Eğitim-Sen: Yeni Rehberlik Yönetmeliği büyük hayal kırıklığı yarattı

Eğitim-Sen: Yeni Rehberlik Yönetmeliği büyük hayal kırıklığı yarattı

MEB rehberlik hizmetleri yönetmeliğine tepkiler gelmeye devam ediyor. Eğitim-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada yayımlanan yeni rehberlik yönetmeliği için hayal kırıklığı yarattı vurgusu yapıldı.

Yayımlanan yeni rehberlik yönetmeliği için oldu bittiye getirildi açıklaması yapan Eğitim-Sen, öğretmenler, uzmanlar, sendikalar, PDR dernekleri başta olmak üzere yapılan öneri ve görüşlerin MEB tarafından dikkate alınmadığını belirtti.

'PSİKOLOJİK DANIŞMA' KAVRAMI ÇIKARTILDI

Sendikanın açıklamasında yeni yönetmelikle birlikte yönetmelikten psikolojik danışmakavramının çıkartıldığına işaret ederken bu değişikliğin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmasının amacının alan dışı kişilerin rehberlik alanında görevlendirilmesinin önünü açmak olduğu belirtildi. Yapılacak olan alan dışı atama ve görevlendirmelerle birlikte sorunlu hale getirilen rehberlik hizmetlerini daha ağır sorunların beklediği vurgulanan açıklamada rehberlik hizmetlerinin niteliği daha da düşecek açıklamasında bulunuldu.

REHBER ÖĞRETMENLERE ANGARYA GÖREVLER

Önceki yönetmelikle yeni yönetmelik kıyaslanması yapıldığında yeni rehberlik yönetmeliğiiçerisinde rehber öğretmenlere angarya görevler verildiği belirtilirken rehber öğretmenler içinangarya görevlerin okul idarecilerinin inisiyatifine bırakıldığı ifade edildi.  'Rehber öğretmenlere verilmeyecek görevler' maddesinin çıkarıldığını hatırlatan sendika yeni yönetmelikle birlikte rehber öğretmenlere angarya görevler verilmesinin önü açılmıştır denildi.

YÖNETMELİK YARGIYA TAŞINACAK

Sendika yeni rehberlik hizmetleri yönetmeliğinin yargıya taşınacağını vurguladı ve şu açıklamayı yaptı;

Eğitim Sen, yönetmelik değişiklikleri tartışmalarının başından bu yana rehber öğretmenlerin taleplerinin savunucusu olmuş, MEB'in dayatmacı tutumu karşısında rehber öğretmenlerimizin haklarını savunmuştur. Yayınlanan yeni yönetmelik, sendikamız tarafından ayrıntılı olarak incelenecek ve yönetmelik değişikliği ile ilgili her türlü hukuki ve örgütsel girişimde bulunulacaktır.

Bakan açıklamıştı! İşte Çiftlik Bank benzeri 11 girişim! Bakan açıklamıştı! İşte Çiftlik Bank benzeri 11 girişim!

Bursa 16. Kitap Fuarı kapılarını açtı Bursa 16. Kitap Fuarı kapılarını açtı

Trafik polisinden bıçaklı gözaltı! Trafik polisinden bıçaklı gözaltı!

Rus genç kızın yardım çığlığı! ''Babam fuhuş yaptığımı da...'' Rus genç kızın yardım çığlığı! "Babam fuhuş yaptığımı da..."

Uzmanlar uyardı! ''Çiftlik Bank, sadece buz dağının görünen yüzü'' Uzmanlar uyardı! "Çiftlik Bank, sadece buz dağının görünen yüzü"

Dünyaca ünlü hacker ölü bulundu Dünyaca ünlü hacker ölü bulundu

Bakanlıktan Çiftlik Bank açıklaması! Bursa'da yakalanan 2 kişi... Bakanlıktan Çiftlik Bank açıklaması! Bursa'da yakalanan 2 kişi...

Tiyatronun kalbi Bursa Nilüfer'de atacak Tiyatronun kalbi Bursa Nilüfer'de atacak

Bursa Nilüfer'deki kentsel dönüşüm mağduriyetleri giderilecek! Bursa Nilüfer'deki kentsel dönüşüm mağduriyetleri giderilecek!

2 ayda 462 kişi kazalarda öldü! Bursa'daki rakamlar... 2 ayda 462 kişi kazalarda öldü! Bursa'daki rakamlar...

Eylem yapıp kontak kapatan halk otobüslerine yüzde yüz zam! Eylem yapıp kontak kapatan halk otobüslerine yüzde yüz zam!

Suriyeliyi Suriyeli kurtardı! Suriyeliyi Suriyeli kurtardı!

İftira böyle yalanlandı: İşte o hastane İftira böyle yalanlandı: İşte o hastane

Bursa'da terör propagandasına 2 tutuklama! Bursa'da terör propagandasına 2 tutuklama!

Kurallar değişti! SGK'ya bildirmeyen yandı... Kurallar değişti! SGK'ya bildirmeyen yandı...

En korkak Kandil kadrosu! Zoru görünce kaçmaya başladılar En korkak Kandil kadrosu! Zoru görünce kaçmaya başladılar