türkmenlerin içişlerine müdahale edip, bazı bölgelerden bu listelere oy verip, onları çıkarmaya çalışması. Neticesinde de bu listeleri kendi menfaatleri doğrultusunda kullanacaklar. Endişemiz buradan başlıyor" dedi. 

"Müdahaleler demokrasiye zarar veriyor" 
Yaptıkları miting ve toplantılarda haklarını sürekli dile getirdiklerini anlatan Maruf, "Burada bulunan Türkmenlerin kontenjanları var. Güzel bir örnek demokrasi adına. Ancak bölgedeki iktidar siyasi partilerin etnik grupların içişlerine müdahale etmesi demokrasiye zarar veriyor. Önümüzdeki günler bizim için önemlidir. Türkmenler, Türkmen iradesiyle seçilmiş kişilere destek vermeyi istiyoruz. Neticede parlamentoda olan Türkmenleri temsil edecek listeler oraya gitmeli" diye konuştu. 

"Geçmişte de temsiliyete engel oldular" 
Geçmişte de bölgede bulunan iktidar siyasi partilerin etnik grupların içişlerine müdahale ederek temsiliyete engel olduğuna dikkat çeken Maruf, şunları kaydetti: 
"Bütün taraflardan özelikle de iktidar siyasi partilerden isteğimiz, 30 Eylül'de yapılacak seçimde Türkmen veya Hristiyan partilerin içişlerine müdahale etmemeleri. Bu müdahale demokrasiye olur. Biz kendi irademizle Türkmenleri seçmek istiyoruz, Türkmen adayları oraya göndermek istiyoruz. Bu bizim için önemli bir seçimdir, önemli bir yarışmadır. Bölgede yaşayan Türkmenler gerçek iradeyi seçmek istiyorlar. Seçimin zamanında yapılmasını da destekliyoruz. Bütün Türkmenler, burada yaşayan Kürt kardeşlerimiz ve Hristiyanlarla birlikte yapılacak olan seçime demokrasi için destek vermeye hazır. 

Burada gerçek siyasi partiler var. Her parti kendi iradesiyle kurulmuşsa biz destek veririz. Ancak bu listeler bazı siyasi gruplar tarafından kurulmuş ve kendi amaçları için kullanılmaya çalışılıyor. Amaçları Türkmen varlığı değil. Amaçları sadece iktidarda olan bazı siyasi partilerin projelerine destek vermektir. Bu burada yaşayan herkese zarar veriyor. Amaçlı kotaları zayıflatmaktır. Türkmen ve Hristiyanların 11 kotası var ve bu sandalyeleri kendi menfaatleri için kullanmak istiyorlar." 

93 yaşındaki adam yanarak can verdi 93 yaşındaki adam yanarak can verdi

Atatürk büstüne baltayla saldıran kadın hakkında flaş gelişme! Atatürk büstüne baltayla saldıran kadın hakkında flaş gelişme!

Müzisyen Değer Deniz'in öldürülmesi davasında sanığa yine 45 yıl Müzisyen Değer Deniz'in öldürülmesi davasında sanığa yine 45 yıl

Bursa'da Karlık ailesinin acı günü  Bursa'da Karlık ailesinin acı günü

1 kilogram, artık 1 kilogram olmayacak! 1 kilogram, artık 1 kilogram olmayacak!

Sosyal medyadan seslenmişti... Gizem'den kahreden haber! Sosyal medyadan seslenmişti... Gizem'den kahreden haber!

Bursa'da yola dökülen mazot kamyoneti şarampole uçurdu Bursa'da yola dökülen mazot kamyoneti şarampole uçurdu

CHP'nin Bursa'da üç belediye başkan adayı daha belli oldu! CHP'nin Bursa'da üç belediye başkan adayı daha belli oldu!

Hatice: ''İbadetlerim Allah ile benim aramda'' Hatice: "İbadetlerim Allah ile benim aramda"

Bursa'da evlilik dışı bebeğini gömen polise müebbet hapis verildi Bursa'da evlilik dışı bebeğini gömen polise müebbet hapis verildi

Bursa'da Rona'nın burnundan kaçamadılar Bursa'da Rona'nın burnundan kaçamadılar

Meclis'te intihar girişimi! Meclis'te intihar girişimi!

Dekoltesi olay olmuştu! 'Meğer Türkiye doğumluymuş!' Dekoltesi olay olmuştu! 'Meğer Türkiye doğumluymuş!'

Ünlü isme dava şoku... 13 yıla kadar hapsi isteniyor! Ünlü isme dava şoku... 13 yıla kadar hapsi isteniyor!

MEB'den flaş 'Öğrenci Andı' kararı MEB'den flaş 'Öğrenci Andı' kararı

Bursa'da hafta sonu mesaileri verilmeyen PTT çalışanlarından eylem Bursa'da hafta sonu mesaileri verilmeyen PTT çalışanlarından eylem