Gurbetteki göçerler yaylada bayramlaştı

Gurbetteki göçerler yaylada bayramlaştı

Muş'un Korkut ilçesine Siirt'ten gelen göçerler, konakladıkları yaylalarda bayramlaştı.

Siirt'in Kurtalan ilçesinden koyunlarını otlatmaya getiren göçerler, yaylada kurdukları çadırlarda aileleriyle bayramlaştı. Yaklaşık 20 çadırın kurulduğu yaylada, göçerler bayramın ikinci gününde hayvanların salınmasının ardından birbirleri ile tek tek bayramlaştı. Büyüklerin ellerinin öpüldüğü bayramlaşmada, çocuklara da bayram şekeri dağıtıldı.

Memleketinden kilometrelerce uzak olan dağ başındaki çadırlarda bayramlaşmanın biraz garip geldiğini belirten Cahit Çelik, "Bizim akrabalarımızın büyük bir kısmı Kurtalan'da yaşıyor. Sadece buradakilerle bayramlaşıyoruz. Onun için duygulanıyoruz. Buna rağmen yine mutluyuz" dedi 

Yaylada kurdukları çadırlarda ailelerinden uzak bayramlaştıklarını belirten Kasım Çelik ise "Biz burada yaklaşık 60 kişiyiz. Diğer ailelerimiz Siirt'in Kurtalan ilçesinde yaşıyor. Biz de hayvanlarımızı otlatmak için buraya geldik. Yaklaşık 2,5 ay sonra tekrar memleketimize dönüyoruz. Memleketimizden uzak olduğumuz için buradaki büyüklerimizin elini öptük bayramlaştık" diye konuştu. 

Ailelerinden uzak oldukları için bayramda özlem duyduklarını dile getiren Çelik, "Bizim için zor ama bu da yaşantımızın bir parçasıdır. Memlekette uzak olduğumuz için aylarca birbirimizi görmüyoruz. Belki zaman zaman telefonla iletişim sağlıyoruz ama genelde bütün bayramları ailemizden uzak çadırlarda geçiriyoruz" ifadelerini kullandı. 

Anne ve babasının bayramını kutlamak için Siirt'ten geldiğini belirten Zeynep Çelik de, "Yaklaşık 3 aydır annemi, babamı ve kardeşlerimi görmemiştim. Bu nedenle hem onları görmek hem de bayramlarını kutlamak için çocuğumla birlikte Siirt'ten misafir olarak geldim" şeklinde konuştu. 

Bursa İznik'te, saat kulesinin saatleri durdu Bursa İznik'te, saat kulesinin saatleri durdu

Bursa'da freze ustasının bağışlanan böbreği 10 yaşındaki çocuğu kurtaracak Bursa'da freze ustasının bağışlanan böbreği 10 yaşındaki çocuğu kurtaracak

Bursa hayvanat bahçesinde yavru sevinci Bursa hayvanat bahçesinde yavru sevinci

Korkunç görüntü! 3 kadın cesedi bulundu Korkunç görüntü! 3 kadın cesedi bulundu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursa'da sorunları birlikte çözeceğiz Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursa'da sorunları birlikte çözeceğiz

Palu ailesinin korkunç ifadeleri ortaya çıktı Palu ailesinin korkunç ifadeleri ortaya çıktı

Sokak köpeğine yumruklu işkence Sokak köpeğine yumruklu işkence

Bursa'da okulda eşek şakası Bursa'da okulda eşek şakası

Sis nedeniyle uçaklar Bursa'ya indi Sis nedeniyle uçaklar Bursa'ya indi

Yargıtay 10 yıllık düğümü çözdü! ''Seni oğluma alamadım ama kendime istiyorum'' Yargıtay 10 yıllık düğümü çözdü! "Seni oğluma alamadım ama kendime istiyorum"

Fatih Terim-Rasim Ozan Kütahyalı davasında mahkeme kararında direndi Fatih Terim-Rasim Ozan Kütahyalı davasında mahkeme kararında direndi

''Seçimden sonra fiyatlar yeniden artacak, soğanın kilosu...'' "Seçimden sonra fiyatlar yeniden artacak, soğanın kilosu..."

Bursa'da ayağı kırılan adam evinde ölü bulundu Bursa'da ayağı kırılan adam evinde ölü bulundu

Araç sahipleri dikkat! Hemen söküp yenisini taktırın Araç sahipleri dikkat! Hemen söküp yenisini taktırın