Fransa'da hayat durdu, gözaltılar başladı

Fransa'da hayat durdu, gözaltılar başladı

Fransa'nın başkenti Paris'te "sarı yelekliler"in düzenleyeceği gösterilerde 700 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Paris'teki Champs-Elysees Caddesi'nde polis "sarı yeleklilere" biber gazıyla müdahale etmeye başladı.

Fransa'nın başkenti Paris'teki Champs-Elysees Caddesi'nde  polis "sarı yeleklilere" biber gazıyla müdahale etmeye başladı. 

Akaryakıt zamları ve kötüleşen ekonomik koşulları protesto eden "sarı  yelekliler", sabahın erken saatlerinde Champs-Elysees Caddesi'ne gelmeye başladı.

Polis, göstericilerin üst aramasını yaptıktan sonra caddeye girmesine  izin verirken, polis ile eylemciler arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Polis, "sarı yeleklilere" biber gazıyla müdahale etmeye başladı.

Gösteriler başlamadan önce polis 317 kişiyi gözaltına almıştı.  Aramalarda, göstericilerin üstünde çekiç ve taş bulunmuştu.

GÖSTERİLERDE 700 GÖZALTI

Fransa İçişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Laurent Lunez,  ülke genelinde gözaltına alınan "sarı yelekli" sayısının 700'e yükseldiğini  açıkladı. 

France 2 televizyon kanalına konuşan Lunez, ülke genelinde 31 bin  kişinin gösterilere katıldığını duyurdu.

Lunez, Fransa genelinde 700'den fazla kişinin gözaltına alındığı  bilgisini paylaştı.

Paris'te hayat durdu

Fransız yetkililer, geçen hafta düzenlenen protestolarda dükkanların  yağmalanması, camların kırılması, araçların ve bazı binaların ateşe verilmesi  gibi şiddet olaylarının tekrarlanmasından endişe duyuyor.

Bu nedenle Champs-Elysees Caddesi'nde mağaza ve restoranlar kepenkleri  indirdi.

Gösteriler Paris'in kültür hayatını da etkilerken, Champs-Elysees  yakınlarındaki müzeler kapalı. Benzer şekilde Paris'in Garnier ve Bastille Opera  binalarındaki programlar da iptal edildi.

Fransa 1. Futbol Ligi'nde Paris Saint-Germain (PSG) ile Montpellier  arasında başkentte oynanması planlanan karşılaşma da ertelendi.

Paris'in sembollerinden Eyfel Kulesi de gösteriler nedeniyle ziyarete  kapalı olacak. Geçen haftaki gösteriler sırasında zarar gören Zafer Takı da  kapalı kalmaya devam edecek.

Paris'teki eylemler nedeniyle 30 civarında metro hattı durdurulurken,  Champs-Elysees Bulvarı'nın çevresindeki birçok yol ve cadde trafiğe kapalı  olacak.

Protestolar

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine  tepki olarak 17 Kasım'da başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel  Macron  yönetimine yönelik öfke gösterisine dönüşen "sarı yelekliler"in eylemleri, ülkede  son yılların en şiddetli protestosu haline gelmişti.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal  bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron'dan akaryakıt vergilerini  düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.?

Başkent Paris'in Champs-Elysees Caddesi çevresinde 1 Aralık'ta  düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı gösteride polisin eylemcilere sert  müdahalesi, sokaklarda araçların ve çöp bidonlarının yakılması, iş yerlerinin  yağmalanması, sık aralıklarla ses bombalarının patlatılması ve alevlerin  yükselmesi, kenti "kaosa" sürüklemişti.

"Sarı yeleklilerin" protesto ettiği akaryakıt zamlarının 2019 yılı  için iptal edildiği açıklanmış ancak eylemciler bunun yeterli olmadığını  savunarak gösterilere devam edeceğini duyurmuştu.

Bursa'da yoldan çıkan TIR bariyerlere çarptı Bursa'da yoldan çıkan TIR bariyerlere çarptı

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nin sahipleri belli oldu Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nin sahipleri belli oldu

Ekmekten çıkan cisimle şoke oldu Ekmekten çıkan cisimle şoke oldu

Kaza yapan hafriyat kamyon duvara metreler kala durdu Kaza yapan hafriyat kamyon duvara metreler kala durdu

Emekli doktorun feci sonu! Emekli doktorun feci sonu!

Düğün hazırlığı yapan Bizar, kalp krizinden öldü Düğün hazırlığı yapan Bizar, kalp krizinden öldü

Bursa'da emekliler sıkıntılarını dile getirdiler Bursa'da emekliler sıkıntılarını dile getirdiler

Talha Uğurluel tutuklandı! Talha Uğurluel tutuklandı!

Kılıçdaroğlu bütçe görüşmelerinde konuştu Kılıçdaroğlu bütçe görüşmelerinde konuştu

Bursa'da TIR şoförüne kopya ehliyet şoku Bursa'da TIR şoförüne kopya ehliyet şoku

Bursa'da maket polis aracını gerçek sanıp, kamyonetiyle 1 saat bekledi! Derdi ünlü olmak Bursa'da maket polis aracını gerçek sanıp, kamyonetiyle 1 saat bekledi! Derdi ünlü olmak

Bursa'da CNC tezgahında feci ölüm Bursa'da CNC tezgahında feci ölüm

Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey'den dolandırıcılık uyarısı! Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey'den dolandırıcılık uyarısı!

Abdullah Gül'ün ofisinden Kılıçdaroğlu açıklaması Abdullah Gül'ün ofisinden Kılıçdaroğlu açıklaması