Filistin'den İsrail açıklaması

Filistin'den İsrail açıklaması

İsrail'in, işgal altındaki Batı Şeria'nın El-Halil kentinde bulunan Uluslararası Geçici Mevcudiyet Gücü'nün (TIPH) görev süresini uzatmama kararının ardından Filistinli aktivistler, kent sakinlerini Yahudi yerleşimcilerin saldırılarından korumak için harekete geçti.

El-Halil'deki Tel Rumeyde mahallesinde bir araya gelen onlarca  aktivist, TIPH'nin üniformalarına benzer kostümler giydi. Tel Rumeyde'deki  öğrenciler de aktivistlere destek verdi.

El-Halil'deki Yahudi Yerleşimlerine Karşı Gençler Topluluğu Sözcüsü  Muhammed Zugayr yaptığı açıklamada, başlattıkları girişim  çerçevesinde başta öğrenciler olmak üzere kent sakinlerini korumayı  amaçladıklarını söyledi.

Zugayr, fotoğraf ve görüntü çekerekİsrail ihlallerini sürekli takip  halinde olacaklarını ve tüm dünyaya duyuracaklarını ifade etti.

Öte yandan, İsrail askerleri korumasındaki Yahudi yerleşimcilerin  aktivistlere sözlü ve fiziki saldırıda bulunduğu görüldü.

Uzun zamandır İsrail'in hedefindeki TIPH'nin görev süresi bu ay  sonunda bitiyor.

Uluslararası misyonun görev süresi, yılda iki kez İsrail ve Filistin  yönetimleri tarafından uzatılıyordu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 28 Ocak'ta yaptığı yazılı  açıklamada, "Bize karşı çalışan uluslararası bir gücün varlığına izin  vermeyeceğiz." diyerek TIPH'nin görev süresini uzatmayacağını duyurmuştu.

TIPH, El-Halil'deki Filistinliler için güvenlik duygusu yaratmak ve  istikrarın sağlanmasına destek olmak için Filistin yönetimi ve İsrail'in  davetiyle 1997'den bu yana bölgede bulunuyor.

Bünyesinde Danimarka, İtalya, Norveç, İsveç, İsviçre ve Türkiye'den  gözlemcilerin bulunduğu misyon, bölgede uluslararası anlaşmaların ihlal edilmesi  durumunu gözlemleyerek buna ilişkin raporlar hazırlıyor.

Demir korkuluklara bağlı erkek cesedi bulundu Demir korkuluklara bağlı erkek cesedi bulundu

Erdoğan ve Trump '75 milyar dolarlık ticaret hedefi' için mutabık kaldı Erdoğan ve Trump '75 milyar dolarlık ticaret hedefi' için mutabık kaldı

Kayınvalidesini tüfekle yaraladı Kayınvalidesini tüfekle yaraladı

Ekonomide düzenlemeler içeren teklif yasalaştı Ekonomide düzenlemeler içeren teklif yasalaştı

Teröristlere ait 9 mağara, 13 sığınak ve 11 barınak imha edildi Teröristlere ait 9 mağara, 13 sığınak ve 11 barınak imha edildi

TIR ikiye bölündü: 1 ölü TIR ikiye bölündü: 1 ölü

Riskli tarihi Rum evin bitişindeki evde iki aile tahliye edildi Riskli tarihi Rum evin bitişindeki evde iki aile tahliye edildi

''Başka yerlere de yapacağız... 27 bin metrekarelik 'eko köy' kuruluyor'' "Başka yerlere de yapacağız... 27 bin metrekarelik 'eko köy' kuruluyor"

200 kiloluk top mermisi bulundu 200 kiloluk top mermisi bulundu

14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar iddiası: 7 gözaltı 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar iddiası: 7 gözaltı

Kepçeyle kazı yaparak define arayan kişi, suçüstü yakalandı
Kepçeyle kazı yaparak define arayan kişi, suçüstü yakalandı

Otlattığı tekenin boynuz darbeleriyle öldü Otlattığı tekenin boynuz darbeleriyle öldü

Ruhsat mağdurlarına Bursa Büyükşehir'den su jesti Ruhsat mağdurlarına Bursa Büyükşehir'den su jesti

Bursa'da Suriyeli kadınlara ''aile içi iletişim'' eğitimi verildi Bursa'da Suriyeli kadınlara "aile içi iletişim" eğitimi verildi