Fransa'dan Rusya ve Türkiye'ye çağrı!

Fransa'dan Rusya ve Türkiye'ye çağrı!

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes von der Mühll, "Fransa, Rusya ve Türkiye'yi, sivil halkı koruma endişesiyle bu bölgede (İdlib) şiddetin azalmasına yönelik adımlarını korumaya çağırıyor. Suriye'de kapsayıcı, güvenilir ve sürdürülebilir siyasi bir çözüm bulmak için Suriye krizindeki temel aktörlerin yanı sıra bu iki ülke ile yakın ilişkilerimizi sürdüreceğiz." ifadesini kullandı.

Dışişleri  Bakanlığı Sözcüsü Mühll, İdlib'deki son duruma ilişkin yazılı açıklamada yaptı.

"FransaSuriye rejimi ve müttefikleri tarafından İdlib'te olası büyük  bir saldırı konusunda endişeli." değerlendirmesinde bulunan Mühll, İdlib'e  düzenlenecek bir saldırının sonuçlarının çok ağır ve yeni bir insani felakete  neden olacağı uyarısında bulundu.

Mühll, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın söylediği gibi  İdlib'te kimyasal silah kullanımına ilişkin bir risk olduğunu vurgulayarak,  bazılarının Esed rejiminin Suriye halkını hedef alan kimyasal silah  kullanmadığına dair yanlış bilgilendirme kampanyasına başladığına dikkati çekti.

"Fransa kimyasal silah kullanımına ilişkin kırmızı çizgisini korumaya  devam edecek ve ölümlere neden olan kimyasal silah kullanıldığı ispatlanırsa  hareket etmeye hazır." ifadesine yer veren Mühll, Fransa'nın Suriye'de kimyasal  silah kullanımını önlemek için müttefikleriyle çalışmaya devam edeceğini  belirtti.

Mühll, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bu nedenle Fransa, Rusya ve Türkiye'yi, sivil halkı koruma  endişesiyle bu bölgede şiddetin azalmasına yönelik adımlarını korumaya çağırıyor.  Suriye'de kapsayıcı, güvenilir ve sürdürülebilir siyasi bir çözüm bulmak için  Suriye krizindeki temel aktörlerin yanı sıra bu iki ülke ile yakın ilişkilerimizi  sürdüreceğiz."

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçen hafta büyükelçilere  yaptığı konuşmada, Suriye'de Esed'in yönetimde kalmasının "feci bir senaryo"  olacağını söylemişti.

Le Drian, dün İdlib konusunda Rusya ve Türkiye ile bir çıkış yolu  bulmaya çalıştıklarını bildirmişti. Le Drian, "İdlib'te Esed rejiminin yeniden  kimyasal silah kullanımına ilişkin bir risk var. Bu kanıtlanmadı ancak bir  girişim olabilir. Bazılarının açıklamalarına baktığımda böyle bir risk olduğunu  düşünüyorum. Ölümlere neden olan kimyasal silah kullanıldığına dair kanıt  olduğunda Fransa'nın cevabı bir öncekiyle aynı olacaktır." açıklamasını yapmıştı.

Almanya'daki kritik toplantıdan sonra flaş mesajlar Almanya'daki kritik toplantıdan sonra flaş mesajlar

Yaşlı adam evinde ölü bulundu Yaşlı adam evinde ölü bulundu

Bursa'da yaşlı adam kendisine çarpan ambulansla hastaneye kaldırıldı Bursa'da yaşlı adam kendisine çarpan ambulansla hastaneye kaldırıldı

Bursa'da ormanda kaybolan adam için 'şehir merkezinde' ihbarı Bursa'da ormanda kaybolan adam için 'şehir merkezinde' ihbarı

Bursa Keles'te ulaşıma zam Bursa Keles'te ulaşıma zam

Bursa'da otomobille çarptığı kadını dövdü, serbest kaldı Bursa'da otomobille çarptığı kadını dövdü, serbest kaldı

Türkiye'de bir ilk! Azalan taksimetre Türkiye'de bir ilk! Azalan taksimetre

Bursa'da BTSO Camisi ve TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi hizmete açıldı Bursa'da BTSO Camisi ve TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi hizmete açıldı

Nazlı Ilıcak savunmasını gözyaşlarıyla yaptı: ''Aldandım'' Nazlı Ilıcak savunmasını gözyaşlarıyla yaptı: "Aldandım"

Bursalı öğretmen çift göz yaşları içinde son yolculuklarına uğurlandı Bursalı öğretmen çift göz yaşları içinde son yolculuklarına uğurlandı

Anoreksiya hastası Kristina Karyagina 17 kilo
Anoreksiya hastası Kristina Karyagina 17 kilo

'Sigara içme' diyen karısını boğarak öldürdü 'Sigara içme' diyen karısını boğarak öldürdü

İnternetten alışverişe tövbe ettiler! Kiminin göğsü açıkta kaldı, kiminin kalçası
İnternetten alışverişe tövbe ettiler! Kiminin göğsü açıkta kaldı, kiminin kalçası

Lavrov'dan İdlib açıklaması Lavrov'dan İdlib açıklaması

Eski kedicik Ayça Pars: ''Adnan Oktar'ın istediği belli bir kadın modeli var'' Eski kedicik Ayça Pars: "Adnan Oktar'ın istediği belli bir kadın modeli var"

Bursa'da camide projeksiyon eşliğinde vaaz Bursa'da camide projeksiyon eşliğinde vaaz

Beta Ayakkabı da konkordato başvurusu yaptı Beta Ayakkabı da konkordato başvurusu yaptı

Kağıt krizine çözüm: Gazete boyutları küçülecek, satış miktarı azalacak Kağıt krizine çözüm: Gazete boyutları küçülecek, satış miktarı azalacak