F-35'lerde kritik açıklama!

F-35'lerde kritik açıklama!

F-35 Ortak Program Ofisi, tüm F-35 ortaklarıyla mevcut program planlarını sürdüreceğini ve gelecekteki politika talimatlarına uyacağını açıkladı.

F-35 Ortak Program Ofisinden (JPO), tüm F-35  ortaklarıyla mevcut program planlarının sürdürüleceği ve gelecekteki politika talimatlarına uyulacağı bildirildi. 

Merkezi başkent Washington'a yakın bir mesafede Virginia eyaletinin  Arlington kentinde bulunan JPO Halkla İlişkiler Birimi, F-35 konusuyla ilgili  yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, F-35 Ortak Program Ofisinin, 2019 Ulusal Savunma Yetki  Yasası'nda (NDAA) belirtildiği üzere, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin  durumu hakkında ABD Savunma Bakanlığının Kongreye rapor sunması gerekliliğini  desteklediği kaydedildi.

JPO açıklamasında, "F-35 Ortak Program Ofisi, tüm F-35 ortaklarıyla  birlikte mevcut program planlarını yürütmeye devam edecek ve gelecekteki politika  talimatlarına gerektiği şekilde uyacaktır." değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye'nin de ortağı olduğu programın mevcut durumuna ilişkin olarak  açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türk F-35 personelinin Luke Hava Üssü'ndeki eğitimi, NDAA'nın  gerektirdiği şekilde, Savunma Bakanının F-35 raporunu,  izlenecek yola ilişkin  karar verilmesi için Kongreye sunmasına kadar devam edecektir."

Türkiye'de yargılanmasına devam edilen Amerikalı papaz Andrew Brunson'ın durumuna atfen ABD Kongresinde F-35'ler konusunda bazı girişimler  olmuştu. ABD Başkanı Donald Trump, Pentagon'un 716 milyar dolarlık 2019 mali yılı  bütçesine ilişkin yasa tasarısını hafta başında imzalamıştı. Söz konusu rapor  Kongreye sunuluncaya kadar F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatının geçici  olarak durdurulması öngörülüyordu.

 Yasanın Senatodaki tasarısında, Pentagon'un, Türkiye'nin F-35  programından çıkarılması konusunda bir plan hazırlaması talep ediliyordu. Buna  karşın söz konusu kısım, Konferans Komitesi olarak bilinen Kongredeki uzlaşma  komitesi tarafından tasarı metninden çıkarılmıştı. Türkiye, 2002 yılında katıldığı ABD liderliğindeki çok uluslu müşterek  taarruz programı kapsamında beşinci nesil F-35 Lightining II uçaklardan en az 100  adet almayı hedefliyor.

Üniversiteyi yasa boğan ölüm! Arkadaşları kampanya başlattı Üniversiteyi yasa boğan ölüm! Arkadaşları kampanya başlattı

80 yaşındaki annesiyle ilişkisi olduğunu söyledi, ikisini de rehin aldı! 80 yaşındaki annesiyle ilişkisi olduğunu söyledi, ikisini de rehin aldı!

Makam aracı kaza yaptı: 3 ölü, 7 yaralı Makam aracı kaza yaptı: 3 ölü, 7 yaralı

Afyonkarahisar'da 'insanlık ölmemiş' dedirten olay Afyonkarahisar'da 'insanlık ölmemiş' dedirten olay

Meteoroloji'den Bursa'ya kuvvetli yağış uyarısı Meteoroloji'den Bursa'ya kuvvetli yağış uyarısı

Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı

Bursa'da katil zanlısından 'pes' dedirten yanıt: ''Cinayeti zevkten işledim'' Bursa'da katil zanlısından 'pes' dedirten yanıt: "Cinayeti zevkten işledim"

ABD'de Türkiye'yi ilgilendiren gelişme! ABD'de Türkiye'yi ilgilendiren gelişme!

TIR ile otomobil kafa kafaya çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı TIR ile otomobil kafa kafaya çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı

Bursa'da zincirleme kaza Bursa'da zincirleme kaza

Bursa'da vatandaşın dikkati, faciayı önledi Bursa'da vatandaşın dikkati, faciayı önledi

Bursa'da ölüm tarlada yakaladı Bursa'da ölüm tarlada yakaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump anlaştı! Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump anlaştı!

ABD, BM'nin Golan kararına ilk kez 'hayır' dedi ABD, BM'nin Golan kararına ilk kez 'hayır' dedi

İki saat içinde 41 kilo 655 gram esrar ele geçirildi! İki saat içinde 41 kilo 655 gram esrar ele geçirildi!