Eşel mobil kaldırılınca benzin kaç lira olacak?

Eşel mobil kaldırılınca benzin kaç lira olacak?

Döviz kurlarında yaşanan sert yükseliş benzin fiyatlarına da yansıyor. Ancak eşel mobil uygulaması olduğu için yapılan zamlar ÖTV'den düşüyor ve vatandaşa yansımıyor. Eşel mobil uygulamasının yıl sonuna kadar devam etmesi öngörülüyor. Döviz kurlarındaki yükseliş de dikkate alındığında söz konusu uygulamanın kaldırılması ile benzinin litre fiyatının kaç TL olacağı ise merak konusu.

Türkiye'de geçen Mayıs ayında döviz kurlarında yaşanan artış ve petrol fiyatlarının artması sonucu benzin ve motorinin litre fiyatlarında önemli artışlar yaşanmıştı. Yaşanan bu artışlar sonucunda eşel mobil uygulamasına geçilmiş ve akaryakıt fiyatları sabitlenmişti. Bu sisteme göre akaryakıta gelen zamlar ÖTV'den düşüyor ve fiyatlara zam olarak yansımıyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'nın (EPGİS) verilerine göre uygulamanın ardından benzinin litre fiyatına 42 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 21 kuruş zam geldi. Ancak yapılan bu zamlar ÖTV'den düştüğü için pompa fiyatlarına yansımadı. Eğer zamlar vatandaşa yansıtılmış olsaydı benzinin litre fiyatı 6.68, motorinin litre fiyatı ise 6.02 TL olacaktı

ÇETİNKAYA UYGULAMANIN YIL SONUNA KADAR SÜRECEĞİNİ ÖNGÖRDÜKLERİNİ SÖYLEMİŞTİ

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya 31 Temmuz'da tarihinde enflasyon raporunu açıkladığı toplantıda akaryakıt konusuna da değinmişti. Çetinkaya değerlendirmelerini yaparken yıl sonuna kadar eşel mobilin süreceğini öngördüklerini belirtmişti. Çetinkaya'nın açıklamaları akaryakıt fiyatlarının yakın dönemde değişmeyeceği şeklinde yorumlanmıştı.

DÖVİZ KURLARI REKOR SEVİYEDE

Eşel mobil uygulamasının başladığı mayıs ayından bugüne döviz kurlarında yaşanan yükseliş devam etti. Dolar/TL bu sabah 6.25 ile tarihi zirvesini yeniledi. Kurlarda yaşanan artışın akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıması beklenebilir. Ancak olası zam ÖTV'den düşeceği için vatandaşa yansımayacak.

Peki, eşel mobil uygulaması kaldırıldığında ne olacak? Mayıs ayında dolar/TL 4.92 ile zirve yapmıştı. Bugün ise kur 6.25 TL'yi gördü. Brent petrol fiyatında ise mayıs ayına göre gerileme söz konusu. Eşel mobil uygulamasının başladığı gün brent petrolün fiyatı 79.92 dolardı. Bugün ise brent petrol 71.91 dolar seviyesinde bulunuyor. Eşel mobil uygulamasının ve kurlarda yaşanan artışın devam ettiği varsayımına göre, yıl sonunda bu uygulama kaldırılırsa benzin fiyatlarının ne kadar olacağı merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: AK Parti'nin tarihi milletimizin tarihi kadar eskidir Cumhurbaşkanı Erdoğan: AK Parti'nin tarihi milletimizin tarihi kadar eskidir

Rahip Brunson'ın avukatından ev hapsinin kaldırılması için başvuru Rahip Brunson'ın avukatından ev hapsinin kaldırılması için başvuru

Yönetmen Cankat Ergin, Bursa'da hayatını kaybetti Yönetmen Cankat Ergin, Bursa'da hayatını kaybetti

Bursa'da hamile sürücülerin karıştığı kazalar ucuz atlatıldı Bursa'da hamile sürücülerin karıştığı kazalar ucuz atlatıldı

Bursa'da tüpçü dükkanındaki yangın kontrol altında	Bursa'da tüpçü dükkanındaki yangın kontrol altında

Bursa'daki HDP mitinginde yasadışı slogan atan 9 kişi gözaltında! Bursa'daki HDP mitinginde yasadışı slogan atan 9 kişi gözaltında!

Otobüs durağında korku dolu anlar! Kanlar içinde kaldı Otobüs durağında korku dolu anlar! Kanlar içinde kaldı

Bursa Orhaneli yolunda bir araç takla attı Bursa Orhaneli yolunda bir araç takla attı

Google'da ''rüyada dolar görmek'' araması dörde katlandı Google'da "rüyada dolar görmek" araması dörde katlandı

Benzin ve motorine yapılan zam pompaya yansımadı Benzin ve motorine yapılan zam pompaya yansımadı

Deprem uzmanı açıkladı: ''Endişe duyduk'' Deprem uzmanı açıkladı: "Endişe duyduk"

Şişli'de 'insanlık ölmemiş' dedirten olay Şişli'de 'insanlık ölmemiş' dedirten olay

Sıcaktan bunalanlar, şelalede serinliyor Sıcaktan bunalanlar, şelalede serinliyor

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (14.08.2018 Salı) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (14.08.2018 Salı)

Bursa'da kurbanlıklarla koyun koyuna yatıyorlar Bursa'da kurbanlıklarla koyun koyuna yatıyorlar

Bursa'da oto yıkamadan çalınan araçtan işletmeci sorumlu Bursa'da oto yıkamadan çalınan araçtan işletmeci sorumlu

Yolda yürüyen kadının başına mermer düştü Yolda yürüyen kadının başına mermer düştü

Baraj suları çekilince köy ortaya çıktı Baraj suları çekilince köy ortaya çıktı