Hariri'den 'Suudi Arabistan' açıklaması

Hariri'den 'Suudi Arabistan' açıklaması

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, Suudi Arabistan'ın Lübnan'ın iç meselesi olan yeni hükümeti kurma sürecine müdahalesinin olmadığını belirtti.

Başbakan Hariri'nin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın, "Lübnan'a ve ekonomisine destek amacıyla yeni hükümetin mümkün olan en kısa sürede kurulmasını istediği" belirtildi.

Açıklamada, Başbakan Hariri'nin yurt dışına yaptığı son seyahatin aile ziyaretinden öte bir amaç taşımadığı ve ziyaret sırasında Lübnanlı olmayan hiçbir yetkiliyle temas kurmadığı aktarıldı.

Hariri'nin Suudi Arabistan ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile kardeşçe olan ilişkilerinin üçüncü tarafların ara buluculuğuna ihtiyacı olmayacak kadar iyi seyrettiği kaydedildi.

Açıklamada, görüş farklılıklarını yakınlaştırma ve Lübnanlı siyasi taraflar arasındaki çatlakları kapatmak için sürdürülen çabaların, dış müdahalelerden uzak şekilde bütün siyasi güçlerin yer alacağı ulusal uzlaşı hükümetinin kurulmasını hedeflediği belirtildi.

Lübnan medyası bugün üst düzey siyasi kaynaklara dayandırdığı haberlerde, Başbakan Hariri'nin, Fransa'ya gerçekleştirdiği son ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan, yeni hükümetin kurulmasının kolaylaştırılması için Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman ile iletişime geçmesini talep ettiği iddia edilmişti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 6 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerin ardından Başbakan Hariri'yi 24 Mayıs'ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti ancak yeni hükümetin kurulması, bakanlıkların paylaşılması konusunda siyasi taraflar arasında yaşanan çekişmeler gibi birtakım nedenlerden dolayı gecikti.

İşte indirim yapılacak ürünlerin listesi İşte indirim yapılacak ürünlerin listesi

Ev sahibiyle karşılaştı, aşağı atladı: 'Ben mi hırsızlık yapmaya girdim? Tövbe Tövbe' Ev sahibiyle karşılaştı, aşağı atladı: 'Ben mi hırsızlık yapmaya girdim? Tövbe Tövbe'

Karar çıktı! Genç kız sinir krizi geçirdi Karar çıktı! Genç kız sinir krizi geçirdi

Yürek yakan feryat: Yetişemedim, canım anam Yürek yakan feryat: Yetişemedim, canım anam

İşte TL'ye dönüş formülü! 1000 dolar=4.457 TL İşte TL'ye dönüş formülü! 1000 dolar=4.457 TL

'Oğlumuz torbacı' diye ihbar ettiler, 30 yıl istenince pişman oldular 'Oğlumuz torbacı' diye ihbar ettiler, 30 yıl istenince pişman oldular

Ölüm ilanındaki fotoğrafın sırrı: Gary Cooper nasıl Mehmet Nâzım oldu? Ölüm ilanındaki fotoğrafın sırrı: Gary Cooper nasıl Mehmet Nâzım oldu?

Kahraman Türk subayı 44 yıl sonra bulundu Kahraman Türk subayı 44 yıl sonra bulundu

Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen hayatını kaybetti Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen hayatını kaybetti

Trafik cezalarının artırılmasını öngören teklif kabul edildi Trafik cezalarının artırılmasını öngören teklif kabul edildi

Türk ve Suudi ekipler, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na geldi Türk ve Suudi ekipler, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na geldi

Bursa'da mermer yüklü TIR alev alev yandı! Bursa'da mermer yüklü TIR alev alev yandı!

Bakan Akar'dan İdlib açıklaması Bakan Akar'dan İdlib açıklaması

ABD basınından bomba 'Kaşıkçı' iddiası: 'Suudi Arabistan öldüğünü kabul edecek' ABD basınından bomba 'Kaşıkçı' iddiası: 'Suudi Arabistan öldüğünü kabul edecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ülkemiz için bir fırsattır Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ülkemiz için bir fırsattır

Bursa'da kırmızı ışıkta geçen otomobil yayaya çarptı Bursa'da kırmızı ışıkta geçen otomobil yayaya çarptı