İHH geçen yıl 343 bin 199 Yemenliye yardım ulaştırdı

İHH geçen yıl 343 bin 199 Yemenliye yardım ulaştırdı

İHH İnsani Yardım Vakfı, hayırseverlerin destekleriyle Yemen'de 2018 yılı içerisinde yaklaşık 343 bin 199 ihtiyaç sahibine acil yardım ulaştırdı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri'nden (İHH) yapılan açıklamaya göre, insani krizin ölümcül boyutlara ulaştığı 27,4 milyon nüfusa sahip Yemen'de, 21 milyon insan gıda sıkıntısı çekiyor, 10 milyon insan da acil yardıma ihtiyaç duyuyor. 

Krizin başladığı ilk günden bu yana Yemen'deki çalışmalarını sürdüren İHH, 2018'de 343 bin 199 mazluma acil yardım ulaştırdı. Bu kapsamda bölgede 26 bin 43 gıda paketi dağıtımı gerçekleştiren vakıf, gıda, barınma, sağlık, eğitim, su, hijyen, dini ve kültürel faaliyetler gibi alanlarda da çalışma yürüttü.

Ayrıca Yetim Sponsorluk Sistemi ile Yemenli 5 bin 52 yetimin hamiliğini üstlenen vakıf, bu kapsamda 120 aileye adak kurban yardımında bulundu ve 2 bin 361 kişiye de bayramlık giysi hediye etti.

İHH, "Yetim Ailelerini Kalkındırma" projeleri kapsamında ise Yemenli 15 aileye güneş enerjili dikiş makinesi, 17 aileye sağmal inek ve 14 aileye de yedişer küçükbaş hayvan alımı gerçekleştirdi.

"Çocukların durumu çok kötü"

Açıklamada görüşlerine yer verilen İHH Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Serkan Nergis, Yemen'de en büyük sıkıntının yetersiz ve sağlıksız beslenme olduğunu belirtti.

Ülkenin büyük kısmının kuşatma altında olduğunu aktaran Nergis, şunları kaydetti:

"Bölgelere ilaç ulaşmadığı için hastaneler de yetersiz kalıyor. Hastanelerin, özellikle de çocukların durumu çok kötü. Sağlık merkezlerinin çoğunu çocuklar doldurmuş. 4 aylık olmasına rağmen 2 kilo 700 gram kiloya sahip Malik, bütün durumu özetler gibiydi."

2019'da neler yapılacak

İHH, 2019 yılında Yemen'de acil gıda yardımları, bebek maması, içme suyu, hijyen paketi ve tekerlekli sandalye dağıtımı, çadır kurulumu, kalkındırma projeleri, göz hastalıkları tedavisi ve gözlük dağıtımı, sokak çocuklarının eğitime katılımlarının sağlanması, sağlık merkezleri işletim desteği, okul işletimi, kışlık yardımlar, hasta bakım merkezi, eğitim için taşınma ihtiyacının karşılanması, Kur'an Kursu ve yetim eğitim merkezi işletimi gibi çalışmaları gerçekleştirmeyi planlıyor.

Yardım çalışmalarına destek olmak isteyen vatandaşlar, İHH'nın internet sitesinden online bağış yoluyla katkıda bulunabiliyor. 

Bursalı 71 yaşındaki Esender, ziyaretine gelen Başkan Aktaş'a gitarıyla şarkı söyledi Bursalı 71 yaşındaki Esender, ziyaretine gelen Başkan Aktaş'a gitarıyla şarkı söyledi

TIR'ı soyulan sürücü ölü bulundu TIR'ı soyulan sürücü ölü bulundu

FETÖ'den ceza alan şahıs umreye giderken yakalandı FETÖ'den ceza alan şahıs umreye giderken yakalandı

McGurk'a bir tepki de Büyükelçi Kılıç'tan McGurk'a bir tepki de Büyükelçi Kılıç'tan

Bebek patiğinden uyuşturucu çıktı Bebek patiğinden uyuşturucu çıktı

Büyük sürpriz! Cumhurbaşkanı Erdoğan ailesinden istedi
Büyük sürpriz! Cumhurbaşkanı Erdoğan ailesinden istedi

Bursa'da enişte katili suç aletiyle birlikte yakalandı Bursa'da enişte katili suç aletiyle birlikte yakalandı

Bursa'da 2 bin kişi, 'teleferik' kuyruğuna girdi Bursa'da 2 bin kişi, 'teleferik' kuyruğuna girdi

Ameliyat edilen çocuğun burnundan kağıt parçaları çıktı Ameliyat edilen çocuğun burnundan kağıt parçaları çıktı

Bursa'da sır ölüm! Abla kardeş evlerinde ölü bulundu Bursa'da sır ölüm! Abla kardeş evlerinde ölü bulundu

12 yaşındaki kız çocuğu ikiz bebek doğurdu 12 yaşındaki kız çocuğu ikiz bebek doğurdu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'e Gürsu'da yoğun ilgi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'e Gürsu'da yoğun ilgi

Terör örgütü tarafından kullanılan 3 mağara, 2 barınma alanı ve 1 sığınak imha edildi Terör örgütü tarafından kullanılan 3 mağara, 2 barınma alanı ve 1 sığınak imha edildi

Eşini ve ailesini öldürmeye teşebbüs etti, serbest bırakıldı Eşini ve ailesini öldürmeye teşebbüs etti, serbest bırakıldı

Bursa'da sağım makinesini tamir ederken akıma kapılan çiftçi öldü Bursa'da sağım makinesini tamir ederken akıma kapılan çiftçi öldü