Dünya Tarihi Kentler Birliği Konferansı Bursa'da düzenlenecek

Dünya Tarihi Kentler Birliği Konferansı Bursa'da düzenlenecek

Dünya Tarihi Kentler Birliği 2018 Dünya Konferansı, 7-9 Eylül'de Bursa'da gerçekleştirilecek.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Tayyare Kültür Merkezi'nde (TKM) düzenlediği basın toplantısında, Bursa'nın 8 bin 500 yıllık tarihe sahip olduğunu hatırlattı.

Aktaş, Bursa'nın farklı medeniyetlerin bir araya gelip kaynaştığı kadim bir şehir olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

"Turizm konusunda süreci iyi yönetirsek hedefe varacağımıza yürekten inanıyorum. Bursa, gayretlerimizle sanayi ve diğer alanlarda olduğu gibi turizmde de inşallah lokomotif şehirlerden biri olacak ve katma değeri yüksek işler yapacak. Büyükşehir Belediyesi olarak bu noktada üzerimize düşen görevi yerine getirmek zorundayız. Dünyanın dikkatini Bursa'ya çekmeye çalışıyoruz."

Başvuruları üzerine Dünya Tarihi Kentler Birliği 2018 Dünya Konferansı'nın Bursa'da yapılması yönünde karar alındığını anlatan Aktaş, şunları söyledi:

"Birlik 1994 yılında kuruldu. Biz Bursa olarak 2009 yılında bu birliğe dahil olduk. 65 ülkeden 116 üyeye sahip. Üye belediyeler arasındaki kültürel alışverişi sağlarken kültür ve turizme dayalı iş birliklerini artırma yönünde çalışmalar da yapılıyor. Birliğin, üyeleri arasında bilgi birikiminin paylaşımıyla birlikte şehirlerin refah seviyelerini yükseltmek, kültür ve turizme dayalı işbirliklerinin artırılmasını sağlamak için yaptığı çalışmalar takdire şayan çalışmalardır. Bursa olarak bu çalışmaların bir parçası olmaktan onur duyuyoruz."

Türkiye'den İstanbul, Ankara, Şanlıurfa ve Bursa'nın, Dünya Tarihi Kentler Birliği üyeleriyle gerçekleştirdiği çalışmaların tüm tarihi şehirlere ilham olacağına inandığını anlatan Aktaş, konferansa ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

Aktaş, etkinliğin 7-9 Eylül'de gerçekleşeceğini kaydederek "Dünyanın çeşitli ülkelerinden üst düzey yetkililer, meclis üyeleri ve 23 şehrin belediye başkanları katılacak. Toplantının ana teması küreselleşmenin geleneksel yaşam kültürümüz üzerindeki etkileri. Etkinlik 7 Eylül Cuma günü Tayyare Kültür Merkezi'nde 09.30'da başlayacak." ifadelerini kullandı. 

Bursa'da özlenen tablo. İki rakip bir arada dostluk mesajı verdi Bursa'da özlenen tablo. İki rakip bir arada dostluk mesajı verdi

Erdoğan'dan önemli açıklamalar Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş kuyrukta bekledi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş kuyrukta bekledi

İşte yıldızlara göre seçim sonucu İşte yıldızlara göre seçim sonucu

Bursa'da cinayet kurbanı abla-kardeş toprağa verildi Bursa'da cinayet kurbanı abla-kardeş toprağa verildi

Prof. Dr. Celal Şengör organ bağışına karşı: Elin dangalağını yaşatmanın anlamı yok Prof. Dr. Celal Şengör organ bağışına karşı: Elin dangalağını yaşatmanın anlamı yok

Kayınbabasının cenazesine katılmayan geline görülmemiş ceza! Kayınbabasının cenazesine katılmayan geline görülmemiş ceza!

Bursa'da eş zamanlı uyuşturucu operasyonu: 11 gözaltı Bursa'da eş zamanlı uyuşturucu operasyonu: 11 gözaltı

Bursa'da caminin kumbarasına para atıp, imamın telefonunu çaldılar Bursa'da caminin kumbarasına para atıp, imamın telefonunu çaldılar

Her iki otomobilden birinde ''Made in Bursa'' imzası var! Her iki otomobilden birinde "Made in Bursa" imzası var!

Bursa'ya 6 bin 400 kilometre uzaktan gelin geldi Bursa'ya 6 bin 400 kilometre uzaktan gelin geldi

Bursa'da trafik polisine vurmaya çalışan alkollü sürücüyü, vatandaşlar linç etmek istedi Bursa'da trafik polisine vurmaya çalışan alkollü sürücüyü, vatandaşlar linç etmek istedi