Fransa: İptal edebiliriz...

Fransa: İptal edebiliriz...

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, 6 aylığına askıya alınan akaryakıt zamlarının alım gücüyle ilgili iyi bir çözüm bulunamaması durumunda iptal edebileceklerini açıkladı.

Geçen yıl belirledikleri mali ve siyasi politikalarının iyi olduğunu  savunan Philippe, aldıkları her kararın maaşların iyileştirmesine yönelik  olduğunu belirtti.

Philippe, Fransızların öfkesini anladıkları için akaryakıt zamlarını 6  aylığına askıya aldıklarını hatırlatarak, halkın hayatını yakından ilgilendiren  konularda en iyi çözümü bulmak istediklerini söyledi.

Akaryakıt zamlarını alım gücüyle ilgili iyi bir çözüm bulunamaması  halinde iptaledebileceklerini dile getiren Philippe, Fransızların vergilerin  düşürülmesini istediğini ancak buna karşın bir çözüm bulunması gerektiğini ifade  etti.

Philippe, ayrıca "sarı yeleklilerin" düzenlediği gösterilerdeki şiddet  olaylarını asla kabul edemeyeceklerini ve sorumlularının cezalandırılacağını  kaydetti.

Başbakan Philippe, dün akaryakıtın yanı sıra elektrik ve gaz zamlarını da 6 aylığına askıya alındığını duyurmuştu.

Protestolar
  
Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine  tepki olarak 17 Kasım'da başlayan sarı yeleklilerin eylemleri, ülkede son  yılların en şiddetli protestosuna dönüştü.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal  bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel  Macron'dan akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların  iyileştirilmesini talep ediyor.?

Başkent Paris'in Champs-Elysees Caddesi çevresinde 1 Aralık'ta  düzenlenen, binlerce kişinin katıldığı gösteride polisin eylemcilere sert  müdahalesi, sokaklarda araçların ve çöp bidonlarının yakılması, iş yerlerinin  yağmalanması, sık aralıklarla ses bombalarının patlatılması ve alevlerin  yükselmesi kenti "kaosa" sürüklemişti.

Champs-Elysees çevresindeki birçok restoran, kafe ve mağaza,  protestolar nedeniyle kepenk indirmiş ve çevrede de 3 ila 4 milyon avroluk hasar  oluşmuştu. Ülkenin birçok kentindeki gösterilerde de cadde ve yollar  kapatılmıştı.

Gösterilerin başından bu yana çıkan olaylarda 3 kişi hayatını  kaybetmiş, 222'si güvenlik görevlisi 1043 kişi yaralanmış ve 1424 kişi gözaltına  alınmıştı.

Bursa'da otomobil ile motosiklet çarpıştı Bursa'da otomobil ile motosiklet çarpıştı

Bursa'da Ekinoks Festivali başladı Bursa'da Ekinoks Festivali başladı

Kumar borcu yüzünden kızını internetten satışa çıkardı Kumar borcu yüzünden kızını internetten satışa çıkardı

Trump flaş İsrail açıklaması: Zamanı geldi Trump flaş İsrail açıklaması: Zamanı geldi

Preslenmiş varil içerisinden ceset çıktı Preslenmiş varil içerisinden ceset çıktı

Facebook'un skandalı ortaya çıktı! Facebook'un skandalı ortaya çıktı!

Ele geçirildi! Hitit dönemine ait... Ele geçirildi! Hitit dönemine ait...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan Mustafa Bozbey'e vakıf ve proje eleştirisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan Mustafa Bozbey'e vakıf ve proje eleştirisi

Bursa'da tekme tokat muhtarlık kavgası kamerada Bursa'da tekme tokat muhtarlık kavgası kamerada

Bursa'da protokolün ateşle imtihanı Bursa'da protokolün ateşle imtihanı

Irak'taki faciada ölü sayısı 72'ye yükseldi Irak'taki faciada ölü sayısı 72'ye yükseldi

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> İttifaka ihtiyaç yok ama... Mehmet Ali Ekmekçi;
İttifaka ihtiyaç yok ama...

Bursa Başsavcı Vekili Özel, son yolculuğuna uğurlandı Bursa Başsavcı Vekili Özel, son yolculuğuna uğurlandı