Ford'dan hırsızlığı önleyen anahtar

Ford'dan hırsızlığı önleyen anahtar

Otomobil sektörünün başarılı üreticilerinden Ford, otomobil hırsızlarının relay box cihazı ile gerçekleştirdikleri saldırılara karşı güvenli bir anahtar sistemi geliştirdiğini duyurdu.

Ford, relay box cihazlarına karşı geliştirdiği yeni anahtar sistemi ile otomobil sahiplerinin artık araçları için endişelenmemesi gerektiğini ve kendilerini güvende hissedeceklerini açıkladı.

Ford'dan hırsızlığı önleyen anahtar

Bu güvenli anahtar sistemi düşüncesi, 2017 yılında İngiltere'de iki kişinin yaşadığı bir evden Mercedes-Benz marka bir otomobilin sadece 60 saniye içerisinde çalınması ile ortaya çıktı. Aracın çalınması sırasında en çok dikkat çeken nokta, otomobili çalan hırsızların araca herhangi bir fiziksel zarar vermemesiydi. Sanki hırsızlar anahtarla otomobili çalıştırıp gitmişlerdi. Camlarında en ufak bir zorlama ya da kırık tespit edilemeyen aracın elektronik sistemine müdahale edildiği ortaya çıktı.

Relay box nedir?

Güvenlik görevlileri yaptıkları araştırmalar sonucunda hırsızların, aracın güvenlik sistemini relay box adında bir cihazla etkisiz hale getirdiklerini açıkladılar. Hırsızların bu işlemi gerçekleştirmek için aracın yanına relay box adındaki cihazla yaklaşmaları yeterli oluyor. Cihaz evin içinde yer alan otomobil anahtarının sinyallerini kendi üzerine çekiyor ve anahtarsız olarak araç içine girmeyi sağlayan sistem devreye giriyor. Sistem sanki arabaya ait anahtarı araca yakın bir mesafedeymiş gibi algılayarak kapılarını otomatik olarak açıyor. Relay box adındaki bu cihaz çok güçlü bir sisteme sahip ve aracın kapılarını açabilecek sinyalleri toplaması için sadece evin yakınlarında bulunması yeterli oluyor.

Otomobil üreticilerinden Ford bu can sıkıcı soruna yeni bir çözüm geliştirdiğini duyurdu. Firma tarafından yapılan açıklamalarda geliştirdikleri yeni anahtar ile bu sorunun ortadan kaldırılacağı belirtildi.

Yeni anahtar relay box saldırılarını nasıl durduruyor?

Ford yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, üretilen bu yeni anahtarın içerisinde yer alan hareket sensörü sayesinde, anahtar 40 saniye boyunca hareketsiz kaldığında kendini uyku moduna alıyor. Sonuç olarak anahtarsız giriş için aracın anahtarından yayılan sinyal kesiliyor ve relay box gibi sinyal yönlendirici cihazlar herhangi bir sinyal algılayamıyor. Firmanın üretimini yaptığı yeni Fiesta ve Focus modelleri ile bazı bölgelerde kullanıcılarına sunulan Ford'un bu yeni anahtarı araç tarafından 2 metrelik mesafeden algılanabiliyor. Diğer otomobil üreticileri de bu sorunun varlığından oldukça rahatsızlar. İlerleyen günlerde diğer otomobil üreticilerinden de bu soruna yönelik çalışmalar yapılması bekleniyor.

Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil Bahçeli: Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değil

Bursa'da mangal yakmak isterken evini yaktı Bursa'da mangal yakmak isterken evini yaktı

Genç kız vahşice öldürülmüştü... Zanlı teslim oldu Genç kız vahşice öldürülmüştü... Zanlı teslim oldu

Bursaspor taraftarı umre yolcusu Bursaspor taraftarı umre yolcusu

Bursa'da 15 dönümlük alan küle döndü Bursa'da 15 dönümlük alan küle döndü

Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım

Sri Lanka'da patlamalar: 2'si Türk 215 kişi hayatını kaybetti Sri Lanka'da patlamalar: 2'si Türk 215 kişi hayatını kaybetti

Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor

Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü

Konya'da korkutan deprem Konya'da korkutan deprem

İmamoğlu vatandaşlara seslendi İmamoğlu vatandaşlara seslendi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz

Bursa'da rahvan atları nefes kesti Bursa'da rahvan atları nefes kesti

Bursa'da teleferikte Nisan karı kuyruğu Bursa'da teleferikte Nisan karı kuyruğu

Sri Lanka'da kilise ve otellerde patlama! 2 Türk yaşamını yitirdi Sri Lanka'da kilise ve otellerde patlama! 2 Türk yaşamını yitirdi

Bursa Keles'e Nisan ayında kar sürprizi Bursa Keles'e Nisan ayında kar sürprizi

Bursa'da eşini öldüren kadına, tahrik indirimi isteği Bursa'da eşini öldüren kadına, tahrik indirimi isteği