Habip Asan: Türkiye'de önemli projeler hayata geçirildi

Habip Asan: Türkiye'de önemli projeler hayata geçirildi

TÜRKPATENT Başkanı Habip Asan, "WIPO tarafından sağlanan desteklerle Türkiye'de son dönemde önemli projeler hayata geçirildi." dedi.

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Habip Asan, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) destekleriyle Türkiye'de son dönemde önemli projelerin hayata geçirildiğini belirtti.

TÜRKPATENT'ten yapılan açıklamaya göre, Asan ve beraberindeki heyet, İsviçre'nin Cenevre kentinde dün başlayan Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı Genel Kurulu'nda Türkiye'yi temsil ediyor. Genel Kurul çalışmalarına, teşkilata üye 191 ülkenin temsilcilerinin yanı sıra hükümetler arası ve bölgesel kuruluşlar, fikri mülkiyet alanında faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılıyor.

Genel Kurul toplantısının ilk gününde Türkiye adına açılış konuşması yapan TÜRKPATENT Başkanı Asan, WIPO gibi uluslararası kuruluşlarda şeffaflık, objektiflik ile tüm üyeleri kapsayıcı politikalar geliştirmenin önemini vurguladı.

WIPO tarafından sağlanan desteklerle Türkiye'de son dönemde önemli projelerin hayata geçirildiğini aktaran Asan, Ankara Üniversitesi ile iş birliği halinde başlatılan Fikri Mülkiyet Hukuku Yüksek lisans Programı'nın ikinci yılının da tamamlandığını belirtti.

Asan, Fikri Mülkiyet Akademisi'nin kuruluş çalışmalarının da büyük oranda tamamlandığına, bu çerçevede fikri mülkiyet eğitimi konusunda WIPO üyesi ülkelerle bölgesel ortaklık ve projeler geliştirmeye hazır olduklarına dikkati çekti.

Türkiye'de sınai mülkiyet başvuru sayılarının istikrarlı şekilde arttığına işaret eden Asan, bu alanda önemli bir eksikliği gidermesi beklenen Türk Sınai Mülkiyet Değerleme Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri Anonim Şirketi'nin kurulmasına dair bilgileri diğer ülke temsilcileri ile paylaştı.

Asan, özellikle WIPO'nun gelecek dönemde açılması planlanan harici ofisleri konusundaki seçim sürecine dair eşitlikçi, objektif, kapsayıcı ve şeffaf bir yöntemin takip edilmesinin öneminin altını çizdi.

İkili görüşme

Genel Kurulun 2 Ekim'e kadar sürecek çalışmaları sırasında, fikri ve sınai haklarla ilgili önemli uluslararası düzenlemeler olan Paris ve Bern Birliği Koordinasyon ve İcra Komitelerine, Bütçe Komitesine seçimler yapılacak, WIPO'nun bütçe fonları konularında kararlar alınacak, ayrıca alt komitelerin çalışmaları değerlendirilecek.

TÜRKPATENT heyeti, Singapur, Ukrayna, Gürcistan, Avusturya, İzlanda, Fransa ve Umman temsilcileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Ayrıca Singapur ofisiyle ikili iş birliğine dair mutabakat zaptı, Ukrayna ile ortak eylem planları imzalanacak.

Bursa'da yüksek gerilim hattına değerek ağır yaralanan inşaat işçisi kurtarılamadı Bursa'da yüksek gerilim hattına değerek ağır yaralanan inşaat işçisi kurtarılamadı

Bursa'da 4 yılda tamamladığı teknesiyle dünya turuna çıkacak Bursa'da 4 yılda tamamladığı teknesiyle dünya turuna çıkacak

Bakan Kurum açıkladı: 10.5 milyon vatandaş yararlandı Bakan Kurum açıkladı: 10.5 milyon vatandaş yararlandı

Bursa'da PKK/KCK operasyonunda 15 kişiye gözaltı! Bursa'da PKK/KCK operasyonunda 15 kişiye gözaltı!

Safranın kilosu 30 ile 70 bin TL arasında satılıyor Safranın kilosu 30 ile 70 bin TL arasında satılıyor

Bursa'da sular kesilecek!	Bursa'da sular kesilecek!

Bursa'da denetimli serbestlikle cezaevinden çıktı, yine uyuşturucu ticaretinden tutuklandı Bursa'da denetimli serbestlikle cezaevinden çıktı, yine uyuşturucu ticaretinden tutuklandı

Bursa'da kedi ve köpek maması getirene portre çizim bedava Bursa'da kedi ve köpek maması getirene portre çizim bedava

Mesut Demir; <br /> Söz konusu 'vatanın bekası' ise gerisi.. Mesut Demir;
Söz konusu 'vatanın bekası' ise gerisi..

Bursa'da 4 kişinin öldüğü kazaya neden olan TIR şoförüne 15 yıl hapis istemi Bursa'da 4 kişinin öldüğü kazaya neden olan TIR şoförüne 15 yıl hapis istemi

Bursa'da motor sürerken küp çözen sürücüye şok haber Bursa'da motor sürerken küp çözen sürücüye şok haber

Yaşlı adam çocuktan düşen 100 lirayı alıp kaçtı Yaşlı adam çocuktan düşen 100 lirayı alıp kaçtı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2019 Salı) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2019 Salı)

5 yıldan sonra nafakayı devlet üstlenecek 5 yıldan sonra nafakayı devlet üstlenecek

67 yıl istismar cezası, 30 yıla düştü 67 yıl istismar cezası, 30 yıla düştü