FETÖ liderinin kardeşine hapis cezası

FETÖ liderinin kardeşine hapis cezası

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in kardeşi Kutbettin Gülen 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Kutbettin Gülen,  tutuklu bulunduğu Denizli T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntü  Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Salonda sanığın avukatı da hazır bulundu. Tanık M.P, kapatılan Çağlayan Matbaasında çalıştığı dönemde,  yöneticiler tarafından, örgüte ait gazete ve dergilere abone olmayan çalışanların  yerlerinin değiştirildiğini, Kutbettin Gülen'in de kendisini odasına çağırarak  aynı baskıyı kurduğunu ileri sürdü.

Duruşma savcısı, kapatılan Bank Asya'ya Fetullah Gülen'in talimatıyla  para yatırdığı iddia edilen sanıkla ilgili, önceki celsede tanık olarak ifade  veren Nurettin Veren'in kolluktaki beyanının daha kapsamlı olduğunu ve buna  itibar edilmesi gerektiğini vurgulayarak, yargılama aşamasında elde edilen  deliller de dikkate alınarak Kutbettin Gülen'in "Silahlı terör örgütü üyesi olma"  suçundan cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönünde  mütalaa verdi.

Hakkındaki suçlamaları ve aleyhine olan tanık ifadelerini kabul  etmeyen Kutbettin Gülen, uzun süredir tutuklu bulunduğundan sağlık problemleri  yaşadığını belirterek, beraat ve tahliye talebinde bulundu.

Sanık avukatı Hasan Özçelik ise müvekkilinin sadece Fetullah Gülen'in  kardeşi olmasından dolayı yargılandığını, FETÖ üyeliği kriterlerini taşımadığını  savundu.

Mahkeme heyeti, "Silahlı terör örgütü üyesi olma" suçundan 7 yıl hapis  cezasına çarptırdığı Kutbettin Gülen'in bu cezasını Terörle Mücadele Kanunu'nun  (TMK) ilgili maddesi gereğince yarı oranında artışla 10 yıl 6 aya yükselterek  tutukluluk halinin devamına karar verdi.

DAVA SÜRECİ

İzmir'de 2 Ekim 2016'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik  soruşturmada örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in kardeşi Kutbettin Gülen, "silahlı  terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Kutbettin Gülen'in, FETÖ soruşturması kapsamında kayyum atanan Kaynak  Holdinge bağlı İzmir'in Gaziemir ilçesindeki Çağlayan Matbaasında çalıştığı  belirlenmişti.

Bursa Arzu teyze için seferber oldu Bursa Arzu teyze için seferber oldu

Karı koca banyoda bu halde bulundu Karı koca banyoda bu halde bulundu

Saldırganın ilk ifadesi ortaya çıktı Saldırganın ilk ifadesi ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay açıkladı: Bursa'da da uygulanacak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay açıkladı: Bursa'da da uygulanacak

Bitlis'te eğitime 1 günlük kar engeli! Bitlis'te eğitime 1 günlük kar engeli!

Uzay aracındaki 'gizemli' deliği inceleyecekler! Uzay aracındaki 'gizemli' deliği inceleyecekler!

Otomobilinin arkasına iple bağladığı atı sürükledi Otomobilinin arkasına iple bağladığı atı sürükledi

Eşiyle tartıştı, 'Benden kurtulacaksınız' diyerek intihar etti Eşiyle tartıştı, 'Benden kurtulacaksınız' diyerek intihar etti

Bursa'da adliyenin camını 'çekiç' ile kıran şüpheli tutuklandı Bursa'da adliyenin camını 'çekiç' ile kıran şüpheli tutuklandı

Hakkari kırsalında silah ve mühimmat ele geçirildi Hakkari kırsalında silah ve mühimmat ele geçirildi

Bursa'da polis telefon dolandırıcısını yakaladı Bursa'da polis telefon dolandırıcısını yakaladı

Pazarda kadına tacizde bulunan bir kişi yakalandı Pazarda kadına tacizde bulunan bir kişi yakalandı

Samsun'da ''darbeturks'' operasyonu Samsun'da "darbeturks" operasyonu

Bursa'da polisten kaçan ehliyetsiz sürücü kovalamaca sonucu yakalandı Bursa'da polisten kaçan ehliyetsiz sürücü kovalamaca sonucu yakalandı