IKBY'de 'seçimlere hile karıştırıldı' iddiası

IKBY'de 'seçimlere hile karıştırıldı' iddiası

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki bazı muhalefet partileri, pazar günü yapılan milletvekili seçimlerine hile karıştırıldığı iddiasında bulundu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) bazı muhalefet partileri, 30 Eylül'de yapılan milletvekili seçimlerine hile karıştırıldığını öner sürerken Yeni Nesil Hareketi, seçim sonuçlarını tanımayacağını ve meclisi boykot edeceğini açıkladı.

Muhalefetin başını çektiği Goran (Değişim) Hareketi, Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) ve Yeni Nesil Hareketi, pazar günü yapılan milletvekili seçimlerinde usulsüzlük yapıldığını iddia etti.

Goran Hareketi Dış İlişkiler Sorumlusu Şoreş Hacı, katıldığı yerel bir televizyon kanalında, sahte oyların iptal edilmesi için kısa süre bekleyeceklerini, aksi takdirde seçimi ve sonuçlarını tamamen boykot edeceklerini belirtti.

"Yaklaşık 200 bin sahte oyun kullanıldığını" iddia eden Şoreş, kullanılan sahte oy belgeleriyle şikayette bulunduklarını söyledi.

Kürdistan İslami Birlik Partisi'nden (Yekgirtu) yapılan yazılı açıklamada da, oy oranlarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, "İktidar ortakları (KDP ve KYB) seçimde usulsüzlük yaptı ve kendi çıkarları için katılım oranlarını artırıldı." ifadelerine yer verildi.

Meclis oturumlarını boykot çağrısı

Öte yandan Yeni Nesil Hareketi Başkanı Şasivar Abdulvahid, düzenlediği basın toplantısında, oy verme ve kayıt işlemlerinde usulsüzlük yapıldığını belirterek, bu dönemde meclis oturumlarına katılmayacaklarını söyledi.

Abdulvahid açıklamasında, "Yeni bir döneme giriyoruz. Sokakta halkla beraber olup gösteri düzenleyeceğiz. İktidar dışındaki taraflara haraketimiz ile birlikte meclis oturumlarını boykot etmeye davet ediyoruz." diye konuştu.

Hareketin Irak Meclisi Grup Başkanı Rabun Maruf da Bağdat'ta meclis binasında düzenlediği basın toplantısında, KDP ve KYB'nin IKBY parlamento seçimlerine hile karıştırdıklarını iddia ederek, "Bunun için söz konusu seçim sonuçlarını tanımıyoruz. Seçilen milletvekillerimiz de meclisi boykot edecek." dedi.

Maruf, Irak Cumhurbaşkanı seçiminde de KDP ve KYB Cumhurbaşkanı adaylarını desteklemeyeceklerini de ifade etti.

Yeni Nesil Hareketi, Irak Meclisi'nde 4 milletvekiliyle temsil ediliyor.

Yaklaşık 5 milyon nüfuslu IKBY'de 3 milyonu aşkın kayıtlı seçmen 30 Eylül Pazar günü genel seçimler için sandık başına gitmiş, 29 parti ve koalisyon, 111 sandalyeli meclis için yarışmıştı.

Bursa'da korkutan yangın Bursa'da korkutan yangın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtladı

Yaşar Alptekin: Sokakta sigara içen kadın ucuzdur Yaşar Alptekin: Sokakta sigara içen kadın ucuzdur

El freni çekilmeyen kamyon, hareket ederek yayayı ezdi El freni çekilmeyen kamyon, hareket ederek yayayı ezdi

Havaya rastgele ateş açtı! Havaya rastgele ateş açtı!

Çin'de 518 milyon yıllık binlerce fosil bulundu Çin'de 518 milyon yıllık binlerce fosil bulundu

91 yıllık okul alevlere teslim oldu 91 yıllık okul alevlere teslim oldu

Kocasını 3 haftalık bebeğinden kıskanıp, bebeğinin boğazını kesti Kocasını 3 haftalık bebeğinden kıskanıp, bebeğinin boğazını kesti

Skandal kararı yarın imzalıyor Skandal kararı yarın imzalıyor

Bursa'da bir araya geldiler: ''Kadın dostu şehir konusunda çok iddialıyız'' Bursa'da bir araya geldiler: "Kadın dostu şehir konusunda çok iddialıyız"

Güneş Sistemi dışında keşfedilen gezegen sayısı 4 bine yaklaştı Güneş Sistemi dışında keşfedilen gezegen sayısı 4 bine yaklaştı

İzmir'de feci kaza: 2 ölü, 6 yaralı İzmir'de feci kaza: 2 ölü, 6 yaralı