Filipinler, ABD'nin yardımından en büyük payı alacak

Filipinler, ABD'nin yardımından en büyük payı alacak

Asya'nın güneyinde ağırlığını artırmak isteyen Washington, bölge ülkelerine 300 milyon dolar verecek. Güvenlik yardımından en büyük payı, 60 milyon dolarla Manila yönetimi alacak.

Filipinler'in, ABD hükümetinin Hint-Pasifik bölgesi  için tahsis ettiği güvenlik yardımı paketinden en büyük payı almaya hazır olduğu  bildirildi. 

Yerel medyadan aktarılan bilgiye göre, resmi bir ziyaret için  Filipinler'in başkenti Manila'da bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Doğu Asya ve  Pasifik İşleri Bürosu'ndan Walter Douglas, basına yaptığı açıklamada, ABD  hükümetinin Filipinler ile olan iş birliğinin öneminin farkında olduğunu  belirtti.

Douglas, "300 milyon dolara yakın güvenlik yardımına sahibiz.  Anlayabildiğim kadarıyla en büyük parçayı alan ülke Filipinler. Bu yüzden, 300  milyon dolarlık bir paranın yaklaşık 60 milyonunun Filipinler'e verilmesini göz  önünde bulunduruyoruz." dedi.

Bunun, diğer şeylerin yanı sıra, güvenlik cephesinde Filipinler ile  sahip olunan uzun vadeli ortaklığın tasdik edilmesi anlamına geldiğine işaret  eden Douglas, "Bu durumu, Filipinler'e yardım etmek için bir öncelik olarak  görüyoruz." ifadesini kullandı.

Douglas, Filipinler'in, Washington'un "yakın dostu ve müttefiki"  olmasının yanı sıra, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'nin (ASEAN) de güçlü bir  üyesi olduğunu vurguladı.

Diğer yandan, Douglas, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin "Serbest  ve Açık Hint-Pasifik Stratejisinin", Çin dahil her ülkenin katılabileceği  açıklık, şeffaflık ve iyi tanımlanmış kurallara dayalı bir ekonomik çevre  oluşturmayı hedeflediğini kaydetti.

CHP'li belediye başkanı AK Parti'ye geçti CHP'li belediye başkanı AK Parti'ye geçti

5 yıllık faiz 5 ayın dibinde 5 yıllık faiz 5 ayın dibinde

Akciğer kanserinin maliyeti 8.8 milyar TL! Akciğer kanserinin maliyeti 8.8 milyar TL!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: ''Cumhurbaşkanımızı 'siyasi oyunlar oynamakla' itham etmesi kabul edilemez'' Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: "Cumhurbaşkanımızı 'siyasi oyunlar oynamakla' itham etmesi kabul edilemez"

Bursa'da o caddelere otopark yasağı Bursa'da o caddelere otopark yasağı

Bakan Koca açıkladı: Başvurular işleme alındı, süreç başladı Bakan Koca açıkladı: Başvurular işleme alındı, süreç başladı

Boy yasağına uyulmadan avlanan 5 ton 842 kilo balığa el kondu Boy yasağına uyulmadan avlanan 5 ton 842 kilo balığa el kondu

İş adamı feci şekilde can verdi! İş adamı feci şekilde can verdi!

Kan dondurdu! 'Beni öldürecek, yarın son günüm' Kan dondurdu! 'Beni öldürecek, yarın son günüm'

Zabıtadan skandal görüntü! Zabıtadan skandal görüntü!