Endüstriyel çamuru sanata dönüştürüyor

Endüstriyel çamuru sanata dönüştürüyor

Afyonkarahisar'da yaşayan seramik ustası Hasan Şahbaz'ın 20 yıldır endüstriyel döküm çamuruyla yaptığı eserler, yurt içinin yanı sıra Japonya, Kore, Finlandiya, Romanya ve Tayvan gibi birçok ülkede açtığı sergilerde büyük ilgi görüyor.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Hasan Şahbaz, endüstriyel çamuru birbirinden güzel sanat eserlerine dönüştürüyor.

Afyonkarahisar'da yaşayan seramik ustası Şahbaz'ın 20 yıldır endüstriyel döküm çamuruyla yaptığı eserler, yurt içinin yanı sıra Japonya, Kore, Finlandiya, Romanya ve Tayvan gibi birçok ülkede açtığı sergilerde büyük ilgi görüyor.

Üniversitenin atölyesinde seramik çamurundan biblolar, baykuş, at ve balık gibi hayvan figürleri yapan Şahbaz, eserlerini bugüne kadar katıldığı 100'ün üzerinde ulusal ve uluslararası sergide sanatseverlerin beğenisine sundu.

Şahbaz, yaptığı açıklamada, 20 yıldır çamurdan figüratif soyutlama eserler yaptığını söyledi.

Bugüne kadar ulusal ve uluslararası 13 ödül aldığını belirten Şahbaz, şöyle devam etti:

"Yaklaşık 20 yıldır seramik eserler yapıyorum. 100'ün üzerinde ulusal ve uluslararası sergiye katıldım. Japonya, İspanya, Romanya, Finlandiya, Tayvan ve Kore, sergi açtığım ülkelerden sadece birkaçı. İspanya'da 38 yıldır Alcora Seramik Müzesi'nin düzenlediği seramik yarışmasında bu yıl 'baykuş' isimli soyut hayvan figürü ile birincilik ödülü aldım. Seramik şekillendirirken kullanılan farklı yöntemler var. Ben de endüstriyel ürünlerin üretildiği teknikle sanatsal ürünler yapıyorum. Bunu yaparken çok parçadan oluşan sanatsal ürünler ortaya çıkıyor. Lavaboda kullanılan çamurla sanatsal ürünlerim de kullanılan çamur aynı."

"İnsanlar sergilere ilgi duyuyor"

Şahbaz, figüratif soyutlamaların olduğu insan ve hayvan figürleri yaptığını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Baykuş, kuş, at gibi hayvan figürlerinin yanı sıra insan figürlerinden oluşan formlar üretiyorum. Bunların içerisinde bir eser birden fazla hayvana benzetilebiliyor. Sergilerde sanatsal ürünleri görenler o eseri kendi hayal gücüyle farklı hayvanlara benzetiyor. İnsanlar sergilere ilgi duyuyor, teveccüh gösteriyor. Tabii şimdi günümüz çocukları bunlara hiç dokunmadan, daha çok evde yalnız, bireyselleşmiş biçimde, cep telefonları, tablet bilgisayar ile ilgileniyor. Biz daha çok paylaşım yaparken şimdiki çocuklar yalnızlaşmaya doğru gidiyor. Elbette her dönemin kendi yaşam biçimi var. Bunun artılarını, eksilerini kabul etmek lazım. Ama paylaşmak açısından sanat çok önemli bir araçtır."

Estetik arayışlar için yaptığı sanatsal dokunuşların kendisini hep mutlu ettiğini vurgulayan Şahbaz, "Bu sanatın içerisinde olmaktan her zaman keyif aldım. Bugün ulaştığım noktaya, özellikle son 6 yılda yaptığım araştırmalar, deneme yanılmalar ve atölyede yoğun emek gerektiren çalışmalar sonucunda ulaştım. İspanya'daki yarışmada eserimin jüri tarafından değerlendirilmesi ve birinciliğe layık görülmesi, bu emeğin bir karşılığıdır diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

4 katlı binada korkutan yangın 4 katlı binada korkutan yangın

Suriyeli 2 aylık Cemal yanarak can verdi Suriyeli 2 aylık Cemal yanarak can verdi

Evin banyosunda 45 kilo eroin ele geçirildi Evin banyosunda 45 kilo eroin ele geçirildi

İngiltere'yi şoke eden gelişme! Kapatma kararı alındı... İngiltere'yi şoke eden gelişme! Kapatma kararı alındı...

Reina katliamı davası'nda hakimden tepki: Duruşmayı kapalı yaptık hiçbir şey anlatmadı Reina katliamı davası'nda hakimden tepki: Duruşmayı kapalı yaptık hiçbir şey anlatmadı

Binali Yıldırım Meclis Başkanlığı'na veda etti Binali Yıldırım Meclis Başkanlığı'na veda etti

Oktay Babuna'nın annesi Kanal D habere konuştu! Oktay Babuna'nın annesi Kanal D habere konuştu!

Bursalı sürücünün feci sonu! Bursalı sürücünün feci sonu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk bayraklı halıya ilmek attı Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk bayraklı halıya ilmek attı

CHP Bursa Büyğkşehir Belediye Başak Adayı Bozbey: İnegöl'de yeni bir sayfa açacağız CHP Bursa Büyğkşehir Belediye Başak Adayı Bozbey: İnegöl'de yeni bir sayfa açacağız

İngilizlerden bomba Youtube iddiası İngilizlerden bomba Youtube iddiası

Okullarda hırsızlık yapan 4 kişi tutuklandı Okullarda hırsızlık yapan 4 kişi tutuklandı

Polisin 'dur' ihtarına uymayan 2 hırsız yakalandı Polisin 'dur' ihtarına uymayan 2 hırsız yakalandı

9 yıl önceki sır cinayette kanlı eşarp delil kabul edilmedi 9 yıl önceki sır cinayette kanlı eşarp delil kabul edilmedi

Kızını 8 yıldır istismarla suçlanan baba tutuklandı Kızını 8 yıldır istismarla suçlanan baba tutuklandı