Görme engelli gazi 'körleme' ile satrançta rakiplerini mat ediyor

Görme engelli gazi 'körleme' ile satrançta rakiplerini mat ediyor

Güneydoğu'da görev yaptığı sırada tuzaklamada kullanılan el bombasının infilak etmesi sonucu yaralanan, gözlerini ve ellerini kaybeden uzman çavuş İbrahim Dal, hayata satrançla bağlandı.

Van'ın Gevaş ilçesi kırsalında 1998 yılında el bombasının infilak etmesi sonucu yaralanan İbrahim Dal, gözlerini ve ellerini kaybetti. Tedavisinin ardından Dal, Ankara'da Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'nde aldığı eğitimle satrançla tanıştı.

Ellerini kullanamadığı için taşlara dokunamayan Dal, tahtaya bakmadan, notasyonları kullanarak zihinden oynadığı "körleme" yönteminde kendini geliştirdi.

Körleme yönteminde kendini geliştiren ve rakiplerini mat eden Dal, 2012 yılında milli takıma seçilme başarısı gösterdi.

Kayseri Görme Engelliler Satranç Turnuvası'na katılmak için Adana'dan gelen İbrahim Dal, yaptığı açıklamada, el bombasının infilak etmesi sonucu yaralandığını, uzun yıllar GATA'da tedavi gördüğünü söyledi.

Gözlerinin ve ellerinin yanı sıra işitme duyusunu da kısmen yitirdiğini anlatan Dal, şunları kaydetti:

"Satranç benim için hayat. Satranç bir hakikattir. Örneğin bir piyonu amaçsızca verirseniz o oyunu kaybedebiliyorsunuz. Fakat bir amaç uğruna veziri verseniz, kazanabiliyorsunuz. O nedenle hayatta alınan her karar atılan her adım, muhakkak bir mantık içermeli. Satrancı zihnimden oynuyorum ve buna 'körleme satranç' deniyor. Görme yetisi olan kişiler de bu şekilde oynuyor. Görme engelliler dünya kupasında zihinden oynayan iki kişiden biriydim. Satrancı 2002'de öğrendim, 2008'de resmi bir turnuvaya katıldım, 2012'de mili takıma seçildim."

"Engel başarılı olmak için bir sorun değil"

İlk şampiyonluğunu 40 yaşında elde ettiğini dile getiren Dal, "Engel, başarılı olmak için bir sorun değil. Önemli olan azim ve inançtır. Bu azmi insan yakalarsa her türlü başarıyı elde eder." dedi.

Dal, en büyük destekçisinin eşi Derya Dal olduğunu belirtti.  

Eşinin günlük hayatta bakımını üstlenmenin yanı sıra kendisini turnuvalara götürdüğünü kaydeden Dal, maçlarda da yanında oturarak destek verdiğini ifade etti.

Demir korkuluklara bağlı erkek cesedi bulundu Demir korkuluklara bağlı erkek cesedi bulundu

Erdoğan ve Trump '75 milyar dolarlık ticaret hedefi' için mutabık kaldı Erdoğan ve Trump '75 milyar dolarlık ticaret hedefi' için mutabık kaldı

Kayınvalidesini tüfekle yaraladı Kayınvalidesini tüfekle yaraladı

Ekonomide düzenlemeler içeren teklif yasalaştı Ekonomide düzenlemeler içeren teklif yasalaştı

Teröristlere ait 9 mağara, 13 sığınak ve 11 barınak imha edildi Teröristlere ait 9 mağara, 13 sığınak ve 11 barınak imha edildi

TIR ikiye bölündü: 1 ölü TIR ikiye bölündü: 1 ölü

Riskli tarihi Rum evin bitişindeki evde iki aile tahliye edildi Riskli tarihi Rum evin bitişindeki evde iki aile tahliye edildi

''Başka yerlere de yapacağız... 27 bin metrekarelik 'eko köy' kuruluyor'' "Başka yerlere de yapacağız... 27 bin metrekarelik 'eko köy' kuruluyor"

200 kiloluk top mermisi bulundu 200 kiloluk top mermisi bulundu

14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar iddiası: 7 gözaltı 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar iddiası: 7 gözaltı

Kepçeyle kazı yaparak define arayan kişi, suçüstü yakalandı
Kepçeyle kazı yaparak define arayan kişi, suçüstü yakalandı

Otlattığı tekenin boynuz darbeleriyle öldü Otlattığı tekenin boynuz darbeleriyle öldü

Ruhsat mağdurlarına Bursa Büyükşehir'den su jesti Ruhsat mağdurlarına Bursa Büyükşehir'den su jesti

Bursa'da Suriyeli kadınlara ''aile içi iletişim'' eğitimi verildi Bursa'da Suriyeli kadınlara "aile içi iletişim" eğitimi verildi