İki ülke arasında büyük kriz! İlişkiler durduruldu

İki ülke arasında büyük kriz! İlişkiler durduruldu

Suudi Arabistan'ın, Kanada'nın Riyad Büyükelçisini istenmeyen kişi ilan ettiği, ülkeyi terk etmesi için 24 saat süre verdiği ve Kanada'yla tüm ticari ilişkileri dondurduğu bildirildi.

Suudi Arabistan güvenlik makamlarının, bazı insan hakları aktivistlerini gözaltına almasının ardından Kanada'dan yapılan açıklamalar iki ülke arasında diplomatik krize neden oldu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan ve ülkenin resmi  ajansı SPA'da yer alan açıklamada, Kanada'nın Riyad Büyükelçisi Dennis Horak'ın istenmeyen kişi ilan edildiği ve ülkeyi 24 saat içinde terk etmesinin gerektiği  belirtildi.

Kanada ile ticari ilişkilerin ve yatırımların dondurulduğu ifade  edilen açıklamada, söz konusu kararın, Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland  ve Kanada Büyükelçiliğinin "Suudi Arabistan'da gözaltına alınan aktivistlerin  derhal serbest bırakılması" yönündeki açıklamalarına tepki olarak alındığı  kaydedildi.

Açıklamada, Suudi Arabistan'ın Ottawa Büyükelçisi Nayif bin Bender  es-Sediri'nin de istişare amacıyla ülkeye çağrıldığı bilgisi yer aldı.

Açıklama, şu ifadelere yer verildi:

"Kanada'nın tutumu Suudi Arabistan Krallığı'nın iç işlerine açık ve  bariz bir müdahaledir ve en temel uluslararası normlara ve devletler arasındaki  ilişkileri yöneten tüm yasalara aykırıdır. Kanada'nın açıklamasındaki 'hemen  serbest bırakmak' ifadesi, devletler arasındaki ilişkilerde çok talihsiz, kabul  edilemez ve kınanmayı gerektiren bir ifadedir. Suudi Arabistan Krallığı, tarihi  boyunca Krallığın içişlerine herhangi bir müdahaleyi kabul etmemiş ve kabul  etmeyecektir. Suudi Arabistan Krallığı, Kanada'nın tutumunu kendisine yönelik bir  saldırı olarak değerlendirir ve bu, egemenliğini zayıflatmaya çalışan herkesi  caydıracak sağlam bir duruş gerektirir. Kanada'nın tutumu, Krallık yasalarının,  egemenlik ilkesinin ve prosedürlerinin ağır ve kabul edilemez bir  ihlalidir.''

Kanada Dışişleri Bakanı Freeland, 2 Ağustos'ta Twitter hesabından  yaptığı paylaşımda, "Raif Bedevi'nin kız kardeşi Semer Bedevi'nin Suudi  Arabistan'da gözaltına alındığını öğrenmekten derin endişe duydum. Kanada, bu zor  zamanda Bedevi ailesiyle birlikte duruyor ve hem Raif hem de Semer Bedevi'nin  derhal serbest bırakılmasını şiddetle desteklemeye devam ediyoruz."  değerlendirmesinde bulunmuştu.

Öte yandan Kanada Dışişleri Bakanlığının resmi Twitter hesabından 3  Ağustos'ta yapılan paylaşımda da "Kanada, Semer Bedevi'nin  de dahil olduğu Suudi  Arabistan'daki sivil toplum ve kadın hakları aktivistlerinin tutuklanmasından  ciddi kaygı duyuyor. Suudi yetkilileri, onları ve diğer barışçıl insan hakları  aktivistlerini derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz." ifadeleri kullanılmıştı.  

Bursa'da teknoloji ürünleri satan mağazanın açılışı izdihama sebep oldu Bursa'da teknoloji ürünleri satan mağazanın açılışı izdihama sebep oldu

Bursa'da minik Su için yardım seferberliği Bursa'da minik Su için yardım seferberliği

Bursa'da makamlarıyla okuduğu ezanla ziyaretçileri hayran bırakıyor Bursa'da makamlarıyla okuduğu ezanla ziyaretçileri hayran bırakıyor

Sosyal medyada gündem olan 'rötar' kavgası! Sosyal medyada gündem olan 'rötar' kavgası!

İkinci el ürünler görenleri şaşırttı İkinci el ürünler görenleri şaşırttı

4 yaşındaki çocuğa cinsel taciz iddiası 4 yaşındaki çocuğa cinsel taciz iddiası

Mesut Demir; <br /> Bursa'da başkanlar ne yapıyor, ne yapacak? Mesut Demir;
Bursa'da başkanlar ne yapıyor, ne yapacak?

Bursa'da atıkların muhteşem dönüşümü Bursa'da atıkların muhteşem dönüşümü

Amerikan devinden Bursa'ya yatırım! 500 kişi istihdam edilecek Amerikan devinden Bursa'ya yatırım! 500 kişi istihdam edilecek

Bursa'da emsal karar! Maaşı geç yatan işçi istifâ ederse tazminat alacak Bursa'da emsal karar! Maaşı geç yatan işçi istifâ ederse tazminat alacak

Bursa'daki bu halıya paha biçilemiyor Bursa'daki bu halıya paha biçilemiyor

Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (26 Nisan 2019 Cuma) Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (26 Nisan 2019 Cuma)

Bursa'da karısını öldüren 80 yaşındaki sanık: ''Şeker hastasıyım, bir şeyi hatırlamıyorum''  Bursa'da karısını öldüren 80 yaşındaki sanık: "Şeker hastasıyım, bir şeyi hatırlamıyorum"

Bursa'da şeftali bahçesindeki cinayetin zanlıları yakalandı Bursa'da şeftali bahçesindeki cinayetin zanlıları yakalandı