Fransız ordusundan o ülkede DEAŞ'a operasyon

Fransız ordusundan o ülkede DEAŞ'a operasyon

Fransız ordusu, Batı Afrika ülkesi Mali'nin Menaka kentinde düzenlendiği operasyonda DEAŞ üyesi 2 teröristin etkisiz hale getirildiğini, iki sivilin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Fransız ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "Barkhane" operasyonunda  görevli Fransız askerlerin, dün gece Menaka kentinde teröristlerin olduğu bölgeye  saldırı düzenlediği belirtildi.

Açıklamada, operasyonda terör örgütü DEAŞ'ın sözde liderlerinden  Muhammed Ag Almouner ile bir elebaşının öldürüldüğü, bir kadın ve bir çocuk olmak  üzere iki sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Ayrıca, bir terörist ile 2 sivilin yaralandığı bilgisine yer verilen  açıklamada, ordunun askeri operasyonlarda sivil ölümlerine karşı dikkatli olduğu  ve sivillerin varlığının tespiti halinde operasyonların iptal edildiği  belirtildi.

Açıklamada, saldırıda iki sivilin nasıl öldüğünün tespiti için  soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Fransa'nın, Sahel bölgesinde 4 binden fazla askeri bulunuyor. 2013  başında Mali'deki "Serval" isimli harekatın ardından 2014'te "Barkhane"  operasyonu başlatılmış, 2013'ten bu yana 22 Fransız askeri hayatını  kaybetmişti.

Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer tarafından Afrika'nın  Sahel bölgesinde terörle mücadele kapsamında "G5 Sahel Gücü" adı verilen 5 bin  kişilik ordunun kurulmasına Fransa öncülük etmişti. Bölgedeki terör gruplarının  yanı sıra uyuşturucu, silah ve göçmen ticaretine karşı da mücadele eden G5 Sahel  Gücü'ne uluslararası camiadan da destek veriliyor.

Bölgede petrol, gaz, uranyum, elmas, fosfat, boksit, plütonyum,  manganez ve kobalt gibi zengin doğal kaynakların yer alması, çatışmaların önemli  nedenlerinden biri görülüyor.

Bursa'da cinayet şoku! Bursa'da cinayet şoku!

Bursa'da icradan kurtulmak için malını akrabasına devredince... Bursa'da icradan kurtulmak için malını akrabasına devredince...

Bursa Nilüfer'de su kesintisi	Bursa Nilüfer'de su kesintisi

Dikkat! Sofranızda tarihi geçmiş ürünler olabilir Dikkat! Sofranızda tarihi geçmiş ürünler olabilir

Ünlü işadamının infazında çarpıcı detaylar! Ünlü işadamının infazında çarpıcı detaylar!

Bursa'da kemer görünümlü bıçakla gasp ettiler Bursa'da kemer görünümlü bıçakla gasp ettiler

Bursa'da minibüs kapısında okula yolculuk (ÖZEL HABER) Bursa'da minibüs kapısında okula yolculuk (ÖZEL HABER)

Aysın Komitgan; <br /> Tatlıoğlu ile Aydın rekabeti olursa kazanan hangisi olur? Aysın Komitgan;
Tatlıoğlu ile Aydın rekabeti olursa kazanan hangisi olur?

Komisyoncular giderse meydan tüccarlara mı kalacak? (ÖZEL HABER) Komisyoncular giderse meydan tüccarlara mı kalacak? (ÖZEL HABER)

Mesut Demir; <br /> Emirsultan siyasi arenaya döndü Mesut Demir;
Emirsultan siyasi arenaya döndü

Bursa İnegöl'de toplu taşımaya zam Bursa İnegöl'de toplu taşımaya zam

Bursa'da kar yağışı! Bursa'da kar yağışı!

Gönül ilişkisi şüphesiyle kaçırıp 130 bin dolar fidye istemiş Gönül ilişkisi şüphesiyle kaçırıp 130 bin dolar fidye istemiş

Yeni çipli kimlik kartları hakkında bilmeniz gerekenler
Yeni çipli kimlik kartları hakkında bilmeniz gerekenler