Dünyayı sarsan terör saldırısı sonrası yoğun güvenlik önlemi

Dünyayı sarsan terör saldırısı sonrası yoğun güvenlik önlemi

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye yönelik düzenlenen terör saldırıları nedeniyle Avrupa'da polis ekipleri birçok camide cuma namazı esnasında güvenlik önlemleri aldı.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde 49 kişinin ölümüne neden olan  terör saldırıları, aşırı sağcı söylemin artış gösterdiği Avrupa'da bugün kılınan  cuma namazlarında güvenlik önlemlerinin arttırılmasına neden oldu.

LondraViyana ve Amsterdam gibi kentlerdeki büyük camilerde başta  polis devriyesi olmak üzere çeşitli güvenlik önlemleri dikkati çekti.

Avusturya ve Hollanda'da gıyabi cenaze namazı

Polis, Avusturya'nın başkenti Viyana'daki İslami mimariyle inşa  edilmiş tek cami olan Viyana İslam Merkezi'nde güvenlik önlemi aldı.

Olası bir terör saldırısına karşı kurşun geçirmez yelek ve ağır  silahlarla hazır bekleyen güvenlik güçleri, namazın sona ermesinin ardından  caminin bulunduğu bölgeden ayrıldı.

Öte yandan, ülke genelindeki Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal  Yardımlaşma Birliği (ATİB) ve Viyana İslam Federasyonuna bağlı bütün camilerde,  terör saldırılarında hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı  kılındı.

Hollanda Adalet Bakanından güvenlik açıklaması

Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı Fred Grapperhaus, gazetecilere  yaptığı açıklamada, Hollanda'nın güvenlik risklerine karşı her zaman tetikte  olduğunu söyledi.

Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumunun (NCTV), sürekli  camilerin bağlı olduğu federasyon ile iletişim içerisinde olduklarını ifade eden  Grapperhaus, cami ve sinagoglara yönelik tehditlere karşı da sürekli tetikte  olduklarını belirtti. 

Ülkede bazı camilerde vakıfların talebi üzerine cuma namazında polis  koruması da yer aldı.

Bu arada, Milli Görüş teşkilatlarına bağlı camilerde cuma namazı  sonrası Yeni Zelanda'da hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.  

Amsterdam, Rotterdam ve Lahey Belediye Başkanları da dayanışma için  cuma namazı sonrası bazı camileri ziyaret etti.

Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, ziyaret sırasında, somut bir  tehdit olmadığını fakat toplumun yaşadığı duygulardan dolayı kentte bulunan  camilerin etrafında farklı güvenlik önlemlerinin alınacağını kaydetti.

Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb de istek üzerine özellikle  bugün mescit ve camilerin etrafında polis devriyesi görüleceğini belirtti.

Ülkede bazı belediyelerde bayraklar yarıya indirildi.

Londra'da anma töreni

İngiltere'nin başkenti Londra'daki camilerin önünde de güvenlik önlemi  alındığı görüldü. 

Kentteki en büyük camilerden olan Doğu Londra Camisi önünde cuma  namazı sırasında polis devriye gezdi. Ayrıca cami cemaatinin de kendi güvenlik  önlemini alması dikkati çekti. 

Cami önünde de Londra Belediye Başkanı Sadık Han'ın öncülüğünde,  İngiltere Müslüman toplumunun önde gelen isimleri ile Hristiyan din adamlarının  da katıldığı bir anma töreni düzenlendi.

Törende konuşan Londra Piskoposu Sarah Mullally, bu tür saldırıların  kınanması gerektiğini belirterek, "Hep beraber din kaynaklı nefrete karşı durmalı  ve inanç özgürlüğünün yanında olmalıyız." dedi.

Belediye Başkanı Han da saldırıyı kınarken, medyaya da sorumluluk  düştüğünü, Müslümanlara yönelik kullanılan dile dikkat edilmesi gerektiğini  belirtti.

Londra'da güvenlik önlemlerini artırdıklarını söyleyen Sadık Han,  "Önümüzdeki bir kaç gün içinde mescit ve camilerin etrafında polis devriyesi  görülecek." diye konuştu.

Gençler tıp dünyasında iddialı Gençler tıp dünyasında iddialı

7 kez Türkiye şampiyonu olan milli kick-boksçu Bursa'da muhtar adayı 7 kez Türkiye şampiyonu olan milli kick-boksçu Bursa'da muhtar adayı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Mart 2019 Cumartesi)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Mart 2019 Cumartesi)

Bursa'da başka hastalıkları taklit eden bakteri yüzünden MS olduğu sanıldı Bursa'da başka hastalıkları taklit eden bakteri yüzünden MS olduğu sanıldı

Bursa'da turizmde tanıtım atağı Bursa'da turizmde tanıtım atağı

Bursa Milletvekili Çavuşoğlu: ''Türkiye üzerinde oynanan oyunları vatandaşımızla birlikte bozacağız'' Bursa Milletvekili Çavuşoğlu: "Türkiye üzerinde oynanan oyunları vatandaşımızla birlikte bozacağız"

 3 kişiyi ezen ve 12 araca çarpan halk otobüsünün sürücüsü serbest! 3 kişiyi ezen ve 12 araca çarpan halk otobüsünün sürücüsü serbest!

Ebru'nun son mesajı ortaya çıktı! ''Gel beni buradan al'' Ebru'nun son mesajı ortaya çıktı! "Gel beni buradan al"

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: ''Ey güzelim Çarşamba dilin olsa da bir haykırsan'' Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: "Ey güzelim Çarşamba dilin olsa da bir haykırsan"

Bursalı Mehmet Aydın meğer bir gün bile hapis yatmamış Bursalı Mehmet Aydın meğer bir gün bile hapis yatmamış

Ucuz konutta sıra emeklide Ucuz konutta sıra emeklide

12 saat uçuş yok 12 saat uçuş yok

Deprem haritası değişti! Deprem haritası değişti!

TikTok Türkiye için iş ilanı verdi TikTok Türkiye için iş ilanı verdi

''Birden büyük bir gürültü oldu'' Saniyelerle kurtuldular "Birden büyük bir gürültü oldu" Saniyelerle kurtuldular