Ekmek gramajında "tarife" uyarısı

Ekmek gramajında ''tarife'' uyarısı

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Kamuoyunda yanlış anlaşılan bir şey var. '1 Ocak'tan itibaren bütün işletmeler 200 gram ekmek çıkartacak' diye bir düşünce hakim. Bu, doğru bir düşünce değil" dedi.

Balcı, yaptığı açıklamada, Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve  Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde yapılan değişikliğin 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Yapılan değişiklik sonrası ekmekte minimum gramajın 200'e  düşürüldüğünü ve 10'ar gramlık artırımlarla ekmek üretilebileceğini dile getiren  Balcı, "1 Ocaktan itibaren 250 gramdan başlama şartı 200 grama düşürülmüştür.  İllerde küçük ekmek talebi olan esnafımız, fiyat tarifesini 200 gramdan  alabilecek. Dolasıyla müşterinin talebine cevap vermiş olabilecek." diye konuştu.

"Ekmek talebi bölgelere göre değişiyor"

Değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren vatandaşların  fırınlara 200 gramlık ekmek sorduğunu ancak olumlu cevap alamayınca şikayette  bulunduğu belirten Balcı, şöyle konuştu:

"Kamuoyunda yanlış anlaşılan bir şey var. 1 Ocak'tan itibaren bütün  işletmeler 200 gram ekmek çıkartacak diye bir düşünce hakim. Bu doğru bir düşünce  değil. Fırıncı esnafının tarifesinde eğer 250 gram yazıyorsa o işletmenin 200  gram ekmek çıkarma durumu söz konusu olamaz. Eğer çıkartırsa eksik gramajlı ekmek  ürettiğinden cezai işlem uygulanır. Fırıncı esnafı 5362 sayılı kanuna göre esnaf  odaları birliğinden tüccar olanlar ise 5174 sayılı kanunla ticaret odalarından  fiyat tarifesi almak zorunda."

Fırıncıların yeni fiyat tarifesi alırken 200 gram talebinde bulunması  ve ilgili kuruşların onay vermesiyle bu üretime geçilebileceğini vurgulayan  Balcı, İstanbul'da bazı fırınların 200 gram ekmek ürettiğini ancak bunun tarifeye  uygun olmadığını anlattı.

Bölgelere göre ekmek talebinin değiştiğine dikkati çeken Balcı,  "Özellikle Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde  vatandaşlarımız gramajı yüksek ekmek tüketiyor. Eğer siz burada 200 gram ekmek  üretirseniz israfa yol açarsınız amaMarmara ve Ege bölgelerinde de böyle bir  üretime ihtiyaç var. Hangi vilayette talep varsa ilgili kuruluşlar bunu  değerlendirir, tarife alındıktan sonra 200 gram ekmek üretilebilir." diye  konuştu.

Balcı, fiyat tarifesi alınmadan yapılan farklı gramajlı ekmek  üretimlerinin denetimlerinin çok zor olacağını kaydetti.

Günlük ekmek israfı 4 milyon 900 bin

Türk fırıncılarının kendini sürekli geliştirdiğini ifade eden Balcı,  artan ekmek çeşitlerinin de bunun bir göstergesi olduğunu aktardı.

Türkiye'de daha önce günde 6 milyon ekmeğin israf olduğunu vurgulayan  Balcı, "Bakanlık, Fırıncılar Federasyonu, Diyanet İşleri Başkanlığının ortak  çalışmalarıyla bu rakam 4 milyon 900 bine düştü. Bu rakamı en az 2 milyona  düşürmemiz lazım. Gönül hiç israf olmasın ister." ifadelerini kullandı.

Bursa İznik Gölü'nde can pazarı Bursa İznik Gölü'nde can pazarı

Bursa'da bu yollara dikkat! (23 Temmuz 2018 Pazartesi)	Bursa'da bu yollara dikkat! (23 Temmuz 2018 Pazartesi)

Atatürk'e hakaretten tutuklanan Safiye İnce: Cahilliğime geldi Atatürk'e hakaretten tutuklanan Safiye İnce: Cahilliğime geldi

Bursa'da başkan İrfan Tatlıoğlu, ağabeyi hakkında ilk kez konuştu Bursa'da başkan İrfan Tatlıoğlu, ağabeyi hakkında ilk kez konuştu

Dar gelirli fizik tedavi hastasına ücretsiz kaplıca müjdesi Dar gelirli fizik tedavi hastasına ücretsiz kaplıca müjdesi

Yediemin otoparkındaki hacizli aracını Bursa'da parçalanmak üzereyken buldu! Yediemin otoparkındaki hacizli aracını Bursa'da parçalanmak üzereyken buldu!

Kapkaççı dehşeti güvenlik kamerasında Kapkaççı dehşeti güvenlik kamerasında

'Ücretsiz kanser tedavisi' vaadi asılsız çıktı iddiası 'Ücretsiz kanser tedavisi' vaadi asılsız çıktı iddiası

Genç kıza beyzbol sopasıyla saldırmıştı... İşte cezası! Genç kıza beyzbol sopasıyla saldırmıştı... İşte cezası!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Temmuz 2018 Pazartesi) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Temmuz 2018 Pazartesi)

Küçükbalçık: 'Ben Kibariye'nin kocasıyım, ödemem' Küçükbalçık: 'Ben Kibariye'nin kocasıyım, ödemem'

Parasını ödediğiniz halde kaskonuz olmayabilir! Parasını ödediğiniz halde kaskonuz olmayabilir!

Devlette çalışan doktora 200 bin TL'ye kadar maaş Devlette çalışan doktora 200 bin TL'ye kadar maaş

Silahlı saldırı: 2 ölü, 13 yaralı Silahlı saldırı: 2 ölü, 13 yaralı

İsmini değiştirdi! Narin öğretmen artık... İsmini değiştirdi! Narin öğretmen artık...

FETÖ benzerliği! Karanlık arşiv çözülüyor FETÖ benzerliği! Karanlık arşiv çözülüyor

İstanbul'da inanılmaz soygun! 10 kişiyle gelip... İstanbul'da inanılmaz soygun! 10 kişiyle gelip...

Eşiyle birlikte oğlunu takip etti... Sonrası korkunç! Eşiyle birlikte oğlunu takip etti... Sonrası korkunç!