Emzirmek çölyak hastalığından koruyor

Emzirmek çölyak hastalığından koruyor

Çölyak hastalığının Türkiye'de yaklaşık 200 kişiden birini etkilediğini ifade eden Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Murat Keskin, en sık çocuklarda görülen hastalığa karşı emzirmenin koruyucu bir önlem olduğunu söyledi. 

Genetik yatkınlığı olan kişilerde buğday, arpa, çavdar ve yulafın içindeki glüten proteinine karşı gelişen ve ömür boyu süren çölyak hastalığı hakkında bilgi veren Medicana Bursa Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Murat Keskin, "Çölyak, vücudun kendi doku ve organlarını bir çeşit yabancı olarak tanıması ve hasar oluşturması sonucu gelişmektedir. En sık çocuklar ve 30-40 yaş arasındaki kişilere tanı konulmaktadır. Tüm dünyada yaklaşık yüzde 1 civarında görülmekle beraber Türkiye' de son zamanlarda yapılan bir tarama çalışmasında okul çağı çocuklarında çölyak sıklığı 1/212 olarak saptanmıştır. Hastalık çok geniş bir yelpazede karşımıza çıkabilir. Karın ağrısı, uzun süren ishal, bulantı, kusma gibi tipik bulgularla giden hastalık buz dağının en üstünde az bir yer kaplarken, boy kısalığı, kansızlık, kısırlık, tesadüfen kan testlerinde tanı konulan sessiz ve gizli çölyak hastalığı daha geniş bir grubu oluşturmaktadır" dedi.

Emzirmenin bebekleri çölyak hastalığından koruduğunu belirten Dr. Keskin "Anne sütünün uzun süreli verilmesi ve anne sütü verilirken ek gıdalara başlanması pek çok çalışmada yararlı bulunmuştur. Bugün için önerilen anne sütüyle birlikte 4. ve 7. aylar arasında glüten içeren tahıllı ek gıdalara başlanmasıdır. Glüten oranı zengin bir beslenme, ilk aylarda sağlık için risk oluşturabilir" dedi.

Çölyak hastalığının insanların yerleşik hayata geçişine dek uzandığının altını çizen Dr. Murat Keskin, "Bilinen en eski tarım toplumu yerleşkesi olan Konya Çatalhöyük'deki kalıntılarda bu hastalık ile ilişkili bulgulara rastlanmıştır. Hastalığın oluşmasında çevresel ve genetik faktörler önemlidir. Diyete glüten girmediği sürece hastalık görülmez. Glüten içeren tahıllar; buğday, arpa, çavdardır. Yulafın toksik etkisi tartışmalıdır. Glütene maruz kalma süresi ile hastalık başlama ve gelişme süreci doğru orantı gösterir. Çölyak hastalarının birinci derece akrabalarında ve tek yumurta ikizlerinde hastalık sıklığı daha fazla olmaktadır. Hastaların birinci derece yakınlarına da tarama yapılması önerilmektedir" diye konuştu.
Tanı koymak için ilk olarak kanda özel çölyak testleri yapılması gerektiğini belirten Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Murat Keskin, "Testleri pozitif olan hastalarda tanı için altın standart endoskopi ile ince barsak biyopsisi yapmak gerekir. Tedavide temel prensip ömür boyu sürecek glütensiz diyettir. Glüten içeren buğday, arpa, çavdar ve yulaf ile yapılan hiçbir gıdayı tüketmemek gerekir. Günde 50 miligram glüten bile hastalığa sebep olabilir. Özellikle Türkiye gibi tahıl ağırlıklı beslenen toplumlarda glütensiz ürünlere ulaşmak zordur. Bunun yanında bir ömür boyu bu ürünlerden uzak durmak, hasta ve hasta yakınları için oldukça güçtür. Bu sebeple bu hastalara verilecek psikolojik destek tedavinin önemli bir parçasıdır" dedi.

Hatay'da askeri araç devrildi: Yaralı askerler var Hatay'da askeri araç devrildi: Yaralı askerler var

Korkunç gerçek yanık kokusuyla ortaya çıktı! Korkunç gerçek yanık kokusuyla ortaya çıktı!

Havuza düşerek ölen işitme engelli anneanne ve torununa veda Havuza düşerek ölen işitme engelli anneanne ve torununa veda

BBP'den AK Parti listesine 18 isim girdi BBP'den AK Parti listesine 18 isim girdi

Bursa'da su kesintisi ertelendi Bursa'da su kesintisi ertelendi

CHP'nin Bursa milletvekili adayı listesi kesinleşti CHP'nin Bursa milletvekili adayı listesi kesinleşti

İYİ Parti Bursa milletvekili adayları belli oldu İYİ Parti Bursa milletvekili adayları belli oldu

Ak Parti Bursa aday listesi belli oldu!	Ak Parti Bursa aday listesi belli oldu!

Saadet Partisi Bursa aday listesi belli oldu! Saadet Partisi Bursa aday listesi belli oldu!

HDP Bursa milletvekili adayları açıklandı HDP Bursa milletvekili adayları açıklandı

Listelerin açıklanmasının ardından Bahçeli'den ilk yorum Listelerin açıklanmasının ardından Bahçeli'den ilk yorum

Giyim devi 100 mağazasını kapatıyor! Giyim devi 100 mağazasını kapatıyor!

Karayolundaki göçük pikabı böyle yuttu! Karayolundaki göçük pikabı böyle yuttu!

MHP Bursa İl Başkanlığı Bursa Milletvekili adaylarını tanıttı MHP Bursa İl Başkanlığı Bursa Milletvekili adaylarını tanıttı

Husumetlisinin aracını benzin döküp yaktı! Husumetlisinin aracını benzin döküp yaktı!

Muharrem İnce'den anket tepkisi Muharrem İnce'den anket tepkisi

Anne ve babasını öldürdü! İlk sözleri şok etti... Anne ve babasını öldürdü! İlk sözleri şok etti...

Hafız Özyılmaz, sosyal medyada fenomen oldu Hafız Özyılmaz, sosyal medyada fenomen oldu