Gerilime Çin de dahil oldu! ABD'ye karşı İran'a dev destek...

Gerilime Çin de dahil oldu! ABD'ye karşı İran'a dev destek...

Çin Devlet Müşaviri ve Dışişleri Bakanı Vang Yi, İran'ın nükleer anlaşmasının korunması gerektiğini belirterek, "Çin, ABD'nin İran'a tek taraflı yaptırımlar uygulamasına ve 'sözde' sınırını aşan yargı yetkisine karşı çıkıyor." dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre,  Bakan Vang,  başkent Pekin'de temaslarda bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile  görüştü.

Vang görüşmede, Çin ve İran'ın kapsamlı stratejik ortak olduğunu,  mevcut uluslararası ve bölgesel şartların hızla evrildiği zamanda iki ülkenin  koordinasyonunu güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

"Çin, ABD'nin İran'a tek taraflı yaptırımlar uygulamasına ve 'sözde'  sınırını aşan yargı yetkisine karşı çıkıyor. İran'ın mevcut durumunu ve  endişelerini anlıyor, kendi çıkarlarını korumasını destekliyor." ifadelerini  kullanan Vang,  Çin'in sıkı şekilde İran'ın nükleer anlaşması, Birleşmiş  Milletler'in otoritesi ile uluslararası ilişkilerin temel normlarını koruduğunu  bildirdi.

Vang ayrıca,  mevcut zarar verici faktörleri ortadan kaldırma ve İran  nükleer anlaşmasının uygulanmasında çaba harcamak için Tahran yönetimiyle  birlikte çalışmayı umduklarını belirterek, İran nükleer anlaşması çevresinde  dönen tartışmaların esasında çok taraflılık ve tek taraflılık arasında bir  mücadele olduğuna işaret etti.

İran Dışişleri Bakanı Zarif de mevcut İran'ın nükleer meselesinde  gerilimin sorumlusunun Tahran yönetimi olmadığını savunarak, ülkesinin nükleer  anlaşmadan çıkma niyetinin olmadığını vurguladı.

"İran bir savaş istemiyor. İran, Körfez bölgesinde barış ve istikrarın  sürmesi, Hürmüz Boğazı'nın uluslararası taşımacılık kanalı statüsünü sürdürmesini  görmeyi umuyor." ifadelerini kullanan Zarif, Çin ile çok taraflı koordinasyonu  güçlendirmeye ve ikili çıkarları ile çok taraflılığı korumak için çaba harcamaya  hazır olduklarını kaydetti.

Zarif, ayrıca Çin'i kapsamlı ortağı olarak gördüklerini vurgulayarak,  Kuşak ve Yol çerçevesinde Pekin hükümetiyle pragmatik iş birliğini güçlendirmek  istediklerini aktardı.

Bursa'da işçi servisi devrildi! Bursa'da işçi servisi devrildi!

Numan Kurtulmuş'tan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'a ziyaret Numan Kurtulmuş'tan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'a ziyaret

Kimyevi madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu Kimyevi madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu

Oğlunun cenaze namazını kıldırdı Oğlunun cenaze namazını kıldırdı

Yargıtay'dan kredi kullananları ilgilendiren karar Yargıtay'dan kredi kullananları ilgilendiren karar

'160 TL'lik borç için bana tecavüz ettiler' iddiasını yalanladı '160 TL'lik borç için bana tecavüz ettiler' iddiasını yalanladı

Marmara Denizi'nde korkutan deprem Marmara Denizi'nde korkutan deprem

Öğrencileri döven okul müdürü, görevden alındı Öğrencileri döven okul müdürü, görevden alındı

TESK başkanı Palandöken, internet alışverişlerine karşı uyardı TESK başkanı Palandöken, internet alışverişlerine karşı uyardı

Elektrik ısıtıcıda su ısıtan kadın feci şekilde can verdi! Elektrik ısıtıcıda su ısıtan kadın feci şekilde can verdi!

Bursa'da yaptırdı... Vefat eden babasını evin baş köşesine oturttu! Bursa'da yaptırdı... Vefat eden babasını evin baş köşesine oturttu!

Bursa'da atık bilgisayar bataryalarından ''Yeşilbank'' ürettiler Bursa'da atık bilgisayar bataryalarından "Yeşilbank" ürettiler

Bursa'da baklavacıdan para çalan hırsız güvenlik kamerasına yakalandı Bursa'da baklavacıdan para çalan hırsız güvenlik kamerasına yakalandı

Bursa'da inişe geçen uçağa leylek çarptı Bursa'da inişe geçen uçağa leylek çarptı

Bursa'da yangın dolabında güzel sürpriz Bursa'da yangın dolabında güzel sürpriz

Cengiz Holding'in sahibine 30 yıllık eşinden boşanma davası Cengiz Holding'in sahibine 30 yıllık eşinden boşanma davası

Bursa'da bu mahallede davul yerine zil çalınıyor Bursa'da bu mahallede davul yerine zil çalınıyor