Google Plus kapatıldı; skandal büyüyor!

Google Plus kapatıldı; skandal büyüyor!

Google'ın güvenlik açıkları nedeniyle kapatmak zorunda kaldığı Google Plus servisi dünya devinin başını ilerleyen günlerde daha çok ağrıtacağa benziyor.

Geçtiğimiz gün Google, bir hata sonucu 500,000 hesabı etkisi altına alan bir veri sızıntısının Google+ servisindeki kullanıcı verilerini internete açtığını açıklayarak sosyal medya servisini kapatma kararı aldığını belirtmişti.

Google, bununla birlikte bu durumun Mart ayında keşfedilmesine rağmen ekibin aylar boyunca gizlemeyi tercih ettiğini de belirtti. Google'a göre bu tercihin sebebi, kullanıcı verilerinin kötüye kullanıldığı konusunda bir kanıtın bulunmaması ve hangi hesapların bu açıktan etkilendiğinin belli olmaması.

Fakat bu açıklamaların aksine Google, durumu yasal inceleme endişesi ve medyanın bu durumu sansasyonel olarak nitelemesine duyduğu korku nedeniyle de gizlemiş olabilir.

Buna rağmen Google'ın korktuğu başına gelecek gibi görünüyor. Almanya Veri Koruma Komisyonu, konu ile ilgili soruşturma başlattıklarını açıkladı.

Bloomberg'in raporuna göre komisyonun başında bulunan Johannes Caspar, komisyonunun konu ile ilgili çalışma yürüttüğünü fakat bu noktada kendilerine Google'dan direkt olarak bir açıklama yapılmadığını belirtiyor. İrlanda'nın gizlilik komisyonunun da konu ile ilgili teknoloji devinden bir açıklama beklediği de raporlara yansıyan detaylardan.

Bu büyük gizlilik sorunu şu an yaşansaydı, Avrupa'da uygulanan sıkı GPDR (Genel Veri Koruma Düzenlemesi) kanunları çerçevesinde bu konu farklı bir şekilde eline alınacak ve Google çok ağır cezalara maruz kalacaktı. Ancak bu gizlilik sorununun GPDR yasalarının yürürlüğe alınmasından önce, yani Mart ayında yaşanmış olması; kanunların geriye doğru işlememesi esası sebebiyle Google'ı bu cezalardan kurtaran tek etken.

Google, Google+ verilerinin sızdırılmasının ardından şirketin yeni veri koruma yöntemlerine başvurduğunu ve Facebook'a rakip olarak geliştirilen medya ağının yakın bir tarihte tüketici konumunda kullanıcılara kapanacağını açıkladı. Görünüşe göre servis, bir şekilde firmalara hizmet vermeye devam edecek.

Beyaz Saray'dan FETÖ açıklaması Beyaz Saray'dan FETÖ açıklaması

Tartıştığı arkadaşı tarafından öldürüldü Tartıştığı arkadaşı tarafından öldürüldü

18 yıldır heyelan tehlikesiyle yaşıyorlar 18 yıldır heyelan tehlikesiyle yaşıyorlar

Çantadan deste deste dolar çıktı! Çantadan deste deste dolar çıktı!

Kırıkkale-Kayseri kara yolunda göçük Kırıkkale-Kayseri kara yolunda göçük

Uyuşturucu satıcıları suçüstü yakalandı Uyuşturucu satıcıları suçüstü yakalandı

Belçika Başbakanı istifa ediyor Belçika Başbakanı istifa ediyor

Kaza sonrası küçük çocuk annesinin kucağında ağladı Kaza sonrası küçük çocuk annesinin kucağında ağladı

Beklenen kar yağışı Balkanlar'dan geldi Beklenen kar yağışı Balkanlar'dan geldi

Öğrenci servisi ile kamyon çarpıştı: 13'ü öğrenci, 15 yaralı Öğrenci servisi ile kamyon çarpıştı: 13'ü öğrenci, 15 yaralı

Ve kuruluyor! Trump resmen imzaladı Ve kuruluyor! Trump resmen imzaladı

Bakan Albayrak'tan 'enflasyonla mücadele' açıklaması Bakan Albayrak'tan 'enflasyonla mücadele' açıklaması

Bursa Deniz Otobüsleri'nden sefer iptalleri Bursa Deniz Otobüsleri'nden sefer iptalleri

Murat Özdemir için karar belli oldu Murat Özdemir için karar belli oldu