Eğitim-Sen: Yeni Rehberlik Yönetmeliği büyük hayal kırıklığı yarattı

Eğitim-Sen: Yeni Rehberlik Yönetmeliği büyük hayal kırıklığı yarattı

MEB rehberlik hizmetleri yönetmeliğine tepkiler gelmeye devam ediyor. Eğitim-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada yayımlanan yeni rehberlik yönetmeliği için hayal kırıklığı yarattı vurgusu yapıldı.

Yayımlanan yeni rehberlik yönetmeliği için oldu bittiye getirildi açıklaması yapan Eğitim-Sen, öğretmenler, uzmanlar, sendikalar, PDR dernekleri başta olmak üzere yapılan öneri ve görüşlerin MEB tarafından dikkate alınmadığını belirtti.

'PSİKOLOJİK DANIŞMA' KAVRAMI ÇIKARTILDI

Sendikanın açıklamasında yeni yönetmelikle birlikte yönetmelikten psikolojik danışmakavramının çıkartıldığına işaret ederken bu değişikliğin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmasının amacının alan dışı kişilerin rehberlik alanında görevlendirilmesinin önünü açmak olduğu belirtildi. Yapılacak olan alan dışı atama ve görevlendirmelerle birlikte sorunlu hale getirilen rehberlik hizmetlerini daha ağır sorunların beklediği vurgulanan açıklamada rehberlik hizmetlerinin niteliği daha da düşecek açıklamasında bulunuldu.

REHBER ÖĞRETMENLERE ANGARYA GÖREVLER

Önceki yönetmelikle yeni yönetmelik kıyaslanması yapıldığında yeni rehberlik yönetmeliğiiçerisinde rehber öğretmenlere angarya görevler verildiği belirtilirken rehber öğretmenler içinangarya görevlerin okul idarecilerinin inisiyatifine bırakıldığı ifade edildi.  'Rehber öğretmenlere verilmeyecek görevler' maddesinin çıkarıldığını hatırlatan sendika yeni yönetmelikle birlikte rehber öğretmenlere angarya görevler verilmesinin önü açılmıştır denildi.

YÖNETMELİK YARGIYA TAŞINACAK

Sendika yeni rehberlik hizmetleri yönetmeliğinin yargıya taşınacağını vurguladı ve şu açıklamayı yaptı;

Eğitim Sen, yönetmelik değişiklikleri tartışmalarının başından bu yana rehber öğretmenlerin taleplerinin savunucusu olmuş, MEB'in dayatmacı tutumu karşısında rehber öğretmenlerimizin haklarını savunmuştur. Yayınlanan yeni yönetmelik, sendikamız tarafından ayrıntılı olarak incelenecek ve yönetmelik değişikliği ile ilgili her türlü hukuki ve örgütsel girişimde bulunulacaktır.

CIA Başkanı Gina Haspel Türkiye'ye geliyor CIA Başkanı Gina Haspel Türkiye'ye geliyor

Üniversite öğrencisi canına kıydı Üniversite öğrencisi canına kıydı

Danimarka da Suudi Arabistan ziyaretlerini askıya aldı Danimarka da Suudi Arabistan ziyaretlerini askıya aldı

AK Parti grup toplantısında İngilizce ve Arapça yayın olacak AK Parti grup toplantısında İngilizce ve Arapça yayın olacak

Erdoğan'dan ekonomistlere: Enflasyon olayını düşük faiz aşağı çekecektir Erdoğan'dan ekonomistlere: Enflasyon olayını düşük faiz aşağı çekecektir

Trump'tan çok çarpıcı 'Kaşıkçı' yorumu Trump'tan çok çarpıcı 'Kaşıkçı' yorumu

İstanbul'da bir kişi önüne geleni bıçakladı İstanbul'da bir kişi önüne geleni bıçakladı

Astsubay kazada hayatını kaybetti Astsubay kazada hayatını kaybetti

Bursa'da küçük çocuk aracın altında kaldı Bursa'da küçük çocuk aracın altında kaldı

Cemal Kaşıkçı cinayetinde şok görüntüler! Cemal Kaşıkçı cinayetinde şok görüntüler!

Enes Batur tepki çeken videodan sonra özür diledi Enes Batur tepki çeken videodan sonra özür diledi

Hakkari'den acı haber: 1 şehit Hakkari'den acı haber: 1 şehit

Sözcü Kalın'dan önemli açıklamalar Sözcü Kalın'dan önemli açıklamalar

Elektronik aletler elinizde patlayabilir Elektronik aletler elinizde patlayabilir

''Brezilya'dan getirilen besilik hayvanların Türkiye'ye girişlerine izin verilmedi'' "Brezilya'dan getirilen besilik hayvanların Türkiye'ye girişlerine izin verilmedi"

Nurettin Yıldız'dan skandal açıklama! 'Kadınlar dayak yiyorsa şükretsinler' Nurettin Yıldız'dan skandal açıklama! 'Kadınlar dayak yiyorsa şükretsinler'