"Her 4 gençten biri başka bir ülkeye yerleşmeyi düşünüyor"

''Her 4 gençten biri başka bir ülkeye yerleşmeyi düşünüyor''

CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre '19 Mayıs 1919'un 100. Yılında Türkiye'deki Gençlerin durumu' raporunun sonuçlarını paylaştı. Raporda her 4 gençten 1'inin daha iyi iş olanağı, daha fazla kişisel özgürlük, daha iyi eğitim ve Türkiye'de kendine iyi bir gelecek öngöremem nedenleriyle başka bir ülkeye yerleşmeyi düşündüğü ifade edildi.

CHP '19 Mayıs 1919'un 100. Yılında Türkiye'deki Gençlerin durumu' raporunun sonuçlarını açıkladı.

CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre'nin açıkladığı raporda, her 4 gençten 1'inin başka bir ülkeye yerleşmeyi düşündüğü ifade edilirken; nedenleri arasında sırasıyla daha iyi iş olanakları, daha fazla kişisel özgürlük, daha iyi eğitim, Türkiye'de kendine iyi bir gelecek öngörememe, ülkenin kötüye gittiğini düşünme ve ülkede düşünce özgürlüğü olmaması gibi etmenler sayıldı.

Raporda gençlerin eğitim esnasındaki önemli sorunlarından birinin barınma olduğunun altı çizildi. Raporda, Türkiye'de yükseköğretime kayıtlı genç sayısının YÖK verilerine göre 7 milyon 740 bin olduğu belirtilirken, devlet yurtlarının yatak kapasiteleri Gençlik ve Spor Bakanlığı verilerine göre 667 bin 593 olarak kaydedildi.

T24'ün aktardığına göre raporda, "Bu rakamlara bakıldığında devletin yükseköğretim gençliğine sunduğu barınma imkanı yüzde 10'u bile karşılamamaktadır" denildi.

Raporda genç işsizlik başlığında öne çıkan bazı bulgular şu şekilde sıralandı:

-TÜİK verilerine göre 15-24 yaş arası genç işsizlik 2019 yılı Ocak ayında yüzde 26,7. Bu oran 2018 yılı Ocak ayı için yüzde 19,9 olarak ölçülmüştür.

-Ne eğitimde, ne istihdamda, ne de yetiştirmede (NEET) olan ev genci oranı 15-24 yaş arası gençlerde 2019 yılı Ocak ayı için yüzde 25,5. Yani her 4 gencimizden 1'i evde, sokakta kahvehanelerde vakit öldürüyor. Aynı oran bir önceki yılın Ocak ayında yüzde 23,1 idi.

-OECD verilerine göre 15-29 yaş arası genç nüfus içerisinde ev genci oranı Türkiye'de 27,2 iken OECD ortalaması yüzde 13,4. Yani yaş aralığı genişledikçe tablo daha da kötüleşiyor.

-AB üye ülkeleri ile aday ülkelerini inceleyen Eurostat verilerine göre ise ev genci oranı AB ortalamasında yüzde 17,2 iken Türkiye'de yüzde 33,4. AB ülkeleri arasında en yüksek ev genci oranı yüzde 29,5 ile İtalya'ya ait.

-OECD verilerine göre istihdam edilen 25-34 yaş arası genç nüfusun eğitim seviyelerine göre dağılımı ise ilginç bir tabloyu gözler önüne seriyor. Ortaöğretimden mezun olmayanlar arasındaki işsizlik oranı yüzde 11,7 iken yükseköğretim mezunları arasında işsizlik yüzde 13,1. Bu oran OECD ortalamasında yükseköğretim mezunu olanlar için yüzde 5,8.

Bursasporlu taraftardan 1024 Kilometrelik umut yolculuğu Bursasporlu taraftardan 1024 Kilometrelik umut yolculuğu

Adıyaman'da üç otomobil çarpıştı! Bursa plakalı araç... Adıyaman'da üç otomobil çarpıştı! Bursa plakalı araç...

Bursa'da motosikleti ile intihar girişiminde bulundu iddiası Bursa'da motosikleti ile intihar girişiminde bulundu iddiası

Lahmacun sırasında iki grup birbirine girdi! Yaralılar var Lahmacun sırasında iki grup birbirine girdi! Yaralılar var

Yalova'da tanker devrildi: 1 yaralı Yalova'da tanker devrildi: 1 yaralı

Bursa'da trafik kazası: 2 yaralı Bursa'da trafik kazası: 2 yaralı

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say Bursa'da öğrencilerle sahne aldı Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say Bursa'da öğrencilerle sahne aldı

Erdoğan, sanatçı ve sporcularla iftar programında buluştu Erdoğan, sanatçı ve sporcularla iftar programında buluştu

4 gündür her yerde aranıyor 4 gündür her yerde aranıyor

Gazeteci Sabahattin Önkibar'a evinin önünde saldırı Gazeteci Sabahattin Önkibar'a evinin önünde saldırı

İngilizlerin çoğunluğu ülkenin krizde olduğunu düşünüyor İngilizlerin çoğunluğu ülkenin krizde olduğunu düşünüyor

Görüntüler şoke etmişti... Açıklama geldi Görüntüler şoke etmişti... Açıklama geldi

Suç makinesi kız kardeşler yakalandı Suç makinesi kız kardeşler yakalandı

Taksi şoförü dehşet saçtı... Kanlı infaz! Taksi şoförü dehşet saçtı... Kanlı infaz!

Bursa'da işçi servisi devrildi! Bursa'da işçi servisi devrildi!

Numan Kurtulmuş'tan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'a ziyaret Numan Kurtulmuş'tan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'a ziyaret

Kimyevi madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu Kimyevi madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu