IKBY'de 'seçimlere hile karıştırıldı' iddiası

IKBY'de 'seçimlere hile karıştırıldı' iddiası

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki bazı muhalefet partileri, pazar günü yapılan milletvekili seçimlerine hile karıştırıldığı iddiasında bulundu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) bazı muhalefet partileri, 30 Eylül'de yapılan milletvekili seçimlerine hile karıştırıldığını öner sürerken Yeni Nesil Hareketi, seçim sonuçlarını tanımayacağını ve meclisi boykot edeceğini açıkladı.

Muhalefetin başını çektiği Goran (Değişim) Hareketi, Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) ve Yeni Nesil Hareketi, pazar günü yapılan milletvekili seçimlerinde usulsüzlük yapıldığını iddia etti.

Goran Hareketi Dış İlişkiler Sorumlusu Şoreş Hacı, katıldığı yerel bir televizyon kanalında, sahte oyların iptal edilmesi için kısa süre bekleyeceklerini, aksi takdirde seçimi ve sonuçlarını tamamen boykot edeceklerini belirtti.

"Yaklaşık 200 bin sahte oyun kullanıldığını" iddia eden Şoreş, kullanılan sahte oy belgeleriyle şikayette bulunduklarını söyledi.

Kürdistan İslami Birlik Partisi'nden (Yekgirtu) yapılan yazılı açıklamada da, oy oranlarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, "İktidar ortakları (KDP ve KYB) seçimde usulsüzlük yaptı ve kendi çıkarları için katılım oranlarını artırıldı." ifadelerine yer verildi.

Meclis oturumlarını boykot çağrısı

Öte yandan Yeni Nesil Hareketi Başkanı Şasivar Abdulvahid, düzenlediği basın toplantısında, oy verme ve kayıt işlemlerinde usulsüzlük yapıldığını belirterek, bu dönemde meclis oturumlarına katılmayacaklarını söyledi.

Abdulvahid açıklamasında, "Yeni bir döneme giriyoruz. Sokakta halkla beraber olup gösteri düzenleyeceğiz. İktidar dışındaki taraflara haraketimiz ile birlikte meclis oturumlarını boykot etmeye davet ediyoruz." diye konuştu.

Hareketin Irak Meclisi Grup Başkanı Rabun Maruf da Bağdat'ta meclis binasında düzenlediği basın toplantısında, KDP ve KYB'nin IKBY parlamento seçimlerine hile karıştırdıklarını iddia ederek, "Bunun için söz konusu seçim sonuçlarını tanımıyoruz. Seçilen milletvekillerimiz de meclisi boykot edecek." dedi.

Maruf, Irak Cumhurbaşkanı seçiminde de KDP ve KYB Cumhurbaşkanı adaylarını desteklemeyeceklerini de ifade etti.

Yeni Nesil Hareketi, Irak Meclisi'nde 4 milletvekiliyle temsil ediliyor.

Yaklaşık 5 milyon nüfuslu IKBY'de 3 milyonu aşkın kayıtlı seçmen 30 Eylül Pazar günü genel seçimler için sandık başına gitmiş, 29 parti ve koalisyon, 111 sandalyeli meclis için yarışmıştı.

Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen hayatını kaybetti Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen hayatını kaybetti

Trafik cezalarının artırılmasını öngören teklif kabul edildi Trafik cezalarının artırılmasını öngören teklif kabul edildi

Türk ve Suudi ekipler, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na geldi Türk ve Suudi ekipler, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na geldi

Bursa'da mermer yüklü TIR alev alev yandı! Bursa'da mermer yüklü TIR alev alev yandı!

Bakan Akar'dan İdlib açıklaması Bakan Akar'dan İdlib açıklaması

ABD basınından bomba 'Kaşıkçı' iddiası: 'Suudi Arabistan öldüğünü kabul edecek' ABD basınından bomba 'Kaşıkçı' iddiası: 'Suudi Arabistan öldüğünü kabul edecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ülkemiz için bir fırsattır Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ülkemiz için bir fırsattır

Bursa'da kırmızı ışıkta geçen otomobil yayaya çarptı Bursa'da kırmızı ışıkta geçen otomobil yayaya çarptı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye'ye geliyor! ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye'ye geliyor!

Düğünde damada takılanlar şoke etti Düğünde damada takılanlar şoke etti

KYK burs başvuruları başladı! KYK burs başvuruları başladı!

Sahte parayla büyükbaş hayvan alırken yakalandılar Sahte parayla büyükbaş hayvan alırken yakalandılar

Tüm ilişkileri kesme kararı aldılar! Tüm ilişkileri kesme kararı aldılar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bahçeli ile görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bahçeli ile görüşecek

Meral Akşener, Bahçeli'den şikayetçi oldu Meral Akşener, Bahçeli'den şikayetçi oldu

Evin bahçesinde bulunan top mermisi imha edildi Evin bahçesinde bulunan top mermisi imha edildi