Fatih'in fethe çıktığı saray için flaş karar!

Fatih'in fethe çıktığı saray için flaş karar!

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethe çıktığı Edirne Sarayı'nın kalıntılarının bulunduğu alan ören yeri haline getirilecek.

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Hacıoğlu konuyla ilgili "Bu  ören yeri içerisinde Mimar Sinan'ın yaptığı Adalet Kasrı, adalet manzumelerini  içinde bulunduran bir müze olacak" açıklamasında bulundu.

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u  fethe çıktığı Edirne Sarayı'nın kalıntılarının bulunduğu alan ören yeri haline  getirilecek.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet  Hacıoğlu, Tunca Nehri kenarında çok geniş orman içinde büyük bir alanı kapsayan  Edirne Sarayı'nın Osmanlı'nın en büyük saraylarından biri olduğunu anlattı.

Proje kapsamında ilk etapta Cihannüma Kasrı, Saray Mutfağı, Şehitlik,  Kum Kasrı ve Kum Hamamı ile Su Maksemi gibi kısmen bugüne kadar gelebilmiş  anıtsal yapıların çevreleneceğini anlatan Hacıoğlu, düzenleme kapsamında alanın  korunmasının ve uzun vadede aslına uygun olarak ihyasının amaçlandığını ifade  etti.

Toplam 180 dönümlük alanın çevre düzenlemesinin yapılacağını belirten  Hacıoğlu, proje kapsamında Adalet Kasrı'nın da aralarında olduğu pek çok yapının  müze haline getirileceğini ifade etti.

Hacıoğlu, şunları kaydetti:

"Bu ören yeri içerisinde Mimar Sinan'ın yaptığı Adalet Kasrı, adalet  manzumelerini içinde bulunduran bir müze olacak. Saray mutfaklarını, Osmanlı  saray mutfağını içinde bulunduran bir müze olacak. Kum Kasrı Hamamı da bir hamam  kültürü müzesi olarak görülecek ve böylece bu arazide kalan bütün Edirne  Sarayı'na ait unsurlar ziyaretçiler gezilmiş olacak. Ziyaretçilerin tüm  ihtiyaçları karşılanacak şekilde düzenleniyor, emzirme odasına, otoparkına,  dinlenme yerlerine, çay kahve içme yerlerine, enformasyon yerlerine kadar her şey  olacak. Yaklaşık 1 yıl sonra proje bitmiş olacak ve Edirne Sarayı eski günlerine  kavuşmuş olacak. Edirne Sarayı içindeki Fatih'in yaptırdığı Cihannüma Kasrı da  2018 yılında bakanlığımızca yatırım programın alındı. Arz Odası'nın projeleri de  yine bakanlığın programına alındı. Benim öngörüm 2023 yılında Türkiye  Cumhuriyeti'nin 100. Yılında Edirne'deki Eski Saray eski ihtişamlı günlerine  kavuşmuş olacak."

Edirne Sarayı 

Topkapı Sarayı'na benzer bir yerleşim planına sahip Edirne Sarayı,  büyük meydanlar etrafında konumlanan değişik işlevli yapılarıyla Türk saray  mimarisinin genel karakterini yansıtıyor. İnşasının ardından Osmanlı-Rus Savaşı,  Balkan Savaşı, IV. Mehmet'in sünnet şöleni gibi pek çok önemli olaya tanıklık  eden saray, Osmanlı-Rus Savaşı'nda zarar gördü.

Yapıdan günümüze Babüssade, Cihannüma Kasrı, Kum Kasrı Hamamı, Fatih  Köprüsü, Adalet Kasrı, Kanuni Köprüsü, Su Maksemi, Şehabeddin Paşa Köprüsü,  Namazgahlı Çeşmesi, mutfak kısmı ve Av Köşkü bölümleri ulaşabildi.

Aç bırakıp öldürdükten sonra çukura atıp yaktılar! Aç bırakıp öldürdükten sonra çukura atıp yaktılar!

Bursa Keles bebeklerine destek! Bursa Keles bebeklerine destek!

Karatay: 'Bol bol yiyin diyemem çünkü...' Karatay: 'Bol bol yiyin diyemem çünkü...'

Bursa Görükle'deki hasarlı apartman yıkılıyor Bursa Görükle'deki hasarlı apartman yıkılıyor

Suudi Arabistan'dan açıklama: ''Bir kişi Kaşıkçı için İstanbul'a gitti'' Suudi Arabistan'dan açıklama: "Bir kişi Kaşıkçı için İstanbul'a gitti"

Cemal Kaşıkçı'nın son görüntüleri ortaya çıktı Cemal Kaşıkçı'nın son görüntüleri ortaya çıktı

Güney Marmara'nın en büyük canlı hayvan pazarı Bursa'da açıldı Güney Marmara'nın en büyük canlı hayvan pazarı Bursa'da açıldı

Bursa'da tırnakçılık yöntemiyle hırsızlık kamerada Bursa'da tırnakçılık yöntemiyle hırsızlık kamerada

Ara Güler son yolculuğuna uğurlanıyor Ara Güler son yolculuğuna uğurlanıyor

Bursa İznik'te bulunan mozaikli lahit, 'Kraliçe Nikaia' heyecanı yarattı Bursa İznik'te bulunan mozaikli lahit, 'Kraliçe Nikaia' heyecanı yarattı

Türkiye'yi ağlatan Bursalı yaşlı kadına ziyaret Türkiye'yi ağlatan Bursalı yaşlı kadına ziyaret

Bursa Şehir Hastanesi'ne raylı ulaşım hattı! Bursa Şehir Hastanesi'ne raylı ulaşım hattı!

Bursa'da kestanede üretimi düşüren 'Gal Arısı'na karşı biyolojik mücadele	Bursa'da kestanede üretimi düşüren 'Gal Arısı'na karşı biyolojik mücadele

Bursa Orhaneli Belediye Başkanı Tatlıoğlu'ndan kültür turizmi vurgusu Bursa Orhaneli Belediye Başkanı Tatlıoğlu'ndan kültür turizmi vurgusu

Ayı mantarı köylünün gelir kapısı oldu Ayı mantarı köylünün gelir kapısı oldu

Milyonlarca memurun fazla mesai ücreti yeni yılda artıyor Milyonlarca memurun fazla mesai ücreti yeni yılda artıyor

Türkiye'nin tek bıçak müzesini, Bursa'da ilk yıl 31 bin 640 gezdi Türkiye'nin tek bıçak müzesini, Bursa'da ilk yıl 31 bin 640 gezdi

Bursa'da 12 yaşındaki çocuğu köpeğin ısırmasında yeni gelişme Bursa'da 12 yaşındaki çocuğu köpeğin ısırmasında yeni gelişme