Hariri'den 'Suudi Arabistan' açıklaması

Hariri'den 'Suudi Arabistan' açıklaması

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, Suudi Arabistan'ın Lübnan'ın iç meselesi olan yeni hükümeti kurma sürecine müdahalesinin olmadığını belirtti.

Başbakan Hariri'nin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın, "Lübnan'a ve ekonomisine destek amacıyla yeni hükümetin mümkün olan en kısa sürede kurulmasını istediği" belirtildi.

Açıklamada, Başbakan Hariri'nin yurt dışına yaptığı son seyahatin aile ziyaretinden öte bir amaç taşımadığı ve ziyaret sırasında Lübnanlı olmayan hiçbir yetkiliyle temas kurmadığı aktarıldı.

Hariri'nin Suudi Arabistan ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile kardeşçe olan ilişkilerinin üçüncü tarafların ara buluculuğuna ihtiyacı olmayacak kadar iyi seyrettiği kaydedildi.

Açıklamada, görüş farklılıklarını yakınlaştırma ve Lübnanlı siyasi taraflar arasındaki çatlakları kapatmak için sürdürülen çabaların, dış müdahalelerden uzak şekilde bütün siyasi güçlerin yer alacağı ulusal uzlaşı hükümetinin kurulmasını hedeflediği belirtildi.

Lübnan medyası bugün üst düzey siyasi kaynaklara dayandırdığı haberlerde, Başbakan Hariri'nin, Fransa'ya gerçekleştirdiği son ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan, yeni hükümetin kurulmasının kolaylaştırılması için Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman ile iletişime geçmesini talep ettiği iddia edilmişti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 6 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerin ardından Başbakan Hariri'yi 24 Mayıs'ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti ancak yeni hükümetin kurulması, bakanlıkların paylaşılması konusunda siyasi taraflar arasında yaşanan çekişmeler gibi birtakım nedenlerden dolayı gecikti.

Bursa'da Makina Mühendisleri Odası'ndan, Doburca'da yaşanan kaza hakkında açıklama Bursa'da Makina Mühendisleri Odası'ndan, Doburca'da yaşanan kaza hakkında açıklama

Adıyaman'da çatışma! 4 şehidimiz var Adıyaman'da çatışma! 4 şehidimiz var

Bursa İnegöl'de iş kazalarında 2 kişi yaralandı Bursa İnegöl'de iş kazalarında 2 kişi yaralandı

Bursa'da freni patlayan iş makinesi 10 aracı hurdaya çevirdi! Bursa'da freni patlayan iş makinesi 10 aracı hurdaya çevirdi!

Otobüs şoförü 'Benden bu kadar' dedi, herkesin hayatını kurtardı Otobüs şoförü 'Benden bu kadar' dedi, herkesin hayatını kurtardı

Bursa'da ulaşıma bayram müjdesi Bursa'da ulaşıma bayram müjdesi

CHP Bursa İl Başkanı Akkuş: Muradiye Su satılamaz! CHP Bursa İl Başkanı Akkuş: Muradiye Su satılamaz!

Kurban seçiminde nelere dikkat edilmeli? (Kimler kurban kesmeli, kurban eti nasıl dağıtılır?) Kurban seçiminde nelere dikkat edilmeli? (Kimler kurban kesmeli, kurban eti nasıl dağıtılır?)

Bursa Acemler Kavşağı'nın yükü Boğaz Köprüsü'nden ağır Bursa Acemler Kavşağı'nın yükü Boğaz Köprüsü'nden ağır

Bursa UÜ Profesörü Tayyar: Kurbanı kesip, hemen etiyle kahvaltı yapmayın Bursa UÜ Profesörü Tayyar: Kurbanı kesip, hemen etiyle kahvaltı yapmayın

Mesut Demir; <br /> Başkan Aktaş'tan Bursalılara çifte müjde Mesut Demir;
Başkan Aktaş'tan Bursalılara çifte müjde

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, ikinci döneme hazırlanıyor Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, ikinci döneme hazırlanıyor

Feribot karaya oturdu! Feribot karaya oturdu!

İçişleri Bakanı Soylu'dan kaçak sigara uyarısı İçişleri Bakanı Soylu'dan kaçak sigara uyarısı

YÖK bedelli askerlik yapacak öğrencileri idari izinli sayacak YÖK bedelli askerlik yapacak öğrencileri idari izinli sayacak

Bursa'da hastane karşısındaki parkta acı son Bursa'da hastane karşısındaki parkta acı son

Çinli YouTuber Qi Huahua'nın makyajla inanılmaz değişimi! Çinli YouTuber Qi Huahua'nın makyajla inanılmaz değişimi!

Instagram'da gizli hacker tehlikesi Instagram'da gizli hacker tehlikesi