Erzurum'un 'ihram'ına coğrafi işaret

Erzurum'un 'ihram'ına coğrafi işaret

Erzurum ve çevresinde asırlardır kadınların giydiği, tamamen koyun yününden üretilen ihrama, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret verildi.

Aziziye Belediyesi tarafından Atatürk Üniversitesi ile Aktif İş Kadınları Derneği iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında, yöre insanının kullandığı ihramın modern hayatta yer alması için çalışma başlatıldı.

Dernek üyeleri tarafından, ihramdan kadın, erkek, çocuk, her yaştan insanın kullanabileceği ürünler tasarlanarak, bunların günlük hayatta yer alması sağlandı.

İlçe Belediyesi öncülüğünde başlatılan girişimler sonucu, Türk Patent ve Marka Kurumunca ihrama coğrafi işaret verildi.

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Ilıca Termal Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, kent ve çevresinde kadınların asırlardır giydiği ihramın, Türkiye ve dünyada tanınması için ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Erzurum ile özdeşleşen ihramın tescillendiğini ifade eden Orhan, "Atatürk Üniversitesi ve Aktif İş Kadınları Derneği ile ihramın, coğrafi işaret verilip mahreçle işaretlenmesi noktasında yaptığımız çalışmalar sonuç verdi. İhram, Erzurum'un tescillenmiş 9. ürünü oldu." diye konuştu.

Coğrafi işaretli ürünlerin ekonomik potansiyelinin yüksek olduğunu vurgulayan Orhan, "Özellikle bağlı olduğu yöreyle özdeşleşmiş ürünleri gösteren coğrafi işaretler hem üreticilerine hem de yöreye önemli ekonomik katkı sağlamaktadır. Bunun için coğrafi tescildeki amblemler, tüketiciyi bilgilendirme, denetim ve güven açısından zorunludur." ifadelerini kullandı.

İhramın günlük hayatta daha sık kullanılması için farklı tasarımlar yapıldığına işaret eden Orhan, "Üzerlerine yapıştırdığımız hologramlarla, ürünlerin Erzurum ihramı olduğunu vurgulamış olacağız." dedi.

Orhan, ihramdan hazırladıkları ürünleri, ulusal ve uluslararası fuarlarda tanıtmaya devam edeceklerini kaydetti.

Bursa Gemlik'te gece bekçiliği uygulaması başladı Bursa Gemlik'te gece bekçiliği uygulaması başladı

Bursa Kestel'e modern otopark ve pazar alanı geliyor Bursa Kestel'e modern otopark ve pazar alanı geliyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'den Karacabey'de tarım ve üretim vurgusu Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'den Karacabey'de tarım ve üretim vurgusu

Bursa'da defineciler kazdıkları çukurda yakalandı Bursa'da defineciler kazdıkları çukurda yakalandı

Bursa'da metroda ulaşım rayında Bursa'da metroda ulaşım rayında

FETÖ elebaşı Gülen'in kardeşi ölü bulundu FETÖ elebaşı Gülen'in kardeşi ölü bulundu

Ünlü eğlence mekanındaki kadınları tekme tokat dövdüler Ünlü eğlence mekanındaki kadınları tekme tokat dövdüler

İşte sosyal medyada fenomen olan kedi! İşte sosyal medyada fenomen olan kedi!

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: ''Hisar hak ettiği değere kavuşacak'' Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: "Hisar hak ettiği değere kavuşacak"

Masaj salonlarından rüşvet alan biri emniyet amiri 3 polis tutuklandı Masaj salonlarından rüşvet alan biri emniyet amiri 3 polis tutuklandı

Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar

Bursa dahil 8 ilde FETÖ operasyonu: 10 gözaltı Bursa dahil 8 ilde FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

5 yıldızlı otelde korkunç ölüm! 5 yıldızlı otelde korkunç ölüm!

Necati Şahin'den Türkiye'nin  ilk ve tek 'sanal seçim ofisi' Necati Şahin'den Türkiye'nin ilk ve tek 'sanal seçim ofisi'