Dünya rallicileri Türkiye'ye kilitlenecek

Dünya rallicileri Türkiye'ye kilitlenecek

Dünya Ralli Şampiyonası'nın (WRC) 10. ayağı olarak 13-16 Eylül tarihlerinde Muğla'da gerçekleştirilecek Türkiye Rallisi öncesi hazırlıklar sürüyor.

Türkiye Rallisi'nin organizasyon detaylarıyla ilgili bilgi ve akreditasyon toplantısı, Marmaris'te bulunan Grand Yazıcı Club Turban Otel'de gerçekleştirildi.

Düzenlenen toplantıda, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı, Türkiye Rallisi Koordinatörü Pelin Tanca Bertuletti ve Türkiye Rallisi Yarışma Direktörü Murat Kaya açıklamalarda bulundu.

Serkan Yazıcı, "Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) Başkanı Jean Todt, Türkiye Rallisi'ni izlemeye gelecek." derken, "FIA Başkanı, çok az sayıda yarışı canlı izler. Marmaris'e gelecek olması bizi ayrıca mutlu etti. Marmaris adına çok büyük fırsat. Bu fırsatı iyi değerlendirmek istiyoruz. İki hafta boyunca ekipler burada olacak. Yarışı izlemeye binlerce insan gelecek. 155 ülkede canlı yayınlanacak." açıklamasında bulundu.

TARZ DEĞİŞECEK

Dünya Ralli Şampiyonası'nı yerinde takip eden 3 milyon 700 bin seyircisi olduğunu vurgulayan Yazıcı, şunları söyledi: "Bundan ne kadar pay alacağımız önemli. Yarışların yapılacağı dünyadaki en iyi yer bu bölge. Çünkü yarışlardan sonra denize girebiliyorsunuz. Yatlardan seyredilebilecek 3 etap var. Dünya Ralli Şampiyonası, Marmaris ile beraber tarzını değiştirecek. Birinciye motor sporları tarihinin en büyük hediyesini vereceğiz. Ülkemizi en iyi şekilde tanıtacağız. Dünyanın en kompak yarışını burada yapacağız. Cumhurbaşkanımızın yoğun temposu olsa da yarışlara katılması üzerine hazırlıklarımızı yaptık."

155 CANLI YAYINLANACAK

Türkiye Rallisi Koordinatörü Pelin Tanca Bertuletti, yarışlara dünyanın her yerinden seyirci geleceğini dile getirerek, "Takımlar 115 tırla gelecek. Çeşme'den ülkemize giriş yapacaklar ve 8 Eylül'de Marmaris'te olacaklar. Motor sporlarının gözü Marmaris'te olacak. Milyonluk otomobiller Marmaris'te olacak. WRC'nin yeni yüzü Türkiye Rallisi diye duyuruldu. Bu da bizi daha dikkatli olmaya sevk etti." şeklinde konuştu.

Yarışların 155 ülkede canlı yayınlanacağını belirten Bertuletti, "Reklamlarla bu tanıtımı yapsanız, 150 milyon dolar civarı maliyeti olur. Ralli boyunca oteller dolu. Rezervasyon artık alınmıyor. Yarışları dolu dolu yapacağız." ifadelerini kullandı.

Yarışma Direktörü Murat Kaya ise dünyanın en kısa kilometreli yarışını gerçekleştireceklerini aktardı. Türkiye Rallisi'nin diğer rallilerden farklı olduğunu anlatan Kaya, "Dünyada 13 ülkede yapılan yarışlarda, en kısa etaplar Türkiye'de. Hepsinin etapları bin kilometrenin üzerinde, bizde ise 800-900 kilometre." değerlendirmesinde bulundu.

WRC'de 53 yarışmacının mücadele ettiğini anlatan Kaya, dünya şampiyonasını takip eden tüm ekiplerin bilmedikleri bir parkurda yarışacaklarını ifade etti.

Kaya ayrıca, Türkiye Ralli Şampiyonası'nı takip eden 16 ekibin de yarışmaya kayıt yaptırdığını sözlerine ekledi.

Meteoroloji uyarı üstüne uyarı yayınlıyor! Hem sel hem buzlanma var Meteoroloji uyarı üstüne uyarı yayınlıyor! Hem sel hem buzlanma var

Osmaniye'de belediye başkanına silahlı saldırı Osmaniye'de belediye başkanına silahlı saldırı

Maskeli iki grup çatıştı Maskeli iki grup çatıştı

Yeğeninin evini yaktı! Yeğeninin evini yaktı!

Bin 400 yıllık kilise ot ve saman deposu olarak kullanılıyor Bin 400 yıllık kilise ot ve saman deposu olarak kullanılıyor

Bursa'da korku dolu anlar! Otobüs durağında intihar girişimi Bursa'da korku dolu anlar! Otobüs durağında intihar girişimi

Kılıçdaroğlu - Akşener görüşmesi sona erdi Kılıçdaroğlu - Akşener görüşmesi sona erdi

Bursa'da bebeğin boğazına 50 kuruş takıldı Bursa'da bebeğin boğazına 50 kuruş takıldı

Hukuk İşleri Müdürü evinde ölü bulundu Hukuk İşleri Müdürü evinde ölü bulundu

Terör örgütüne bir darbe daha! Son dört günde 57 terörist öldürüldü Terör örgütüne bir darbe daha! Son dört günde 57 terörist öldürüldü

Ünlü Youtuber Emre Özkan ve kız arkadaşı yangında öldü Ünlü Youtuber Emre Özkan ve kız arkadaşı yangında öldü

Lokantada çalışan komiyi sırtından bıçakladı Lokantada çalışan komiyi sırtından bıçakladı

Bursa'da adliyede mübaşire kafa atan genç tutuklandı Bursa'da adliyede mübaşire kafa atan genç tutuklandı

Bursa'da akü fareleri işbaşında! Sürücüler şokta... (ÖZEL HABER) Bursa'da akü fareleri işbaşında! Sürücüler şokta... (ÖZEL HABER)