Dünya Tarihi Kentler Birliği Konferansı Bursa'da düzenlenecek

Dünya Tarihi Kentler Birliği Konferansı Bursa'da düzenlenecek

Dünya Tarihi Kentler Birliği 2018 Dünya Konferansı, 7-9 Eylül'de Bursa'da gerçekleştirilecek.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Tayyare Kültür Merkezi'nde (TKM) düzenlediği basın toplantısında, Bursa'nın 8 bin 500 yıllık tarihe sahip olduğunu hatırlattı.

Aktaş, Bursa'nın farklı medeniyetlerin bir araya gelip kaynaştığı kadim bir şehir olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

"Turizm konusunda süreci iyi yönetirsek hedefe varacağımıza yürekten inanıyorum. Bursa, gayretlerimizle sanayi ve diğer alanlarda olduğu gibi turizmde de inşallah lokomotif şehirlerden biri olacak ve katma değeri yüksek işler yapacak. Büyükşehir Belediyesi olarak bu noktada üzerimize düşen görevi yerine getirmek zorundayız. Dünyanın dikkatini Bursa'ya çekmeye çalışıyoruz."

Başvuruları üzerine Dünya Tarihi Kentler Birliği 2018 Dünya Konferansı'nın Bursa'da yapılması yönünde karar alındığını anlatan Aktaş, şunları söyledi:

"Birlik 1994 yılında kuruldu. Biz Bursa olarak 2009 yılında bu birliğe dahil olduk. 65 ülkeden 116 üyeye sahip. Üye belediyeler arasındaki kültürel alışverişi sağlarken kültür ve turizme dayalı iş birliklerini artırma yönünde çalışmalar da yapılıyor. Birliğin, üyeleri arasında bilgi birikiminin paylaşımıyla birlikte şehirlerin refah seviyelerini yükseltmek, kültür ve turizme dayalı işbirliklerinin artırılmasını sağlamak için yaptığı çalışmalar takdire şayan çalışmalardır. Bursa olarak bu çalışmaların bir parçası olmaktan onur duyuyoruz."

Türkiye'den İstanbul, Ankara, Şanlıurfa ve Bursa'nın, Dünya Tarihi Kentler Birliği üyeleriyle gerçekleştirdiği çalışmaların tüm tarihi şehirlere ilham olacağına inandığını anlatan Aktaş, konferansa ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

Aktaş, etkinliğin 7-9 Eylül'de gerçekleşeceğini kaydederek "Dünyanın çeşitli ülkelerinden üst düzey yetkililer, meclis üyeleri ve 23 şehrin belediye başkanları katılacak. Toplantının ana teması küreselleşmenin geleneksel yaşam kültürümüz üzerindeki etkileri. Etkinlik 7 Eylül Cuma günü Tayyare Kültür Merkezi'nde 09.30'da başlayacak." ifadelerini kullandı. 

AK Parti ve MHP Cumhur İttifakı'nın devamı konusunda prensipte anlaşma sağladı AK Parti ve MHP Cumhur İttifakı'nın devamı konusunda prensipte anlaşma sağladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuştu Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump ile görüştü

İntihar etmeden önceki son sözleri ''Evlatlarımdan özür diliyorum'' oldu  İntihar etmeden önceki son sözleri "Evlatlarımdan özür diliyorum" oldu

Meteorolojiden Bursa için fırtına uyarısı Meteorolojiden Bursa için fırtına uyarısı

17 yaşındaki gencin 'tosun' isyanı! Suç duyurusunda bulundu 17 yaşındaki gencin 'tosun' isyanı! Suç duyurusunda bulundu

Bursa'da cezaevine tekerlekli sandalyeyle götürüldü Bursa'da cezaevine tekerlekli sandalyeyle götürüldü

Bursa'da kaza yerinden geçen anneyi ağlatan tesadüf Bursa'da kaza yerinden geçen anneyi ağlatan tesadüf

Bursa'da FETÖ/PDY operasyonu!  26 polis gözaltında Bursa'da FETÖ/PDY operasyonu! 26 polis gözaltında

Sedanur'un ölümüne ilişkin bir gözaltı daha Sedanur'un ölümüne ilişkin bir gözaltı daha

Yalova'daki trafik magandası tutuklandı Yalova'daki trafik magandası tutuklandı

Üniversite partisinde içeceğinden tecavüz hapı çıktı! Üniversite partisinde içeceğinden tecavüz hapı çıktı!

Bursa'da facia kapıya dayandı, tedbir alan yok Bursa'da facia kapıya dayandı, tedbir alan yok

Türkiye'de bir ilk: Suriyeliler için açıldı Türkiye'de bir ilk: Suriyeliler için açıldı