Facebook, mobil kullanıcılarının verilerini izleyip topluyor

Facebook, mobil kullanıcılarının verilerini izleyip topluyor

Facebook şu anda bazı mobil uygulama kullanıcılarından, bir kablosuz ağ uygulamasıyla bilgiler topluyor. Onavo Protect uygulaması, kullanıcıların uygulamalarını, hangi sıklıkta kullanıldıklarını ve kullanıcıların hangi web sitelerini ziyaret ettiğini izleyebiliyor. Onavo, Protect adlı uygulamanın Facebook'a ait olduğunu açıkça belirtiyor ve şirketle bilgi paylaşıyor.

Facebook, beş yıl önce VPN bağlantısı ile internette anonim sörf yapabilmeyi sağlayan  Onavo Protect adlı uygulaamayı satın aldı. Şimdiyse Facebook'un bu uygulamayla kullanıcıların verilerini topladığı iddia ediliyor. Uygulamanın 33 milyon kişi tarafından indirildiği söyleniyor. Bunların yüzde 38'i iOS, yüzde 62'si ise Android.

Onavo Protect uygulaması, kullanıcılara sanal bir özel ağ veya VPN sağlıyor. Tipik olarak, bir VPN, kullanıcının kimliğini gizler ve diğer güvenlik özelliklerini ekler. Bu, özellikle ortak Wi-Fi şebekelerinde kullanıldığında çevrimiçi olmanın daha güvenli bir yolunu sağlıyor.

Ancak Onavo uygulaması ayrıca kendi gizlilik politikalarına göre Facebook ve diğerleri ile paylaştığı verileri "cihazınıza yüklenen uygulamalar, bu uygulamaları kullanmanız, ziyaret ettiğiniz web siteleri ve kullandığınız veri miktarı" gibi bilgileri de izliyor.

Facebook, kullanıcıların web sitelerinden birinde olmadıklarında bile çevrimiçi yaptıkları şeyleri izlemek için bu verileri kullanabiliyor. Şirket ayrıca Snap ve Twittergibi rakipleri tarafından yapılan uygulamaların da nasıl kullanıldığını görebiliyor.

İsrail güvenlik şirketini 2013'te satın alan Facebook, artık yazılımını "Protect" işaretli mobil uygulamasındaki bir sekmede gösteriyor.

Facebook'un bu verileri ürün ve hizmetlerini geliştirmekte kullanacağı belirtiliyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı görevden alındı

Terör estiren genç kızlar gözaltına alındı Terör estiren genç kızlar gözaltına alındı

Sapık baba iki kızına cinsel istismardan tutuklandı Sapık baba iki kızına cinsel istismardan tutuklandı

Erdoğan onayladı: O cezalar yüzde 60 azalıyor Erdoğan onayladı: O cezalar yüzde 60 azalıyor

Kahreden iki olay! 11 ve 18 yaşındaki öğrenciler... Kahreden iki olay! 11 ve 18 yaşındaki öğrenciler...

Muharrem İnce'den önemli açıklamalar! ''Seçimi kazanırsam...'' Muharrem İnce'den önemli açıklamalar! "Seçimi kazanırsam..."

Ünlü rapçi Ezhel uyuşturucudan tutuklandı Ünlü rapçi Ezhel uyuşturucudan tutuklandı

Bursa'da Eski Emniyet Müdürü Kahya'ya 8 yıl hapis Bursa'da Eski Emniyet Müdürü Kahya'ya 8 yıl hapis

Emrah Serbes'ten savunma: ''Cezamı çekmeye razıyım'' Emrah Serbes'ten savunma: "Cezamı çekmeye razıyım"

Dev otomotiv fabrikası küçülme kararı alarak 700 personeli işten çıkardı! Dev otomotiv fabrikası küçülme kararı alarak 700 personeli işten çıkardı!

Merkez Bankası'ndan yeni döviz hamlesi Merkez Bankası'ndan yeni döviz hamlesi

Hesapları bloke edilen şirketten açıklama: Tüm ortaklara paraları ödenecek Hesapları bloke edilen şirketten açıklama: Tüm ortaklara paraları ödenecek

Döviz büroları işlem yapmadı! Döviz büroları işlem yapmadı!

Kediciklerin iftar sofrası akıl almaz! Tülay Kumaşçı paylaştı Kediciklerin iftar sofrası akıl almaz! Tülay Kumaşçı paylaştı

Bursa Nilüfer'de su kesintisi! Bursa Nilüfer'de su kesintisi!

Barut fabrikasının yakıt ünitesinde patlama! Ölü ve yaralılar var Barut fabrikasının yakıt ünitesinde patlama! Ölü ve yaralılar var

Kibariye'ye bir darbe daha! Yasak aşk hamile... Kibariye'ye bir darbe daha! Yasak aşk hamile...

Akşener: Ekonominin içine tükürdünüz! Akşener: Ekonominin içine tükürdünüz!