Endonezya'da Türk havacılık ve uzay sanayisine yoğun ilgi

Endonezya'da Türk havacılık ve uzay sanayisine yoğun ilgi

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Tamer Özmen, Endonezya'daki insanların artık uzun vadede çalışabilecekleri güvenilir, dost ülke aradığını bildirdi.

TUSAŞ, ürünlerinin tanıtımı ve iş birliklerini geliştirmek amacıyla Endonezya'nın başkenti Cakarta'da "TUSAŞ-Endonezya Endüstriyel İş birliği Günü" etkinliği düzenledi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Tamer Özmen, etkinlikte AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgenin büyüyen yüzü, nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan ve Türkiye ile ilişkileri her geçen gün gelişen Endonezya ile savunma sanayine yönelik iş birliğini geliştirmek istediklerini ifade etti.

Özmen, Endonezya'daki insansız hava aracı (İHA) ihalesine katıldıklarını ve kısa listeye kalan 4 ülkeden biri olduklarını belirterek, "Bu organizasyonda, ülkenin ihtiyaçlarını karşılayabileceğimizi ve ihale sürecinde ülkedeki mevcut savunma sanayi firmalarına bizimle nasıl iş birliği yapabileceklerini anlatmakla birlikte kendimize avantaj oluşturabilecek ve iş birliğimizi artırabilecek sanayicileri bir araya getirmeye çalıştık." dedi.

Buraya gelmeden önce Endonezya savunma sanayisi ile ilgili derin bir çalışma yaptıklarını anlatan Özmen, şunları kaydetti:

"Anka (TUSAŞ'ın ürettiği insansız hava aracı) programı başta olmak üzere devam eden Atak helikopteri, Hürkuş, Milli Muharip Uçak ve uzay uydu sistemlerimiz gibi aslında hepsini kapsayacak şekilde Türkiye'de sahip olduğumuz kabiliyetlerle Endonezya'da savunma sanayi iş birliğini nasıl yaratabiliriz diye burada bulunuyoruz. Anka programına özel olarak da tabii ki tedarik süreçleri içinde yer alan offset tanımlamasına uygun bir şekilde Endonezya'daki savunma sanayi firmaları ile nasıl iş birliği yapabiliriz diye burada firmamızı tanıttık. Anka programının ne olduğunu tanıttık. Kendilerine bu programda nasıl bir yer bulabileceklerine ilişkin fikir edinmelerini sağladık."

"Firmalara teknoloji transferi yapmayı da öneriyoruz"

Tamer Özmen, firmalarla birebir görüşmelerde, imkan ve kabiliyetlerini anlayıp İHA programı içinde nasıl yer alabileceklerini izah ettiklerini belirterek, "Savunma sanayi programında uçak ve helikopter sistemi 30-40 yıl süren evlilik gibi... Uçağın, helikopterin kendisi, yer sistemleri, altyapı, ömür boyu lojistik desteklenebilirlik var. Bu yüzden firmalara şunu söylüyoruz; 'eğitim ve araştırma-geliştirme de olmak üzere mutlaka bu seçenekler içinde yer bulursunuz.' Firmalara teknoloji transferi yapmayı da öneriyoruz." şeklinde konuştu.

Program kapsamında Anka'yı getirdiklerini ancak diğer yetenekler ve ürünlerin de gösterildiğini bildiren Özmen, firmaların, etkenliğe ilgisinin büyük olduğunu ve her alanda iş birliğine açık olduklarını belirttiklerini söyledi. 

"(Endonezya'daki) İhalenin gerçek ihtiyaçlarını karşılayacak asıl platform bizde"

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Özmen, bu coğrafyadaki insanların artık kendilerine uzun vadede çalışabilecekleri güvenilir, dost ülke aradıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Endonezya, orta irtifa havada kalıcı sistem istiyor ve bizim uçağımız direkt tanımlanmış ihtiyaca cevap veriyor. İhalenin gerçek ihtiyaçlarını karşılayacak asıl platform bizde. İhalede yer alan ülkelerden en büyük rakibimiz Çin gözükse de Çin sistemine çok bakmadıklarını hissediyoruz. İsrail ile diplomatik ilişkileri yok ve rakip sistemler arasında bizim önde olabileceğimizi değerlendiriyoruz. Fransızların sistemi ise henüz Fransa'ya bile satılmamış bir ürün. Endonezya, öncelik verdiğimiz bir ülke. İhale çerçevesinde yerel firmaların katılımını belli bir seviyeye çekebilirsek ümit ediyoruz ki biz bu ihaleyi kazanabilecek düzeyde oluruz."

Bu arada, Türkiye, Çin, Fransa ve İsrail'in yer alacağı Endonezya'daki İHA ihalesinin 24 Ağustos'ta yapılması planlanıyor.

İki ülke ilişkileri son dönemde özellikle savunma sanayi alanındaki ortaklıklarla güçlenirken, TUSAŞ ve Endonezya'nın en büyük havacılık şirketi PT Dirgantara Indonesia arasında 2017 yılında havacılık alanında ortak çalışmalar ve iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla anlaşma imzalanmıştı.

Türkiye'nin askeri kara aracı üreticilerinden FNSS ile Endonezyalı PT Pindad firması tarafından Türkiye'de tasarlanan ve geliştirilen "Kaplan MT" tankı da geçen yıl ekim ayında Endonezya'da görücüye çıkmıştı. PT Pindad ortaklığında FNSS mühendislerinin çalışmalarıyla üretilen Kaplan MT tankı, Türk savunma sanayisi açısından tank sınıfında ihraç edilen ilk araç olma özelliği taşıyor.

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (18 Kasım 2018 Pazar)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (18 Kasım 2018 Pazar)

Gök taşının bir gramı bile 2 milyar dolar ediyor Gök taşının bir gramı bile 2 milyar dolar ediyor

Bursa'da feci kaza! Bu araçlardan sağ çıktılar Bursa'da feci kaza! Bu araçlardan sağ çıktılar

Altının gramı 6 haftada resmen eridi Altının gramı 6 haftada resmen eridi

Tehlike gittikçe büyüyor! Tehlike gittikçe büyüyor!

Tıpta şeffaf devrim! O hastalıklar daha detaylı incelenebilecek Tıpta şeffaf devrim! O hastalıklar daha detaylı incelenebilecek

Egzoz muayenesine takılana ağır para cezası geliyor! Egzoz muayenesine takılana ağır para cezası geliyor!

Trump: Kaşıkçı cinayeti raporu salı günü hazır olacak Trump: Kaşıkçı cinayeti raporu salı günü hazır olacak

Twitter'da takipçi sayısını artırmanın 20 yolu Twitter'da takipçi sayısını artırmanın 20 yolu

FETÖ 12 sınavda usulsüzlük yapmış FETÖ 12 sınavda usulsüzlük yapmış

Emekli maaşlarına yüzde 14 zam! Emekli maaşlarına yüzde 14 zam!

Ashley Graham: Flört ettiğim erkeklerle çok kısa sürede yatağa girdiğim için...
Ashley Graham: Flört ettiğim erkeklerle çok kısa sürede yatağa girdiğim için...

Ehliyetine 6 ay el konulunca çileden çıktı Ehliyetine 6 ay el konulunca çileden çıktı

Konut kredisi faiz oranları düşüyor Konut kredisi faiz oranları düşüyor

Vasiyetiyle hayat verdi! Vasiyetiyle hayat verdi!

Sosyal medyada paylaşınca gözaltına alındılar! Sosyal medyada paylaşınca gözaltına alındılar!