Fuat Oktay, Le Yucheng'i kabul etti

Fuat Oktay, Le Yucheng'i kabul etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Çin ile Türkiye'nin ticaret hacmi 23 milyar dolar civarında.Kısa vadede 50 milyar dolar hedefine yaklaşmamız lazım." dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çin Hükümeti Özel Temsilcisi Le Yucheng ve beraberindeki heyeti  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Oktay, kabulde yaptığı konuşmada, Le  ve heyetini ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti.

Çin ile Türkiye'nin birbirini yeni tanımadığını, ilişkilerin komşuluk  çerçevesinde çok eski zamanlara dayandığını ifade eden Oktay, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın Çin ile ilişkilere çok önem verdiğini, Erdoğan ve Çin Devlet  Başkanı Şi Cinping'in toplantılar ve telefon görüşmeleri vesilesiyle sürekli  temas halinde olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki yakın ilişkilerin ticaret rakamlarına  yansımadığını vurgulayan Oktay, "Çin ile Türkiye'nin ticaret hacmi 23 milyar  dolar civarında. Kısa vadede 50 milyar dolar hedefine yaklaşmamız lazım. Türk  vatandaşlarının Çin'e girişlerinde yaşadığı sorunlar gibi engelleri ortadan  kaldırmamız bu hedeflere daha da fazla olanak sağlayacak." diye konuştu.

Oktay, Çin hükümeti ile karşılıklı iş birliği mekanizmalarının  geliştirilmesi gerektiğini, geçmiş dönemde başbakan yardımcısı düzeyinde yapılan  hükümetler arası diyalog toplantılarının daha üst seviyeye çıkarılmasının faydalı  olacağını belirtti.

Çin ile iş birliğinin teknoloji, ulaştırma, telekomünikasyon ve  teknoloji yoğun sektörlerde geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Oktay, 3.  Nükleer Santral, Kars-Edirne Hızlı Tren Projesi ve 'Bir Kuşak Bir Yol Projesi'nin  iş birliği yapılabilecek alanlar olabileceği vurguladı.

Çin'in FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücadelede Türkiye'ye  desteğinden dolayı teşekkür eden Oktay, Türkiye'nin terör örgütü ayrımı  yapmadığını, Çin aleyhindeki terörist faaliyetlere de izin vermeyeceğini anlattı.

Çin Hükümeti Özel Temsilcisi Le Yucheng ise şahsına ve heyetine  gösterilen ilgiden dolayı Oktay'a teşekkür etti.

Ekonomik saldırıların gerçekleştirildiği bir dönemde ziyarette  bulunarak Türkiye'ye desteklerini gösterdiklerini vurgulayan Le, "Ekonomik  saldırıya rağmen Türkiye'nin sağlam duruşunu ve istikrarlı politikalarını  destekliyoruz. Türkiye'nin bu baskıya karşı direnişini takdirle karşılıyoruz."  dedi.

Türkiye-Çin ilişkilerinin stratejik düzeye çıkarılması gerektiğine  değinen Le, "Çin ek vergiler nedeniyle ABD'den tarım alanındaki ithalatını  kesiyor. Ülkemiz bu alandaki ihtiyaçlarını Türkiye'den karşılayabilir. Kasım  ayında Çin'de Tarım Expo Fuarı düzenlenecek. Çin, Türk firmalarının burada yer  almasını destekliyor." diye konuştu.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türkiye'nin Çin ile  kasım ayından itibaren tarım alanında proje bazlı iş birliğine gidebileceğini,  Türkiye'nin bu alanda yeterli bilgi birikimi ve teknolojiye sahip olduğunu  söyledi.

Türkiye'nin bölgesindeki birçok ülkeyle tarihi bağlarının olduğuna  dikkati çeken Oktay, Çin'in Türkiye vasıtasıyla bölge ülkeleriyle ilişkilerini  geliştirebileceğini dile getirdi. Oktay, iki ülke arasında 9 yıldır yapılamayan  Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'nın önümüzdeki dönemde yeniden  canlandırılmasının isabetli olacağını aktardı.

Buz pistinde büyük skandal! Buz pistinde büyük skandal!

Yeni Zelanda'daki iki cami ziyarete açıldı Yeni Zelanda'daki iki cami ziyarete açıldı

ABD'de 'tarihi' Rusya soruşturması tamamlandı! ABD'de 'tarihi' Rusya soruşturması tamamlandı!

Eski milletvekili Bursa'da ölü bulundu Eski milletvekili Bursa'da ölü bulundu

Kuzenlerin bıçaklı kavgası can aldı Kuzenlerin bıçaklı kavgası can aldı

Bursa'da çarptığı bisiklet sürücüsünü yerde bırakıp kaçtı Bursa'da çarptığı bisiklet sürücüsünü yerde bırakıp kaçtı

2 çocuk babası inşaat işçisi 5 katlı binadan ölüme atladı 2 çocuk babası inşaat işçisi 5 katlı binadan ölüme atladı

Bakan Albayrak: Nisan ayı ile birlikte yol haritasını açıklayacağız Bakan Albayrak: Nisan ayı ile birlikte yol haritasını açıklayacağız

İş yerinin tapusu için tartıştığı eşini zincirle boğdu İş yerinin tapusu için tartıştığı eşini zincirle boğdu

Engelli kıza cinsel istismar davasında karar Engelli kıza cinsel istismar davasında karar

''IŞİD'in Suriye'de elinde bulundurduğu toprak kalmadı'' "IŞİD'in Suriye'de elinde bulundurduğu toprak kalmadı"

Bursa'da iki katlı binada çıkan yangın korkuttu Bursa'da iki katlı binada çıkan yangın korkuttu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

 Bursa Milletvekili Çavuşoğlu: ''Belediye başkanı değil gölge başkan'' Bursa Milletvekili Çavuşoğlu: "Belediye başkanı değil gölge başkan"

Bakan Akar: Operasyonlar devam edecek Bakan Akar: Operasyonlar devam edecek