DSG, IŞİD'in Suriye'deki son kalesine yönelik operasyon başlattı

DSG, IŞİD'in Suriye'deki son kalesine yönelik operasyon başlattı

Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) IŞİD'in Suriye'de kontrol ettiği 'son köye' yönelik operasyon başlattıkları öğrenildi. Sputnik'e konuşan DSG Komutanı Demhat Serekaniye, bölgede IŞİD ile aralarında şiddetli çatışmaların yaşandığını belirterek, IŞİD'in çok yakında Suriye'de bitirileceğini söyledi.

 

Türkiye tarafından 'PKK'nın Suriye kolu' olarak görülen YPG'nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri, basın birimi üzerinden, Suriye'nin güneydoğusundaki Deyr ez Zor bölgesinde bulunan Bagoz köyünün IŞİD militanlarından temizlenmesi amacıyla operasyon başlattıklarını duyurdu.

Operasyonun dün gece başlatıldığı belirtilen açıklamada, "DSG IŞİD teröristlerinin saklandığı son kale olan Baguz köyünde IŞİD'i bitirmek amacıyla son savaşa başladı" dendi.

'20 BİN SİVİL TAHLİYE EDİLDİ'

Operasyon öncesi Bagoz'un etrafındaki yaklaşık 20 bin sivilin bölgeden tahliye edildiği belirtilen açıklamada, diğer sivillerinse 'savaşın tehlikelerinden tecrit edildikleri' kaydedildi.

DSG Basın Sözcüsü Mustafa Bali, Twitter'den yaptığı paylaşımda Bagoz'u 'IŞİD'in kontrolünde kalan Suriye'nin son köyü' olarak tanımlamıştı.

'KÖYÜ YARINA KADAR ALMAYI HEDEFLİYORLAR'

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava ve lojistik desteğiyle operasyonu başlatan DSG güçleri, yarına kadar köyü almayı hedefliyor. Köyün IŞİD'in elinden alınmasıyla Suriye'de IŞİD'in elinde hiçbir bölge kalmamış olacak.

Sputnik'e konuşan DSG Komutanı Demhat Serekaniye, bölgede IŞİD ile aralarında şiddetli çatışmaların yaşandığını belirterek, IŞİD'in çok yakında Suriye'de bitirileceğini söyledi.

Bölgede çok sayıda sivilin IŞİD bölgesinden kaçarak kendilerine teslim olduğunun bilgisini veren Serekaniye, IŞİD militanlarından da çok kişinin kendilerine teslim olduğunu aktardı.

Bursa'da meyve-sebze hırsızlığı! Bursa'da meyve-sebze hırsızlığı!

Bakan Akar ve Orgeneral Güler ABD'de askeri törenle karşılandı Bakan Akar ve Orgeneral Güler ABD'de askeri törenle karşılandı

Sahile uçan taksinin sürücüsü hayatını kaybetti Sahile uçan taksinin sürücüsü hayatını kaybetti

Ehliyetsiz sürücü ortalığı birbirine kattı Ehliyetsiz sürücü ortalığı birbirine kattı

BDDK Başkanı'ndan çok kritik 'kredi' açıklaması! BDDK Başkanı'ndan çok kritik 'kredi' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Bay Kemal bizim kuyruklarımız yokluk değil, varlık kuyrukları'' Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bay Kemal bizim kuyruklarımız yokluk değil, varlık kuyrukları"

Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya'dan Bursa'ya ziyaret Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya'dan Bursa'ya ziyaret

Trump'a karşı dava açtı Trump'a karşı dava açtı

Bursa'da DEAŞ'lı 2 kadın terörist tutuklandı Bursa'da DEAŞ'lı 2 kadın terörist tutuklandı

Facebook kullananlar için çok önemli haber! Facebook kullananlar için çok önemli haber!

Çalıştığı inşaatta intihar etti Çalıştığı inşaatta intihar etti

Sosyal medya dolandırıcısı tutuklandı Sosyal medya dolandırıcısı tutuklandı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Kelesli yerinde mutlu ve huzurlu olacak Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Kelesli yerinde mutlu ve huzurlu olacak

Kadın sürücü dehşet saçtı! Kadın sürücü dehşet saçtı!