Dünyanın en büyük tünelinde balık sayısı iki katına çıkacak

Dünyanın en büyük tünelinde balık sayısı iki katına çıkacak

Beş milyon litre su kapasiteli ana tankı, 131 metre uzunluğu ve 3 metre genişliğindeki dünyanın en büyük tüneline sahip Antalya Akvaryum'da 2019 sezon hazırlıkları başladı. 10 bin civarında balık barındıran akvaryumda gelecek yıl bu rakamın iki katına çıkması planlanıyor.

Antalya Akvaryum İşletme Müdürü İsmail Arık, çalışmalar hakkında bilgi verdi. 7 yıl önce kapılarını bölge turizmi için açan Antalya Akvaryum'u şu ana kadar 5 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini belirten Arık, ilklerin merkezi olmaya devam edeceklerini kaydetti. Merkezin birçok yerinde yenilikler yaptıklarını anlatan Arık, balık sayısını artırmak için çalışma yürütüldüğünü söyledi.

İsmail Arık, "Ana tank dışında dünya denizleri ve nehirlerinin yaşatıldığı 40 farklı tematik akvaryum bulunan merkezde, ana tank içindeki balık sayısı iki katına çıkarılacak. Köpek bağından vatoza kadar çeşit çeşit balığın bulunduğu akvaryumda 10 bin civarında olan balık sayısı, gelecek sezonla birlikte iki katına çıkacak" dedi.

Akvaryum bünyesinde balıkların doğal ortamını bozmadan düzen kurduklarını söyleyen Arık, "Ana tankımızın içindeki eko sistem balıkların özgür yaşam alanları birbirine çok yakın. Normal şartlarda akvaryumlarda balıklar iç içe yaşadığı için yavrulama ve çiftleşme olayına pek rastlanmaz. Fakat burada bir yıl içinde hem köpek balıklarından hem de vatozlardan yavru aldık. Bu da demek oluyor ki kendilerini rahat hissediyorlar. 50 kişilik bir ekip, balıkların konforu için 7/24 görevde" dedi.

Turizmde yaşanan olumsuzlukları geride bıraktıklarını hatırlatan Arık, "Açıldığımız günden bu yana 5 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladık. Her yıl bu rakam çoğalmaya devam ediyor. Rus ve Avrupa pazarının ilgisi memnuniyet verici. Yerli turistimiz de akvaryumu gezmekten geri kalmıyor. Misafirlerimize eşsiz bir ortam sunduğumuzu düşünüyorum" diye konuştu.


 

İstanbul'da 3 işçinin cansız bedeni bulundu İstanbul'da 3 işçinin cansız bedeni bulundu

Ev yangınında anne ile oğlu öldü Ev yangınında anne ile oğlu öldü

Midibüs alev topuna döndü, yolcular canını son anda kurtardı Midibüs alev topuna döndü, yolcular canını son anda kurtardı

Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret Bozbey'den İYİ Parti ve Saadet Parti Bursa İl Teşkilatlarına ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fazıl Say'ın konserine katıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fazıl Say'ın konserine katıldı!

Karda donmuş halde bulunan köpek yürekleri sızlattı  Karda donmuş halde bulunan köpek yürekleri sızlattı

Bursa İnegöl'de sis kabusu, görüş mesafesi sıfıra düştü! Bursa İnegöl'de sis kabusu, görüş mesafesi sıfıra düştü!

Boğazına cisim kaçan bebek boğulma tehlikesi geçirdi Boğazına cisim kaçan bebek boğulma tehlikesi geçirdi

Takla atan otomobilin sürücüsü ölümden döndü Takla atan otomobilin sürücüsü ölümden döndü

Amasya'da polis memuru intihar etti Amasya'da polis memuru intihar etti

Didem Uslu cinayetinde yeni gelişme Didem Uslu cinayetinde yeni gelişme