EKMUD uyardı: Göçmenler bağışıklamada yeni bir risk unsuru

EKMUD uyardı: Göçmenler bağışıklamada yeni bir risk unsuru

EKMUD Erişkin Bağşıklama Çalışma Grubu Başkanı İftihar Köksal, göçmenlerin yeni bir sağlık riski unsuru olarak ortaya çıktığını ve aşılamalarda bu unsurun dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) diğer bazı derneklerle birlikte erişkin bağışıklamasına yönelik bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan EKMUD Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) göçmenleri risk unsuru olarak tanımladığını açıkladı. Köksal aşı karşıtlığının da Türkiye için ciddi bir risk olduğunu belirtti.

İftihar Köksal, DSÖ'nün göçmenlerle ilgili resmi uyarı yaptığını hatırlatarak, "DSÖ'nin web sayfasına da bakarsanız, bu seneki aşılamaya yönelik -2019'dan bahsediyorum- göçmenlere ayrı bir yer verildiğini görüyoruz. Çünkü göçmenler dünyanın her yerindeler ve göçmenlerin kendi ülkelerindeki aşılama şemaları göç ettikleri ülkeye uymayabiliyor. Göçmenlerin aşılanması da öncelikli gruplar arasında yer alan aşılamalar arasındadır. Dolayısıyla onlara ayrı statüde de değerlendirilmeli. Göçmenlerin çoğu aşı olup olmadığını bilmiyor. Salgın hastalıklar açısından risk oluşturabilecek gruplar" dedi.

Türkiye'de erişkinlere yönelik kızamık aşısının yapılmadığını, çünkü Türkiye'nin kendi aşı programı nedeniyle bu konuda korumanın sağlandığını belirten Köksal ancak göçmen yetişkinlerden bu hastalığın gelmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Köksal, "Türkiye'nin çok başarılı bir aşı programı var çocukluk yaş grubunda. Ancak bu aşı yapılmamış olanlar hastalığın yayılması bakımından önemli risk arzedebiliyorlar. Türkiye'de yine eradikasyonun sağlandığı hastalıklardan birisi çocuk felci. Yıllardır çocuk felci görmüyoruz ama gelen göçmenlerin durumunu bilmiyoruz. İnşallah görmeyiz. Türkiye'ye girişte aşılamalar yapılıyor, Türkiye olarak bir miktar şanslıyız." dedi. Köksal, yetişkinlerde boğmacanın da benzer bir risk oluşturduğunun altını çizdi.

Aşı karşıtlığına biz de karşıyız

Aşılamanın en iyi ve en ucuz sağlık koruma sistemi olduğunu belirten "Bu aşı karşıtlığına da biz karşıyız. Çünkü güllük gülistanlık bir ülkede yaşıyoruz. Başarılı bir çocukluk aşılamamız var. Şimdi ben sormak isterim bu aşı karşıtlarına, yarın bugün ülkemizde bir kızamık salgını olsa, başka bir hastalığın salgını olsa ne yapacağız? Biraz mantıklı olmak lazım. Kişilerin sağlığını etkilemeye kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum." dedi.

"Aşı reddine karşı bir yasa çıkarılmalı"

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Atakan da, aşı reddinin yasayla önlenmesi gerektiği görüşünü savundu. Dr. Atakan, "Birinci basamak sağlık hizmetlerinin asıl görevi olan koruyucu sağlık hizmetlerine tekrar tam olarak yoğunlaşılırsa ülkenin daha sağlıklı olacağına inancım tamdır. 2017 yılında 23 bin 642'lere ulaşan aşı reddi konusunda mücadelemiz devam edecektir. Bu vesileyle TBMM gündeminde olan sağlıkla ilgili yasa teklifleri içinde yer almayan aşı reddi ile ilgili yasanın da olması gerektiğini bir kez daha belirtiyor ve AHEF olarak bu amaçla TBMM'ne ve Sağlık Bakanlığına gönderdiğimiz yasa teklifinin dikkate alınmasını istiyoruz. Yaşam boyu aşılama bizim en kıymetli işimiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok net mesajlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok net mesajlar

Cemaate saldıran dilenci kadın, polisin belindeki tabancasını almaya kalkıştı Cemaate saldıran dilenci kadın, polisin belindeki tabancasını almaya kalkıştı

Bursa'da traktör kazası: 1 ölü Bursa'da traktör kazası: 1 ölü

Ankara merkezli 8 ilde 'sahte vize' operasyonu: 86 gözaltı Ankara merkezli 8 ilde 'sahte vize' operasyonu: 86 gözaltı

Ofis görünümlü kumarhaneye şok baskın Ofis görünümlü kumarhaneye şok baskın

Bursa'da hastaneler kapatılmasın eylemi Bursa'da hastaneler kapatılmasın eylemi

Trump'tan Ortadoğu'ya ilave asker gönderimine onay Trump'tan Ortadoğu'ya ilave asker gönderimine onay

Bursa'da yağmurdan kaçarken minibüs çarptı Bursa'da yağmurdan kaçarken minibüs çarptı

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan o habere tepki Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan o habere tepki

Bursa'da kız arkadaşından ayrılıp köprüye çıktı polis atlamadan kurtardı Bursa'da kız arkadaşından ayrılıp köprüye çıktı polis atlamadan kurtardı

Bursa İnegöl'de ceviz büyüklüğünde dolu yağdı Bursa İnegöl'de ceviz büyüklüğünde dolu yağdı

İdare mahkemesinden Tunceli Belediyesi kararı İdare mahkemesinden Tunceli Belediyesi kararı

Bursa'da AK Parti'li yöneticinin kalp krizinden ölen oğlu, toprağa verildi Bursa'da AK Parti'li yöneticinin kalp krizinden ölen oğlu, toprağa verildi

Bursalı öğrenciden 'milli' mücadele Bursalı öğrenciden 'milli' mücadele

Kamyonun altında 40 metre sürüklendi! Kamyonun altında 40 metre sürüklendi!

Bursa'da uyuşturucu operasyonu! 7 kişi yakalandı Bursa'da uyuşturucu operasyonu! 7 kişi yakalandı

Suriyeliler sınırı koşarak geçiyor! Suriyeliler sınırı koşarak geçiyor!