Fuat Oktay, Le Yucheng'i kabul etti

Fuat Oktay, Le Yucheng'i kabul etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Çin ile Türkiye'nin ticaret hacmi 23 milyar dolar civarında.Kısa vadede 50 milyar dolar hedefine yaklaşmamız lazım." dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çin Hükümeti Özel Temsilcisi Le Yucheng ve beraberindeki heyeti  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Oktay, kabulde yaptığı konuşmada, Le  ve heyetini ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti.

Çin ile Türkiye'nin birbirini yeni tanımadığını, ilişkilerin komşuluk  çerçevesinde çok eski zamanlara dayandığını ifade eden Oktay, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın Çin ile ilişkilere çok önem verdiğini, Erdoğan ve Çin Devlet  Başkanı Şi Cinping'in toplantılar ve telefon görüşmeleri vesilesiyle sürekli  temas halinde olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki yakın ilişkilerin ticaret rakamlarına  yansımadığını vurgulayan Oktay, "Çin ile Türkiye'nin ticaret hacmi 23 milyar  dolar civarında. Kısa vadede 50 milyar dolar hedefine yaklaşmamız lazım. Türk  vatandaşlarının Çin'e girişlerinde yaşadığı sorunlar gibi engelleri ortadan  kaldırmamız bu hedeflere daha da fazla olanak sağlayacak." diye konuştu.

Oktay, Çin hükümeti ile karşılıklı iş birliği mekanizmalarının  geliştirilmesi gerektiğini, geçmiş dönemde başbakan yardımcısı düzeyinde yapılan  hükümetler arası diyalog toplantılarının daha üst seviyeye çıkarılmasının faydalı  olacağını belirtti.

Çin ile iş birliğinin teknoloji, ulaştırma, telekomünikasyon ve  teknoloji yoğun sektörlerde geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Oktay, 3.  Nükleer Santral, Kars-Edirne Hızlı Tren Projesi ve 'Bir Kuşak Bir Yol Projesi'nin  iş birliği yapılabilecek alanlar olabileceği vurguladı.

Çin'in FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücadelede Türkiye'ye  desteğinden dolayı teşekkür eden Oktay, Türkiye'nin terör örgütü ayrımı  yapmadığını, Çin aleyhindeki terörist faaliyetlere de izin vermeyeceğini anlattı.

Çin Hükümeti Özel Temsilcisi Le Yucheng ise şahsına ve heyetine  gösterilen ilgiden dolayı Oktay'a teşekkür etti.

Ekonomik saldırıların gerçekleştirildiği bir dönemde ziyarette  bulunarak Türkiye'ye desteklerini gösterdiklerini vurgulayan Le, "Ekonomik  saldırıya rağmen Türkiye'nin sağlam duruşunu ve istikrarlı politikalarını  destekliyoruz. Türkiye'nin bu baskıya karşı direnişini takdirle karşılıyoruz."  dedi.

Türkiye-Çin ilişkilerinin stratejik düzeye çıkarılması gerektiğine  değinen Le, "Çin ek vergiler nedeniyle ABD'den tarım alanındaki ithalatını  kesiyor. Ülkemiz bu alandaki ihtiyaçlarını Türkiye'den karşılayabilir. Kasım  ayında Çin'de Tarım Expo Fuarı düzenlenecek. Çin, Türk firmalarının burada yer  almasını destekliyor." diye konuştu.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türkiye'nin Çin ile  kasım ayından itibaren tarım alanında proje bazlı iş birliğine gidebileceğini,  Türkiye'nin bu alanda yeterli bilgi birikimi ve teknolojiye sahip olduğunu  söyledi.

Türkiye'nin bölgesindeki birçok ülkeyle tarihi bağlarının olduğuna  dikkati çeken Oktay, Çin'in Türkiye vasıtasıyla bölge ülkeleriyle ilişkilerini  geliştirebileceğini dile getirdi. Oktay, iki ülke arasında 9 yıldır yapılamayan  Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'nın önümüzdeki dönemde yeniden  canlandırılmasının isabetli olacağını aktardı.

Polis müşteri gibi davrandı... Masaj salonunda yakalandılar! Polis müşteri gibi davrandı... Masaj salonunda yakalandılar!

İstanbul'da sıcak saatler! 'Dur' ihtarına uymadı... İstanbul'da sıcak saatler! 'Dur' ihtarına uymadı...

Bursa Arzu teyze için seferber oldu Bursa Arzu teyze için seferber oldu

Karı koca banyoda bu halde bulundu Karı koca banyoda bu halde bulundu

Saldırganın ilk ifadesi ortaya çıktı Saldırganın ilk ifadesi ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay açıkladı: Bursa'da da uygulanacak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay açıkladı: Bursa'da da uygulanacak

Bitlis'te eğitime 1 günlük kar engeli! Bitlis'te eğitime 1 günlük kar engeli!

Uzay aracındaki 'gizemli' deliği inceleyecekler! Uzay aracındaki 'gizemli' deliği inceleyecekler!

Otomobilinin arkasına iple bağladığı atı sürükledi Otomobilinin arkasına iple bağladığı atı sürükledi

Eşiyle tartıştı, 'Benden kurtulacaksınız' diyerek intihar etti Eşiyle tartıştı, 'Benden kurtulacaksınız' diyerek intihar etti

Bursa'da adliyenin camını 'çekiç' ile kıran şüpheli tutuklandı Bursa'da adliyenin camını 'çekiç' ile kıran şüpheli tutuklandı

Hakkari kırsalında silah ve mühimmat ele geçirildi Hakkari kırsalında silah ve mühimmat ele geçirildi

Bursa'da polis telefon dolandırıcısını yakaladı Bursa'da polis telefon dolandırıcısını yakaladı

Pazarda kadına tacizde bulunan bir kişi yakalandı Pazarda kadına tacizde bulunan bir kişi yakalandı