Fatih'in fethe çıktığı saray için flaş karar!

Fatih'in fethe çıktığı saray için flaş karar!

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethe çıktığı Edirne Sarayı'nın kalıntılarının bulunduğu alan ören yeri haline getirilecek.

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Hacıoğlu konuyla ilgili "Bu  ören yeri içerisinde Mimar Sinan'ın yaptığı Adalet Kasrı, adalet manzumelerini  içinde bulunduran bir müze olacak" açıklamasında bulundu.

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u  fethe çıktığı Edirne Sarayı'nın kalıntılarının bulunduğu alan ören yeri haline  getirilecek.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet  Hacıoğlu, Tunca Nehri kenarında çok geniş orman içinde büyük bir alanı kapsayan  Edirne Sarayı'nın Osmanlı'nın en büyük saraylarından biri olduğunu anlattı.

Proje kapsamında ilk etapta Cihannüma Kasrı, Saray Mutfağı, Şehitlik,  Kum Kasrı ve Kum Hamamı ile Su Maksemi gibi kısmen bugüne kadar gelebilmiş  anıtsal yapıların çevreleneceğini anlatan Hacıoğlu, düzenleme kapsamında alanın  korunmasının ve uzun vadede aslına uygun olarak ihyasının amaçlandığını ifade  etti.

Toplam 180 dönümlük alanın çevre düzenlemesinin yapılacağını belirten  Hacıoğlu, proje kapsamında Adalet Kasrı'nın da aralarında olduğu pek çok yapının  müze haline getirileceğini ifade etti.

Hacıoğlu, şunları kaydetti:

"Bu ören yeri içerisinde Mimar Sinan'ın yaptığı Adalet Kasrı, adalet  manzumelerini içinde bulunduran bir müze olacak. Saray mutfaklarını, Osmanlı  saray mutfağını içinde bulunduran bir müze olacak. Kum Kasrı Hamamı da bir hamam  kültürü müzesi olarak görülecek ve böylece bu arazide kalan bütün Edirne  Sarayı'na ait unsurlar ziyaretçiler gezilmiş olacak. Ziyaretçilerin tüm  ihtiyaçları karşılanacak şekilde düzenleniyor, emzirme odasına, otoparkına,  dinlenme yerlerine, çay kahve içme yerlerine, enformasyon yerlerine kadar her şey  olacak. Yaklaşık 1 yıl sonra proje bitmiş olacak ve Edirne Sarayı eski günlerine  kavuşmuş olacak. Edirne Sarayı içindeki Fatih'in yaptırdığı Cihannüma Kasrı da  2018 yılında bakanlığımızca yatırım programın alındı. Arz Odası'nın projeleri de  yine bakanlığın programına alındı. Benim öngörüm 2023 yılında Türkiye  Cumhuriyeti'nin 100. Yılında Edirne'deki Eski Saray eski ihtişamlı günlerine  kavuşmuş olacak."

Edirne Sarayı 

Topkapı Sarayı'na benzer bir yerleşim planına sahip Edirne Sarayı,  büyük meydanlar etrafında konumlanan değişik işlevli yapılarıyla Türk saray  mimarisinin genel karakterini yansıtıyor. İnşasının ardından Osmanlı-Rus Savaşı,  Balkan Savaşı, IV. Mehmet'in sünnet şöleni gibi pek çok önemli olaya tanıklık  eden saray, Osmanlı-Rus Savaşı'nda zarar gördü.

Yapıdan günümüze Babüssade, Cihannüma Kasrı, Kum Kasrı Hamamı, Fatih  Köprüsü, Adalet Kasrı, Kanuni Köprüsü, Su Maksemi, Şehabeddin Paşa Köprüsü,  Namazgahlı Çeşmesi, mutfak kısmı ve Av Köşkü bölümleri ulaşabildi.

Otostopla bindiği araç kaza yaptı, 2 kişi öldü Otostopla bindiği araç kaza yaptı, 2 kişi öldü

Diyanet İşleri Başkanı'ndan dikkat çeken 'deizm' tepkisi! Diyanet İşleri Başkanı'ndan dikkat çeken 'deizm' tepkisi!

Paramparça olan araçta 3 genç can verdi! Paramparça olan araçta 3 genç can verdi!

Cinayetteki sır perdesi aralandı! Kız kardeşi ve baldızıyla... Cinayetteki sır perdesi aralandı! Kız kardeşi ve baldızıyla...

Kadınlar adamı sopa ve şemsiyeyle dövdü Kadınlar adamı sopa ve şemsiyeyle dövdü

Pompalı tüfekle restoranda terör estirdi Pompalı tüfekle restoranda terör estirdi

Bursa'da devrilen traktörün altında can verdi Bursa'da devrilen traktörün altında can verdi

YSK'dan son dakika İYİ Parti açıklaması YSK'dan son dakika İYİ Parti açıklaması

5 MHP'li milletvekilinin İYİ Parti'ye geçeceği iddiası 5 MHP'li milletvekilinin İYİ Parti'ye geçeceği iddiası

15 CHP'li vekilin İYİ Parti'ye katılmasına AK Parti'den ilk yorum 15 CHP'li vekilin İYİ Parti'ye katılmasına AK Parti'den ilk yorum

Bursa'da Rahvan At Yarışları nefes kesti Bursa'da Rahvan At Yarışları nefes kesti

Şehit Semih Şahin'in ismi Bursa'da yaşayacak Şehit Semih Şahin'in ismi Bursa'da yaşayacak

ABD'de saldırı! Çıplak adam dehşet saçtı ABD'de saldırı! Çıplak adam dehşet saçtı

Tamir edilen aracı bozulunca kurşun yağdırdı! Tamir edilen aracı bozulunca kurşun yağdırdı!

Göl havzasına kimyasal madde döküldü! Göl havzasına kimyasal madde döküldü!

CHP'den 15 milletvekili İYİ Parti'ye geçti! Bursa milletvekilleri... CHP'den 15 milletvekili İYİ Parti'ye geçti! Bursa milletvekilleri...

Türk modelden bekaret çıkışı Türk modelden bekaret çıkışı

YSK'dan flaş seçim açıklaması! YSK'dan flaş seçim açıklaması!