Her 10 dakikada 1 çocuk ölüyor

Her 10 dakikada 1 çocuk ölüyor

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonundan (UNICEF), Yemen'de, korunulması mümkün olan hastalıklar nedeniyle her 10 dakikada 1 çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi.

UNICEF Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Hayrat Kalabari, Ürdün'ün  başkenti Amman'da düzenlediği basın toplantısında, Yemen'deki insani drama ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kalabari, ülkenin içerisinde bulunduğu kötü sağlık koşullarına işaret  ederek, "Yemen'de korunulması mümkün olan hastalıklardan dolayı her 10 dakikada 1 çocuk hayatını kaybediyor." dedi.

"Yemen bugün çocukların cehennemidir." diyen Kalabari, bu durumun  belli bir kesimini değil, tüm Yemenli çocukları kapsadığını vurguladı.

Yılda 5 yaş altı 30 bin çocuk ölüyor

Kalabari, ülkedeki yetersiz beslenmeye dikkati çekerek, "Her yıl 5 yaş  altı 30 bin çocuk hayatını kaybediyor. Kötü beslenmenin durdurulması halinde bu  ölümlere engel olunabilir." dedi.

Yemen'de 1,8 milyon çocuğun ileri derecede kötü beslenmeye maruz  kaldığını belirten Kalabari, bu çocuklardan 400 bininin hayati risk taşıdığını  aktardı.

Kalabari, kötü beslenmeden dolayı hayati risk taşıyan çocukların yüzde  40'ının Hudeyde kentinde bulunduğunu söyledi.

İnsani yardımlar kayıtsız şartsız ulaşmalı

Kalabari ayrıca Yemen'de çekişen taraflara insani yardımların,  kayıtsız şartsız ulaştırılması ve halkın korunması çağrısında bulundu.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de meşru yönetime  darbe yapan Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin  denetimini elinde tutuyor. Ülkenin birçok kenti ordu ile Husiler arasındaki  çatışmalara sahne oluyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise  Mart 2015'ten bu yana Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen'de taraflar arasında çatışmalar devam ederken Suudi Arabistan  öncülüğündeki koalisyonun müdahalesiyle ülkedeki insani durum daha da kötüleşti.

Sağlık başta olmak üzere pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede,  temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki  eksiklikler gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen  gün daha da artıyor.

BM raporlarına göre sağlık ve gıda hizmetlerinin çökmesiyle birlikte  salgın hastalıklardan dolayı başta çocuklar olmak üzere halk büyük bir insani  dram yaşıyor.

Bursa yolunda korkunç kaza! Bursa yolunda korkunç kaza!

Anne bebeğini öldürdü! Verdiği cevap ise... Anne bebeğini öldürdü! Verdiği cevap ise...

Bursa'da Hazreti Muhammed'i anma gecesi Bursa'da Hazreti Muhammed'i anma gecesi

Bursa'da ''Labranza Flamenko'' sahnelendi Bursa'da "Labranza Flamenko" sahnelendi

Sosyal medya fenomeni E-5'te kaza yaptı Sosyal medya fenomeni E-5'te kaza yaptı

Komşuda ortalık karıştı! Gözaltılar var Komşuda ortalık karıştı! Gözaltılar var

Cemal Kaşıkçı'nın dini nikahlı eşi ortaya çıktı Cemal Kaşıkçı'nın dini nikahlı eşi ortaya çıktı

Henüz birkaç ay önce nişanlanmıştı... Üzücü haber! Henüz birkaç ay önce nişanlanmıştı... Üzücü haber!

Bursa'da Ahıska Türkleri, sürgünün 74'üncü yılında anıldı Bursa'da Ahıska Türkleri, sürgünün 74'üncü yılında anıldı

Yolcu otobüsü refüje çarptı! Çok sayıda yaralı var Yolcu otobüsü refüje çarptı! Çok sayıda yaralı var

Bursa'da mobilya imalathanesindeki cinayette flaş gelişme! Bursa'da mobilya imalathanesindeki cinayette flaş gelişme!

Erdoğan'dan o ziyarete ilişkin açıklama: Siyasi malzeme yapılmasın Erdoğan'dan o ziyarete ilişkin açıklama: Siyasi malzeme yapılmasın

Bunu hiç beklemiyorlardı... Ceza yağdı Bunu hiç beklemiyorlardı... Ceza yağdı