Fatih'in fethe çıktığı saray için flaş karar!

Fatih'in fethe çıktığı saray için flaş karar!

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethe çıktığı Edirne Sarayı'nın kalıntılarının bulunduğu alan ören yeri haline getirilecek.

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Hacıoğlu konuyla ilgili "Bu  ören yeri içerisinde Mimar Sinan'ın yaptığı Adalet Kasrı, adalet manzumelerini  içinde bulunduran bir müze olacak" açıklamasında bulundu.

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u  fethe çıktığı Edirne Sarayı'nın kalıntılarının bulunduğu alan ören yeri haline  getirilecek.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet  Hacıoğlu, Tunca Nehri kenarında çok geniş orman içinde büyük bir alanı kapsayan  Edirne Sarayı'nın Osmanlı'nın en büyük saraylarından biri olduğunu anlattı.

Proje kapsamında ilk etapta Cihannüma Kasrı, Saray Mutfağı, Şehitlik,  Kum Kasrı ve Kum Hamamı ile Su Maksemi gibi kısmen bugüne kadar gelebilmiş  anıtsal yapıların çevreleneceğini anlatan Hacıoğlu, düzenleme kapsamında alanın  korunmasının ve uzun vadede aslına uygun olarak ihyasının amaçlandığını ifade  etti.

Toplam 180 dönümlük alanın çevre düzenlemesinin yapılacağını belirten  Hacıoğlu, proje kapsamında Adalet Kasrı'nın da aralarında olduğu pek çok yapının  müze haline getirileceğini ifade etti.

Hacıoğlu, şunları kaydetti:

"Bu ören yeri içerisinde Mimar Sinan'ın yaptığı Adalet Kasrı, adalet  manzumelerini içinde bulunduran bir müze olacak. Saray mutfaklarını, Osmanlı  saray mutfağını içinde bulunduran bir müze olacak. Kum Kasrı Hamamı da bir hamam  kültürü müzesi olarak görülecek ve böylece bu arazide kalan bütün Edirne  Sarayı'na ait unsurlar ziyaretçiler gezilmiş olacak. Ziyaretçilerin tüm  ihtiyaçları karşılanacak şekilde düzenleniyor, emzirme odasına, otoparkına,  dinlenme yerlerine, çay kahve içme yerlerine, enformasyon yerlerine kadar her şey  olacak. Yaklaşık 1 yıl sonra proje bitmiş olacak ve Edirne Sarayı eski günlerine  kavuşmuş olacak. Edirne Sarayı içindeki Fatih'in yaptırdığı Cihannüma Kasrı da  2018 yılında bakanlığımızca yatırım programın alındı. Arz Odası'nın projeleri de  yine bakanlığın programına alındı. Benim öngörüm 2023 yılında Türkiye  Cumhuriyeti'nin 100. Yılında Edirne'deki Eski Saray eski ihtişamlı günlerine  kavuşmuş olacak."

Edirne Sarayı 

Topkapı Sarayı'na benzer bir yerleşim planına sahip Edirne Sarayı,  büyük meydanlar etrafında konumlanan değişik işlevli yapılarıyla Türk saray  mimarisinin genel karakterini yansıtıyor. İnşasının ardından Osmanlı-Rus Savaşı,  Balkan Savaşı, IV. Mehmet'in sünnet şöleni gibi pek çok önemli olaya tanıklık  eden saray, Osmanlı-Rus Savaşı'nda zarar gördü.

Yapıdan günümüze Babüssade, Cihannüma Kasrı, Kum Kasrı Hamamı, Fatih  Köprüsü, Adalet Kasrı, Kanuni Köprüsü, Su Maksemi, Şehabeddin Paşa Köprüsü,  Namazgahlı Çeşmesi, mutfak kısmı ve Av Köşkü bölümleri ulaşabildi.

Türkiye ile Almanya arasında tarımda iş birliği anlaşması Türkiye ile Almanya arasında tarımda iş birliği anlaşması

Annesini öldüren alzheimer hastası: Bir şey hatırlamıyorum Annesini öldüren alzheimer hastası: Bir şey hatırlamıyorum

İşadamı kediyi sopayla dövdü; dehşet anları kamerada İşadamı kediyi sopayla dövdü; dehşet anları kamerada

Bursa'da plastik kasa deposunda çıkan yangın korkuttu Bursa'da plastik kasa deposunda çıkan yangın korkuttu

Uludağ'da drift yapanlara ceza yağdı Uludağ'da drift yapanlara ceza yağdı

THY ekibine Güney Afrika'da silahlı soygun THY ekibine Güney Afrika'da silahlı soygun

Gasptan tutuklandı, 'Dondurma yemeye gelmiştim' dedi Gasptan tutuklandı, 'Dondurma yemeye gelmiştim' dedi

64 bin 348 kişi adres beyanında bulundu 64 bin 348 kişi adres beyanında bulundu

Şanlıurfa'da akraba kavgası: 10 yaralı Şanlıurfa'da akraba kavgası: 10 yaralı

Facebook'tan Sputnik bağlantılı hesaplara müdahale Facebook'tan Sputnik bağlantılı hesaplara müdahale

Kayınpederinin evini basan damat kurşun yağdırdı Kayınpederinin evini basan damat kurşun yağdırdı

Yedek lastik içinde 70 bin uyuşturucu hap bulundu Yedek lastik içinde 70 bin uyuşturucu hap bulundu

Derede erkek cesedi bulundu Derede erkek cesedi bulundu