Dünya rallicileri Türkiye'ye kilitlenecek

Dünya rallicileri Türkiye'ye kilitlenecek

Dünya Ralli Şampiyonası'nın (WRC) 10. ayağı olarak 13-16 Eylül tarihlerinde Muğla'da gerçekleştirilecek Türkiye Rallisi öncesi hazırlıklar sürüyor.

Türkiye Rallisi'nin organizasyon detaylarıyla ilgili bilgi ve akreditasyon toplantısı, Marmaris'te bulunan Grand Yazıcı Club Turban Otel'de gerçekleştirildi.

Düzenlenen toplantıda, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı, Türkiye Rallisi Koordinatörü Pelin Tanca Bertuletti ve Türkiye Rallisi Yarışma Direktörü Murat Kaya açıklamalarda bulundu.

Serkan Yazıcı, "Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) Başkanı Jean Todt, Türkiye Rallisi'ni izlemeye gelecek." derken, "FIA Başkanı, çok az sayıda yarışı canlı izler. Marmaris'e gelecek olması bizi ayrıca mutlu etti. Marmaris adına çok büyük fırsat. Bu fırsatı iyi değerlendirmek istiyoruz. İki hafta boyunca ekipler burada olacak. Yarışı izlemeye binlerce insan gelecek. 155 ülkede canlı yayınlanacak." açıklamasında bulundu.

TARZ DEĞİŞECEK

Dünya Ralli Şampiyonası'nı yerinde takip eden 3 milyon 700 bin seyircisi olduğunu vurgulayan Yazıcı, şunları söyledi: "Bundan ne kadar pay alacağımız önemli. Yarışların yapılacağı dünyadaki en iyi yer bu bölge. Çünkü yarışlardan sonra denize girebiliyorsunuz. Yatlardan seyredilebilecek 3 etap var. Dünya Ralli Şampiyonası, Marmaris ile beraber tarzını değiştirecek. Birinciye motor sporları tarihinin en büyük hediyesini vereceğiz. Ülkemizi en iyi şekilde tanıtacağız. Dünyanın en kompak yarışını burada yapacağız. Cumhurbaşkanımızın yoğun temposu olsa da yarışlara katılması üzerine hazırlıklarımızı yaptık."

155 CANLI YAYINLANACAK

Türkiye Rallisi Koordinatörü Pelin Tanca Bertuletti, yarışlara dünyanın her yerinden seyirci geleceğini dile getirerek, "Takımlar 115 tırla gelecek. Çeşme'den ülkemize giriş yapacaklar ve 8 Eylül'de Marmaris'te olacaklar. Motor sporlarının gözü Marmaris'te olacak. Milyonluk otomobiller Marmaris'te olacak. WRC'nin yeni yüzü Türkiye Rallisi diye duyuruldu. Bu da bizi daha dikkatli olmaya sevk etti." şeklinde konuştu.

Yarışların 155 ülkede canlı yayınlanacağını belirten Bertuletti, "Reklamlarla bu tanıtımı yapsanız, 150 milyon dolar civarı maliyeti olur. Ralli boyunca oteller dolu. Rezervasyon artık alınmıyor. Yarışları dolu dolu yapacağız." ifadelerini kullandı.

Yarışma Direktörü Murat Kaya ise dünyanın en kısa kilometreli yarışını gerçekleştireceklerini aktardı. Türkiye Rallisi'nin diğer rallilerden farklı olduğunu anlatan Kaya, "Dünyada 13 ülkede yapılan yarışlarda, en kısa etaplar Türkiye'de. Hepsinin etapları bin kilometrenin üzerinde, bizde ise 800-900 kilometre." değerlendirmesinde bulundu.

WRC'de 53 yarışmacının mücadele ettiğini anlatan Kaya, dünya şampiyonasını takip eden tüm ekiplerin bilmedikleri bir parkurda yarışacaklarını ifade etti.

Kaya ayrıca, Türkiye Ralli Şampiyonası'nı takip eden 16 ekibin de yarışmaya kayıt yaptırdığını sözlerine ekledi.

Bursa'da ormanda kaybolan adam için 'şehir merkezinde' ihbarı Bursa'da ormanda kaybolan adam için 'şehir merkezinde' ihbarı

Bursa Keles'te ulaşıma zam Bursa Keles'te ulaşıma zam

Bursa'da otomobille çarptığı kadını dövdü, serbest kaldı Bursa'da otomobille çarptığı kadını dövdü, serbest kaldı

Türkiye'de bir ilk! Azalan taksimetre Türkiye'de bir ilk! Azalan taksimetre

Bursa'da BTSO Camisi ve TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi hizmete açıldı Bursa'da BTSO Camisi ve TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi hizmete açıldı

Nazlı Ilıcak savunmasını gözyaşlarıyla yaptı: ''Aldandım'' Nazlı Ilıcak savunmasını gözyaşlarıyla yaptı: "Aldandım"

Bursalı öğretmen çift göz yaşları içinde son yolculuklarına uğurlandı Bursalı öğretmen çift göz yaşları içinde son yolculuklarına uğurlandı

Anoreksiya hastası Kristina Karyagina 17 kilo
Anoreksiya hastası Kristina Karyagina 17 kilo

'Sigara içme' diyen karısını boğarak öldürdü 'Sigara içme' diyen karısını boğarak öldürdü

İnternetten alışverişe tövbe ettiler! Kiminin göğsü açıkta kaldı, kiminin kalçası
İnternetten alışverişe tövbe ettiler! Kiminin göğsü açıkta kaldı, kiminin kalçası

Lavrov'dan İdlib açıklaması Lavrov'dan İdlib açıklaması

Eski kedicik Ayça Pars: ''Adnan Oktar'ın istediği belli bir kadın modeli var'' Eski kedicik Ayça Pars: "Adnan Oktar'ın istediği belli bir kadın modeli var"

Bursa'da camide projeksiyon eşliğinde vaaz Bursa'da camide projeksiyon eşliğinde vaaz

Beta Ayakkabı da konkordato başvurusu yaptı Beta Ayakkabı da konkordato başvurusu yaptı

Kağıt krizine çözüm: Gazete boyutları küçülecek, satış miktarı azalacak Kağıt krizine çözüm: Gazete boyutları küçülecek, satış miktarı azalacak

Husumetli olduğu akrabalarının evini bastı Husumetli olduğu akrabalarının evini bastı

İmar barışında hesaplama sisteminde değişiklik: AVM ve otellere kolaylık sağlandı İmar barışında hesaplama sisteminde değişiklik: AVM ve otellere kolaylık sağlandı

Goldman Sachs altın tahminlerini revize etti Goldman Sachs altın tahminlerini revize etti