Dünya şampiyonundan gençlere tavsiye

Dünya şampiyonundan gençlere tavsiye

Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonu Serdar Aktolga, bu sporu yapacak olan gençlere seslenerek, "Resimlerdeki vücutların hayallerini kuruyorlar. Bu sebeple de bazı kötü yöntemlere başvuruyorlar. Sabırla, iyi beslenmeli ve kaliteli antrenmanla istedikleri sonucu alabilirler" dedi.

Düzce Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nin davetlisi olarak Düzce'ye gelen Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonu Serdar Aktolga ve İtalya'da gerçekleştirilen Wabba World Universe 2016 Body Fitness Dünya Şampiyonası'nda kendi kilosunda rakiplerini geride bırakarak dünya şampiyonu olan Mustafa Yıldız, üniversitenin fitness salonunda antrenman yaptılar. Salonda bulunanların büyük ilgilisi ile karşılaşan şampiyonlar, öğrencilerle bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. 29 yıldır vücut geliştirme sporu yapan ve 5 kez Dünya şampiyonu olan Serdar Aktolga, antrenman sonrasında İHA'nın sorularını yanıtladı. Vücut geliştirme sporunu yapacak olan gençlere önerilerde bulunan Aktolga, sanıldığı gibi Türkiye'de çok büyük bir doping probleminin olmadığını söyledi. 

"ÇOK SIKI DOPİNG KONTROLLERİ YAPILIYOR" 
Türkiye'de çok sıkı doping kontrollerinin yapıldığını belirten Aktolga, "Her branşa işlemiş durumda doping illeti. Ancak kullanıp kullanmamak insanların elinde, çünkü yarışmalarda artık çok sıkı doping kontrolleri yapılıyor ve bunun sonucunda insanlar temiz olarak yarışmalara katılıyor" dedi. 

"RESİMLERE BAKIP HAYALLERE KAPILMAYIN" 
Dünya şampiyonu Aktolga bu sporu yapacak olan gençlerin sabırlı olmalarını tavsiye ederek, "Sabırlı olsunlar, kendi fiziklerini geliştirebilecekleri en üst noktaya ulaşmaya çalışsınlar. Çünkü en önemli nokta bu. Hayallere kapılıyorlar, resimlere bakıyorlar. Resimlerdeki vücutların hayallerini kuruyorlar. Bu sebeple de bazı kötü yöntemlere başvuruyorlar. Ama sabırla, iyi beslenmeli ve kaliteli antrenmanla aslında istedikleri sonucu alabilirler" diye konuştu. 

"BİR DAHA DÜNYAYA GELSEM YİNE BU SPORU TERCİH EDERİM" 
İyi bir hoca eşliğinde yapılan vücut geliştirme sporunun hiçbir şekilde bir sağlık sorununa yol açmayacağını söyleyen Aktolga, "Hoca hareketleri düzgün gösteremezse bir sakatlık olabilir. Fazla ağırlık kaldırırsanız belinizde sorun olur, omuzunuzda sorun olur, sakatlık olur. Bunların hepsi hocanın sizin başınızda durup durmamasıyla alakalı. Hareketleri düzgün bir şekilde gösteriyorsa beslenme programınızı kaliteli bir şekilde ayarlıyorsa herhangi bir sağlık sorunu olmasına imkan yok. Bilakis güçlendirirsiniz, güç her şeydir. Güç futbol için de gerekli voleybol için de basketbol için de. Güç oluştuktan sonra tekniğiniz de çok işe yarar, böylece başarılı sonuçlar alırsınız. Bir daha dünyaya gelsem yine bu sporu tercih ederim" şeklinde konuştu. 

"BU SPOR PAHALI BİR SPOR" 
Vücut geliştirme sporunun pahalı bir spor olduğunu dile getiren Aktolga, "Türkiye'de milli takım bazında da çok genç ve kaliteli sporcularımız var. Hep iyi dereceler alıyorlar. Ama tabii ki bir Amerika'nın yanına yaklaşmak çok güç. Neden; çünkü beslenme şartları, alım gücü devreye giriyor. Bizim sporumuz pahalı bir spor. Sabah kalktığı zaman direkt 100 lira yazar. Neden? 1 kilo kırmızı et 90 lira oldu. 1 kilo et aldınız diyelim, 30 tane yumurtası var, 50 lira civarı tutuyor. Bunun beyaz peyniri var, pirinci var. Yani bir vücut geliştirme sporcusu sabah kalktığı zaman 300 lira masrafı oluyor. Otomatikman insanlar bu spordan uzak duruyor. Türkiye'de sandığınız gibi çok büyük bir doping problemi yok aslında" ifadelerini kullandı. 

Bursa'da otomobil zeytin ağacına çarptı: 1 yaralı Bursa'da otomobil zeytin ağacına çarptı: 1 yaralı

Yılmaz Vural'dan hırsıza çağrı: Geri getir, maçı mı düşüneceğiz seni mi kardeşim Yılmaz Vural'dan hırsıza çağrı: Geri getir, maçı mı düşüneceğiz seni mi kardeşim

Gece yarısı ilginç görüntü! Otomobili kadının üzerine sürdü Gece yarısı ilginç görüntü! Otomobili kadının üzerine sürdü

ABD Dışişleri'nden Türkiye'ye Patriot satışına onay ABD Dışişleri'nden Türkiye'ye Patriot satışına onay

Beyaz Saray'dan FETÖ açıklaması Beyaz Saray'dan FETÖ açıklaması

Tartıştığı arkadaşı tarafından öldürüldü Tartıştığı arkadaşı tarafından öldürüldü

18 yıldır heyelan tehlikesiyle yaşıyorlar 18 yıldır heyelan tehlikesiyle yaşıyorlar

Çantadan deste deste dolar çıktı! Çantadan deste deste dolar çıktı!

Kırıkkale-Kayseri kara yolunda göçük Kırıkkale-Kayseri kara yolunda göçük

Uyuşturucu satıcıları suçüstü yakalandı Uyuşturucu satıcıları suçüstü yakalandı

Belçika Başbakanı istifa ediyor Belçika Başbakanı istifa ediyor

Kaza sonrası küçük çocuk annesinin kucağında ağladı Kaza sonrası küçük çocuk annesinin kucağında ağladı

Beklenen kar yağışı Balkanlar'dan geldi Beklenen kar yağışı Balkanlar'dan geldi

Öğrenci servisi ile kamyon çarpıştı: 13'ü öğrenci, 15 yaralı Öğrenci servisi ile kamyon çarpıştı: 13'ü öğrenci, 15 yaralı