Fuat Oktay, Le Yucheng'i kabul etti

Fuat Oktay, Le Yucheng'i kabul etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Çin ile Türkiye'nin ticaret hacmi 23 milyar dolar civarında.Kısa vadede 50 milyar dolar hedefine yaklaşmamız lazım." dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çin Hükümeti Özel Temsilcisi Le Yucheng ve beraberindeki heyeti  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Oktay, kabulde yaptığı konuşmada, Le  ve heyetini ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti.

Çin ile Türkiye'nin birbirini yeni tanımadığını, ilişkilerin komşuluk  çerçevesinde çok eski zamanlara dayandığını ifade eden Oktay, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın Çin ile ilişkilere çok önem verdiğini, Erdoğan ve Çin Devlet  Başkanı Şi Cinping'in toplantılar ve telefon görüşmeleri vesilesiyle sürekli  temas halinde olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki yakın ilişkilerin ticaret rakamlarına  yansımadığını vurgulayan Oktay, "Çin ile Türkiye'nin ticaret hacmi 23 milyar  dolar civarında. Kısa vadede 50 milyar dolar hedefine yaklaşmamız lazım. Türk  vatandaşlarının Çin'e girişlerinde yaşadığı sorunlar gibi engelleri ortadan  kaldırmamız bu hedeflere daha da fazla olanak sağlayacak." diye konuştu.

Oktay, Çin hükümeti ile karşılıklı iş birliği mekanizmalarının  geliştirilmesi gerektiğini, geçmiş dönemde başbakan yardımcısı düzeyinde yapılan  hükümetler arası diyalog toplantılarının daha üst seviyeye çıkarılmasının faydalı  olacağını belirtti.

Çin ile iş birliğinin teknoloji, ulaştırma, telekomünikasyon ve  teknoloji yoğun sektörlerde geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Oktay, 3.  Nükleer Santral, Kars-Edirne Hızlı Tren Projesi ve 'Bir Kuşak Bir Yol Projesi'nin  iş birliği yapılabilecek alanlar olabileceği vurguladı.

Çin'in FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücadelede Türkiye'ye  desteğinden dolayı teşekkür eden Oktay, Türkiye'nin terör örgütü ayrımı  yapmadığını, Çin aleyhindeki terörist faaliyetlere de izin vermeyeceğini anlattı.

Çin Hükümeti Özel Temsilcisi Le Yucheng ise şahsına ve heyetine  gösterilen ilgiden dolayı Oktay'a teşekkür etti.

Ekonomik saldırıların gerçekleştirildiği bir dönemde ziyarette  bulunarak Türkiye'ye desteklerini gösterdiklerini vurgulayan Le, "Ekonomik  saldırıya rağmen Türkiye'nin sağlam duruşunu ve istikrarlı politikalarını  destekliyoruz. Türkiye'nin bu baskıya karşı direnişini takdirle karşılıyoruz."  dedi.

Türkiye-Çin ilişkilerinin stratejik düzeye çıkarılması gerektiğine  değinen Le, "Çin ek vergiler nedeniyle ABD'den tarım alanındaki ithalatını  kesiyor. Ülkemiz bu alandaki ihtiyaçlarını Türkiye'den karşılayabilir. Kasım  ayında Çin'de Tarım Expo Fuarı düzenlenecek. Çin, Türk firmalarının burada yer  almasını destekliyor." diye konuştu.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Türkiye'nin Çin ile  kasım ayından itibaren tarım alanında proje bazlı iş birliğine gidebileceğini,  Türkiye'nin bu alanda yeterli bilgi birikimi ve teknolojiye sahip olduğunu  söyledi.

Türkiye'nin bölgesindeki birçok ülkeyle tarihi bağlarının olduğuna  dikkati çeken Oktay, Çin'in Türkiye vasıtasıyla bölge ülkeleriyle ilişkilerini  geliştirebileceğini dile getirdi. Oktay, iki ülke arasında 9 yıldır yapılamayan  Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'nın önümüzdeki dönemde yeniden  canlandırılmasının isabetli olacağını aktardı.

Patlamamış top mermisi bulundu Patlamamış top mermisi bulundu

ABD'nin hamlesi dünya için hem iyi hem de kötü ABD'nin hamlesi dünya için hem iyi hem de kötü

'Chemnitz' hamlesi: Görevden alındı 'Chemnitz' hamlesi: Görevden alındı

Bursa'da pencereden düşen çocuk öldü Bursa'da pencereden düşen çocuk öldü

Konya'da komşudan kezzaplı dehşet! Konya'da komşudan kezzaplı dehşet!

Libya'da elektrik krizi! Libya'da elektrik krizi!

Mahalleliyi ayağa kaldırdı! 'Döner yapıp, satıyorum' Mahalleliyi ayağa kaldırdı! 'Döner yapıp, satıyorum'

Yaptıkları şaka başlarına dert açtı! Yaptıkları şaka başlarına dert açtı!

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz istifa etti Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz istifa etti

Akılalmaz kaza! Tarlaya düşen otomobil çakılı kaldı Akılalmaz kaza! Tarlaya düşen otomobil çakılı kaldı

Eski milletvekili Özcan Yeniçeri'ye otomobil çarptı Eski milletvekili Özcan Yeniçeri'ye otomobil çarptı

Pişkinlikte sınır tanımadı! ''Çek ağabey çek zaten bir saat sonra çıkacağız'' Pişkinlikte sınır tanımadı! "Çek ağabey çek zaten bir saat sonra çıkacağız"

Benzin ve motorine büyük indirim! Benzin ve motorine büyük indirim!

Burkina Faso'da 50 kız çocuğu sünnet edildikten sonra hastanelik oldu Burkina Faso'da 50 kız çocuğu sünnet edildikten sonra hastanelik oldu

El yazması Tevrat cinayetinde avukat sevgililere müebbet El yazması Tevrat cinayetinde avukat sevgililere müebbet

Bursalı hayırseverden tüm Türkiye'ye örnek davranış Bursalı hayırseverden tüm Türkiye'ye örnek davranış

Egzema gelinin kabusu oldu Egzema gelinin kabusu oldu

MHP Bursa İl Başkanı Coşkun'dan Suriyeli açıklaması MHP Bursa İl Başkanı Coşkun'dan Suriyeli açıklaması