Fransa'dan Rusya ve Türkiye'ye çağrı!

Fransa'dan Rusya ve Türkiye'ye çağrı!

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes von der Mühll, "Fransa, Rusya ve Türkiye'yi, sivil halkı koruma endişesiyle bu bölgede (İdlib) şiddetin azalmasına yönelik adımlarını korumaya çağırıyor. Suriye'de kapsayıcı, güvenilir ve sürdürülebilir siyasi bir çözüm bulmak için Suriye krizindeki temel aktörlerin yanı sıra bu iki ülke ile yakın ilişkilerimizi sürdüreceğiz." ifadesini kullandı.

Dışişleri  Bakanlığı Sözcüsü Mühll, İdlib'deki son duruma ilişkin yazılı açıklamada yaptı.

"FransaSuriye rejimi ve müttefikleri tarafından İdlib'te olası büyük  bir saldırı konusunda endişeli." değerlendirmesinde bulunan Mühll, İdlib'e  düzenlenecek bir saldırının sonuçlarının çok ağır ve yeni bir insani felakete  neden olacağı uyarısında bulundu.

Mühll, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın söylediği gibi  İdlib'te kimyasal silah kullanımına ilişkin bir risk olduğunu vurgulayarak,  bazılarının Esed rejiminin Suriye halkını hedef alan kimyasal silah  kullanmadığına dair yanlış bilgilendirme kampanyasına başladığına dikkati çekti.

"Fransa kimyasal silah kullanımına ilişkin kırmızı çizgisini korumaya  devam edecek ve ölümlere neden olan kimyasal silah kullanıldığı ispatlanırsa  hareket etmeye hazır." ifadesine yer veren Mühll, Fransa'nın Suriye'de kimyasal  silah kullanımını önlemek için müttefikleriyle çalışmaya devam edeceğini  belirtti.

Mühll, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bu nedenle Fransa, Rusya ve Türkiye'yi, sivil halkı koruma  endişesiyle bu bölgede şiddetin azalmasına yönelik adımlarını korumaya çağırıyor.  Suriye'de kapsayıcı, güvenilir ve sürdürülebilir siyasi bir çözüm bulmak için  Suriye krizindeki temel aktörlerin yanı sıra bu iki ülke ile yakın ilişkilerimizi  sürdüreceğiz."

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçen hafta büyükelçilere  yaptığı konuşmada, Suriye'de Esed'in yönetimde kalmasının "feci bir senaryo"  olacağını söylemişti.

Le Drian, dün İdlib konusunda Rusya ve Türkiye ile bir çıkış yolu  bulmaya çalıştıklarını bildirmişti. Le Drian, "İdlib'te Esed rejiminin yeniden  kimyasal silah kullanımına ilişkin bir risk var. Bu kanıtlanmadı ancak bir  girişim olabilir. Bazılarının açıklamalarına baktığımda böyle bir risk olduğunu  düşünüyorum. Ölümlere neden olan kimyasal silah kullanıldığına dair kanıt  olduğunda Fransa'nın cevabı bir öncekiyle aynı olacaktır." açıklamasını yapmıştı.

BDDK Başkanı'ndan çok kritik 'kredi' açıklaması! BDDK Başkanı'ndan çok kritik 'kredi' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Bay Kemal bizim kuyruklarımız yokluk değil, varlık kuyrukları'' Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bay Kemal bizim kuyruklarımız yokluk değil, varlık kuyrukları"

Bursa'da DEAŞ'lı 2 kadın terörist tutuklandı Bursa'da DEAŞ'lı 2 kadın terörist tutuklandı

Çalıştığı inşaatta intihar etti Çalıştığı inşaatta intihar etti

Sosyal medya dolandırıcısı tutuklandı Sosyal medya dolandırıcısı tutuklandı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Kelesli yerinde mutlu ve huzurlu olacak Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Kelesli yerinde mutlu ve huzurlu olacak

Kadın sürücü dehşet saçtı! Kadın sürücü dehşet saçtı!

Akıl almaz kaza: 1 yaralı Akıl almaz kaza: 1 yaralı

Kurum: Plastik poşet kullanımı yüzde 70 azaldı Kurum: Plastik poşet kullanımı yüzde 70 azaldı

Bursa Valiliği'nden kuvvetli fırtına uyarısı! Bursa Valiliği'nden kuvvetli fırtına uyarısı!

Bursa'da balıkçı kendini bıçakladı Bursa'da balıkçı kendini bıçakladı

Bursa'da Kalaşnikoflu cinayette keşif yapıldı  Bursa'da Kalaşnikoflu cinayette keşif yapıldı