Fatih Altaylı: Yalan yazmayın, Türkiye'de kaçak bina falan yok

Fatih Altaylı: Yalan yazmayın, Türkiye'de kaçak bina falan yok

Yazar Fatih Altaylı, İstanbul'un Kartal ilçesinde çöken ve 12 kişinin hayatına mal olan binanın yasal olduğunu belirtti. "Bina kaçakmış" diye manşet atan Türk basınını yalancılıkla suçlayan Altaylı, "O 8 kat, TBMM'de o yasallığı sağlayanların üzerine çökmüştür" dedi.

Fatih Altaylı, İstanbul'un Kartal ilçesinde çöken sekiz katlı binayla ilgili olarak "11 kişi hayatını kaybetti. 4'ü ağır 13 yaralı var. Enkazın altından daha neler çıkacak bilmiyoruz. Türk basınının 'yalancılığı' da tam burada ortaya çıkıyor. Utanmadan, sıkılmadan "Bina kaçaktı" diye haber yapıyor, manşet atıyorlar. Buna bizim Habertürk gazetesi de dahil. Ben hayatımda bu kadar yalan, bu kadar uydurma haber, böylesine mesnetsiz itham görmedim. Çok açık söyleyeyim, hatta büyük harflerle yazayım: O bina kaçak değil" ifadesini kullandı.

"Hatta daha da ileriye gideyim. Artık Türkiye'de kaçak bina falan yok. 2018 yılı itibarıyla Türkiye'de kaçak bir binadan bahsetmeniz ayıptır, günahtır, haksızlıktır" diyen Altaylı, şöyle devam etti:

-- Sizin o 'kaçak' dediğiniz ve 'kaçak ve denetimsiz olarak yapıldığı için' yıkıldığını ve birçok insanımızın ölümüne sebebiyet verdiğini ima ettiğiniz binalar 'Yasaldır'. Çünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çıkarılan bir 'İmar Barışı Yasası' ile bu binalar kaçak olmaktan çıkmış, yasal hale gelmiştir. Bina sahipleri, eğer gerekli müracaatları yapmışlarsa, ki yapmış görünüyorlar, o bina yasaldır. Ve o 8 kat, TBMM'de o yasallığı sağlayanların üzerine çökmüştür.

'TFF FENA KANDIRILMIŞ'

Altaylı, "Yalan yazmayın, Türkiye'de kaçak bina yok" başlığıyla yayımlanan yazısında önceki gün dolaşıma sürülen "Cumhurbaşkanlığı Spor kuruluyor" haberine dair de görüşlerini dile getirdi.

Altaylı, Cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından yalanlanan haberin dayanağının Türkiye Futbol Federasyonu'nun resmi sitesi olduğunu söyledi.

"TFF'nin resmi sitesinde Cumhurbaşkanlığı Spor Kulübü'nün kuruluşu bilgisi, forslu amblemi yer alıyor, kulübe 018262 kodunun verildiği de görülüyordu" diyen Altaylı, şöyle devam etti:

-- Ve kulüp adresi olarak da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe/Ankara görülüyordu. Belli ki, birileri Futbol Federasyonu'nu fena kandırmış. Bence acilen bir soruşturma açılarak, Cumhurbaşkanlığı'nın adının kullanılması suretiyle Federasyon'u kandıranın kim ya da kimler olduğu tespit edilmeli.

AA duyurdu: Terör örgütleri PKK ve DEAŞ anlaştı... AA duyurdu: Terör örgütleri PKK ve DEAŞ anlaştı...

CHP Bursa'da  Karacabey depremi! CHP Bursa'da Karacabey depremi!

10 metre yükseklikten otomobiliyle dere yatağına uçtu 10 metre yükseklikten otomobiliyle dere yatağına uçtu

İki aile arasında silahlı kavga: 1 yaralı, 12 gözaltı İki aile arasında silahlı kavga: 1 yaralı, 12 gözaltı

Cumhur İttifakı'ndan ortak genelge! Cumhur İttifakı'ndan ortak genelge!

Aydın'da korkutan apartman yangını Aydın'da korkutan apartman yangını

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Bursa'da işlenen cinayetin şüphelileri, 2.5 yıl sonra olay yerinde Bursa'da işlenen cinayetin şüphelileri, 2.5 yıl sonra olay yerinde

Bursa'da 8 metrelik su kuyusuna düşen 400 kiloluk inek böyle kurtarıldı Bursa'da 8 metrelik su kuyusuna düşen 400 kiloluk inek böyle kurtarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bursa'nın yeni projelerine tam destek Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bursa'nın yeni projelerine tam destek

Cumhurbaşkanı'nın Bursa mitinginde yerli ve milli koruma çemberi Cumhurbaşkanı'nın Bursa mitinginde yerli ve milli koruma çemberi

PKK'ya ait 25 kilo patlayıcı ile mühimmat ele geçirildi PKK'ya ait 25 kilo patlayıcı ile mühimmat ele geçirildi

Başkan Bozbey'den Bursa'nın dağ ilçelerine destek sözü
Başkan Bozbey'den Bursa'nın dağ ilçelerine destek sözü

Kaşıkçı cinayetinde 'çiğ et' sırrı! Kaşıkçı cinayetinde 'çiğ et' sırrı!

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka CHP'den istifa etti Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka CHP'den istifa etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa Fetih Müzesi'ni ziyaret etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa Fetih Müzesi'ni ziyaret etti