Ege Kimya Mühendisliği mezunları öğrencilerle buluştu

Ege Kimya Mühendisliği mezunları öğrencilerle buluştu

Ege Üniversitesi(EÜ) mezunu Kimyager Özlem Ünüvar Ceryansuyu, EÜ Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Konferans Salonunda öğrencilerle bir araya gelerek tecrübelerini paylaştı.

Polibak Ar-Ge ve Yöneticisi olarak 22 yıldır görev yapan Özlem Ceryansuyu mesleki deneyimleri, kimya mühendisinin görevleri, işe alım süreci, işyerindeki ilişkiler ve kendini geliştirme gibi öğrencileri gelecekte ilgilendiren konular hakkında bilgiler verdi.

Kimya mühendisliği bölümünü kendi isteği ile okuduğunu belirten Ceryansuyu, "1989 yılında Tevfik Fikret Lisesi'nden mezun oldum ve daha sonrasında Ege Üniversitesi'ni kazandım. Küçük yaşlarda bir şeyler keşfetme arzusu ile yanıp tutuşurken kimya mühendisi olmaya karar verdim. İşimi severek yapıyorum. Polipropilen'den ambalajlar üretiyoruz. Polipropilen; petrol parçalanırken gaz olarak açığa çıkan ve otomotiv sanayinde kullanılan parçalardan, tekstil ve yiyecek paketlemesine kadar çok geniş kullanım alanı olan sentetik maddeye verilen isimdir. Yani bu da demek oluyor ki günlük hayatınızda kullandığınız birçok ürünün paketlerinin üretim aşamasında yer alıyorum" dedi. 

"Özgüveniniz, özsaygınız ve öz disiplininizi yüksek tutun" 

Öğrencilere işe alım sürecinde önemli noktaları anlatan ve gelecekteki meslek hayatları hakkında tavsiyeler veren Ceryansuyu, "Öncelikle iş başvurularında görüşeceğiniz şirketi mutlaka önceden araştırın. İletişim becerilerinizi mutlaka geliştirin ve çalışmayı sevdiğinizi hissettirin. Karşınızdaki kişiyi etkili dinlemek çok önemli. Özgüveniniz, özsaygınız ve öz disiplininizi yüksek tutun. Meslek hayatınızda çalışmayı sevmek zorundasınız ve kendi etki alanınızda karşılaştığınız problemleri çözmeyi bilmelisiniz. Doğru bildiğiniz konularda sonuna kadar ısrarcı olmalısınız fakat yanlışlarınızı da terk etmeyi bilmelisiniz" diye konuştu. 
Çevre ve kadın sorunlarına da değinen Ceryansuyu, "22 yıldır bir kadın olarak yeri geldi sahada, yeri geldi üretim aşamasında çalıştım. Mühendislik mesleğinin cinsiyeti yoktur. Çevre konusunda ise ürettiğimiz malzemenin doğada daha kısa sürede yok olması adına projeler üzerinde çalışıyoruz. Eski mezununuz olarak beni misafir ettiğiniz için teşekkür ederim" ifadelerini kullandı. 
Söyleşinin sonunda Prof. Dr. Övez ve Prof. Dr. Özçelik tarafından Ceryansuyu'na teşekkür plaketi verildi. 

Söyleşiye Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bikem Övez, Proses ve Reaktör Tasarımı Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Yavuz Özçelik, Doç. Dr. Zehra Özçelik, Temel İşlemler ve Termodinamik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Demircioğlu ve bölüm öğrencileri katıldı. 
 

Bursa'da motor sürerken küp çözen sürücüye şok haber Bursa'da motor sürerken küp çözen sürücüye şok haber

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2019 Salı) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2019 Salı)

5 yıldan sonra nafakayı devlet üstlenecek 5 yıldan sonra nafakayı devlet üstlenecek

67 yıl istismar cezası, 30 yıla düştü 67 yıl istismar cezası, 30 yıla düştü

Bursa'da engelli gibi davranan dilencileri zabıta ekipleri yakaladı Bursa'da engelli gibi davranan dilencileri zabıta ekipleri yakaladı

Mesut Demir; <br /> Söz konusu 'vatanın bekası' ise gerisi.. Mesut Demir;
Söz konusu 'vatanın bekası' ise gerisi..

Milyonlarca aileyi ilgilendiriyor! Bu yıl... Milyonlarca aileyi ilgilendiriyor! Bu yıl...

Gece yarısı korku dolu anlar! Apartman önünde... Gece yarısı korku dolu anlar! Apartman önünde...

AK Partili Özmen: Bayrağı delinin biri gece yarısı minareye asmış AK Partili Özmen: Bayrağı delinin biri gece yarısı minareye asmış

Athena Gökhan'dan Bakan Soylu'nun sözlerine tepki Athena Gökhan'dan Bakan Soylu'nun sözlerine tepki

Polisten kaçan sürücü, ''Pişman değilim'' diyerek kendini savundu Polisten kaçan sürücü, "Pişman değilim" diyerek kendini savundu

Seyir halindeki arabanın yanma anı kameralara yansıdı Seyir halindeki arabanın yanma anı kameralara yansıdı

Alkollü şahıs ağabeyini defalarca bıçaklayarak ağır yaraladı Alkollü şahıs ağabeyini defalarca bıçaklayarak ağır yaraladı

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> Fobi mi, lobi mi? Serkan Yetişmişoğlu;
Fobi mi, lobi mi?