Hariri'den 'Suudi Arabistan' açıklaması

Hariri'den 'Suudi Arabistan' açıklaması

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, Suudi Arabistan'ın Lübnan'ın iç meselesi olan yeni hükümeti kurma sürecine müdahalesinin olmadığını belirtti.

Başbakan Hariri'nin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın, "Lübnan'a ve ekonomisine destek amacıyla yeni hükümetin mümkün olan en kısa sürede kurulmasını istediği" belirtildi.

Açıklamada, Başbakan Hariri'nin yurt dışına yaptığı son seyahatin aile ziyaretinden öte bir amaç taşımadığı ve ziyaret sırasında Lübnanlı olmayan hiçbir yetkiliyle temas kurmadığı aktarıldı.

Hariri'nin Suudi Arabistan ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile kardeşçe olan ilişkilerinin üçüncü tarafların ara buluculuğuna ihtiyacı olmayacak kadar iyi seyrettiği kaydedildi.

Açıklamada, görüş farklılıklarını yakınlaştırma ve Lübnanlı siyasi taraflar arasındaki çatlakları kapatmak için sürdürülen çabaların, dış müdahalelerden uzak şekilde bütün siyasi güçlerin yer alacağı ulusal uzlaşı hükümetinin kurulmasını hedeflediği belirtildi.

Lübnan medyası bugün üst düzey siyasi kaynaklara dayandırdığı haberlerde, Başbakan Hariri'nin, Fransa'ya gerçekleştirdiği son ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan, yeni hükümetin kurulmasının kolaylaştırılması için Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman ile iletişime geçmesini talep ettiği iddia edilmişti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 6 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerin ardından Başbakan Hariri'yi 24 Mayıs'ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti ancak yeni hükümetin kurulması, bakanlıkların paylaşılması konusunda siyasi taraflar arasında yaşanan çekişmeler gibi birtakım nedenlerden dolayı gecikti.

Düğün çıkışı silahlı satırlı kavga: 3 ağır yaralı Düğün çıkışı silahlı satırlı kavga: 3 ağır yaralı

Bursa'da şeftali tarlasında erkek cesedi bulundu Bursa'da şeftali tarlasında erkek cesedi bulundu

İstanbul'da taciz iddiası İstanbul'da taciz iddiası

Ünlü sanatçı Orhan Gencebay'ın oğlu karnından bıçaklandı Ünlü sanatçı Orhan Gencebay'ın oğlu karnından bıçaklandı

Hayvan otlatmaya gitti, cesedi gölette bulundu Hayvan otlatmaya gitti, cesedi gölette bulundu

Macron Fransa'nın yeni yol haritasını açıkladı Macron Fransa'nın yeni yol haritasını açıkladı

Yozgat'ta trafik kazası: Çok sayıda ölü ve yaralı var Yozgat'ta trafik kazası: Çok sayıda ölü ve yaralı var

2 öğrencisini taciz eden öğretmen tutuklandı 2 öğrencisini taciz eden öğretmen tutuklandı

İstanbul'daki sandık kurullarının oluşumuyla ilgili iddialar İstanbul'daki sandık kurullarının oluşumuyla ilgili iddialar

Denizdeki turuncu renk tüm sahili sardı Denizdeki turuncu renk tüm sahili sardı

Acımasızca dövüştürülen köpeklerin görüntüleri yürekleri parçaladı Acımasızca dövüştürülen köpeklerin görüntüleri yürekleri parçaladı

117 suçtan aranan kişi Bayburt'ta yakalandı 117 suçtan aranan kişi Bayburt'ta yakalandı

Terör örgütü davasında yeni gelişme! Kiraz'ı şehit edenlerin avukatları çıktılar... Terör örgütü davasında yeni gelişme! Kiraz'ı şehit edenlerin avukatları çıktılar...

Sıla Gençoğlu ve Ahmet Kural davasında gerekçeli karar açıklandı Sıla Gençoğlu ve Ahmet Kural davasında gerekçeli karar açıklandı

TIR'a çarpan tankerin sürücüsü öldü TIR'a çarpan tankerin sürücüsü öldü