Gümüşdağ'dan VAR açıklaması

Gümüşdağ'dan VAR açıklaması

Medipol Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, "Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi'nin tanıtım toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Göksel Gümüşdağ, "Cep telefonsuz hayat düşünemiyoruz, bundan sonra da futbolda VAR'sız bir hayat düşünemeyiz. Marka değerine de, her anlamda sahadaki kalıcı adalet duygusuna da, hepsine katkı sağlayacaktır. Ve inanıyorum ki bugüne kadar yaşanan sıkıntıların büyük çoğunluğu kaybolacaktır" dedi.

Türk futbolu ve Türk hakemliği açısından tarihi bir gün yaşadıklarının altını çizen Gümüşdağ, "2015 yılının Temmuz ayıydı, ilk UEFA Genel Sekreteri Infantino ile bir buluşmamızda teknoloji hakemliğiyle ilgili olarak uzun uzun sohbet etmiştik. O günkü konuşmamda da, Kulüpler Birliği başkanı olduğum dönemde de, aynı söyleme hep devam ettim. Video Yardımcı Hakem uygulamasının, futbol için vazgeçilmez olduğunu, olmazsa olmaz olduğunu, bunun tutkuyla arkasında ısrarcısı oldum. Şahsım ve arkadaşlarım bu konuda gerçekten Türkiye'de VAR hakemliğini, teknoloji hakemliğini ilk dile getiren kişiyim. Bugün eğer aritmetik bir puanla, hatta ikili averajla şampiyonluk veya küme düşme belirleniyorsa ve bir maçın beraberliğinde, galibiyetinde alınan paraları düşündüğünüz zaman, sadece Türkiye değil, Dünya futbolunda bunun hayata geçmesi gerekliliğini, o gün UEFA'nın Genel Sekreteri olan Infantino ile bugün FIFA Başkanı olan Infantino'nun aynı şekilde Moskova'da bugüne kadar yapılan en iyi Dünya Kupası olduğunu söylerken, inanıyorum ki bunda da VAR'ın etkisi çok fazlaydı" şeklinde konuştu. 

"3 SENELİK BİR ÇALIŞMA SÜRECİ VAR"

VAR sisteminin hakemlerin hayatını kolaylaştıracağını ve sahadaki saygınlığını arttıracağını belirten Başkan Gümüşdağ, "TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile o gün yaptığımız görüşmede bir komisyon kurduk. O günkü Kulüpler Birliği Vakfı Genel Sekreteri Mesut Altan, Genel Sekreter Vekili Mustafa Eröğüt ve TFF Genel Sekreteri Kadir Gardaş, komisyonla çalışmaya başladılar. Bugün burada herkes alkışlıyor ama bunun 3 senelik bir çalışma süreci var. Ve komisyonun defalarca, gerek TFF'de gerek de yurt dışında hatta en son Zürih'te IFAB ile beraber yaptıkları toplantılar neticesinde bugün video hakemliği buraya geldi" açıklamasında bulundu.

"RAPORA GÖRE HATA 19 MAÇTA 1'E DÜŞÜYOR"

Belçikalı bir bilim adamı ve iki arkadaşının yaptığı araştırmadan söz eden Gümüşdağ, "Ben size küçük bir örnek anlatacağım. Belçika'da futbola tutkun bir bilim adamı ve yanında iki arkadaşı, bir maçta dakika dakika inceleme yapıyorlar. Bu incelemeden çıkan sonuç, raporda VAR kullanılmadığında 3 maçta 1 maçın sonucuna etki eden hata olduğu tespit ediliyor. Ama VAR kullanıldığında ise bu rakam 19 maçta 1'e düşüyor. Bu istatistiğe baktığınızda, bu işin özellikle şaibesini, dedikodusunu, hepsini kaldıracağına inanıyorum. Şu süreçte sistemin oturması için 2 - 2 buçuk aylık bir zaman var. Ama buna rağmen hayatımızda önemli değişiklikler yaptığını da göreceğiz. Ben başta TFF Başkanı Yıldırım Demirören'e, TFF genel sekreterine, bizim o günkü genel sekreter ve vekili arkadaşlarımıza, teşekkür ediyorum ve video hakemliğinin 3 yıl evvel yalnız savunucusu olup, bugün sadece Türkiye'nin değil dünyanın sahiplendiğini görmek beni ayrıca mutlu etti. Hayırlı uğurlu olsun" ifadelerine yer verdi.

Irak sınırından kahreden haber! Şehitlerimiz ve yaralı askerlerimiz var Irak sınırından kahreden haber! Şehitlerimiz ve yaralı askerlerimiz var

Türk-Yunan kara sularında sıcak dakikalar Türk-Yunan kara sularında sıcak dakikalar

TIR'ın dorsesinin altında kalan bisikletli öldü TIR'ın dorsesinin altında kalan bisikletli öldü

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> İşaret fişeği! Serkan Yetişmişoğlu;
İşaret fişeği!

Ali İhsan Yavuz'dan önemli açıklamalar Ali İhsan Yavuz'dan önemli açıklamalar

Bursa'da binlerce sporcu tarihin arasında koşacak Bursa'da binlerce sporcu tarihin arasında koşacak

Mehmet Ali Ekmekçi; <br />  Olmadı da olmadı Mehmet Ali Ekmekçi;
Olmadı da olmadı

Bursalılar Ulu Cami'ye akın etti Bursalılar Ulu Cami'ye akın etti

Türkiye'den YPG/PKK'lı teröristlerle görüşen Macron'a çok sert tepki Türkiye'den YPG/PKK'lı teröristlerle görüşen Macron'a çok sert tepki

Bursa'da jandarma uyuşturucu tacirlerine nefes aldırmadı Bursa'da jandarma uyuşturucu tacirlerine nefes aldırmadı

Birleşik Arap Emirlikleri casusu olduğu öne sürülen 2 şüpheli tutuklandı   Birleşik Arap Emirlikleri casusu olduğu öne sürülen 2 şüpheli tutuklandı

Bursa'daki defineciler uslanmamışlar! Biri daha önce... Bursa'daki defineciler uslanmamışlar! Biri daha önce...

Önce öldürüldü sonra elleri ve ayakları kesilerek yakıldı Önce öldürüldü sonra elleri ve ayakları kesilerek yakıldı

Tutuklama kararını duyunca intihar etmeye kalktı Tutuklama kararını duyunca intihar etmeye kalktı

Ortalığı karıştıran iddia! Tuba Babuna kaçırıldı mı? Ortalığı karıştıran iddia! Tuba Babuna kaçırıldı mı?