Dr. Ender Saraç Bursa Gemlik'te sağlıklı yaşamın sırlarını verdi

Dr. Ender Saraç Bursa Gemlik'te sağlıklı yaşamın sırlarını verdi

Bursa Gemlik Kaymakamlığı, Gemlik Belediyesi ve Gemlik Kent Konseyi ile birlikte organize edilen 4.Uluslararası Gemlik Zeytini Festivali etkinlikleri kapsamında Ayurveda ve Beslenme Danışmanı Dr. Ender Saraç, Hamidiye köyünde sağlıklı yaşamın sırlarını verdi.

Köy meydanında bir program çekimi yapan Dr. Ender Saraç, zeytinde kansere karşı etkili birçok maddenin yanı sıra A,D,E ve K vitaminlerinin de mevcut olduğunu söyledi.

Zeytinin kansere karşı da koruyucu olduğunu belirten Saraç, sindirim bozuklukları, safra kesesi hastalıkları, bağırsak kanseri ve kalp rahatsızlıklarında zeytinin büyük yararları olduğunu kaydetti. Zeytin ağacı yaprağı ile tansiyon düşürücü ilaçlar yapıldığını açıklayan Saraç, zeytinyağının da mide asidini azaltarak mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı koruduğu sözlerine ekledi.

Etkinliklere AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, Gemlik Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, AK Parti İlçe Başkanı Yaşar İslam, Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim, Kent Konseyi Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Türe ve yürütme kurulu, Kent Konseyi Gençlik Meclisi yürütme kurulu, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, STK ve dernek temsilcileri ile köy halkı katıldı.

Soru-cevap şeklinde devam eden program sonunda festivale katılımlarından dolayı Dr. Ender Saraç'a çeşitli hediyeler ile plaket takdim etti.

Türkiye'nin 81 ilinden festivale katılım sağlayan gençlerinde hazır bulunduğu Hamidiye köyünde ki köy kahvaltısı etkinliklerinde, köy kadınlarının hazırladıkları, zeytin ve zeytinyağı tabaklarının yanı sıra cevizli lokum, ev makarnası, mısır ekmeği ve karalahana gibi yöresel yemekler misafirlere ikram edildi. Köy meydanında devam eden etkinlikler, türküler ve şiirler ile renklenirken, Hamidiye köyü yöresel şekeroğlan oyunu beğeniyle izlendi. Belediye Başkanı Refik Yılmaz'ın da eşlik ettiği şekeroğlan oyunu, izleyenlere keyifli dakikalara yaşattı.

Üniversiteli gençler yöresel kıyafetler giyerek zeytin ağaçlarından zeytin topladı. Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren genç temsilcileri, birlikte toplu fotoğraf çektirerek anı ölümsüzleştirdi.

 

Bursa'da içeride müşterilerin bulunduğu sırada kıraathane kurşunlandı Bursa'da içeride müşterilerin bulunduğu sırada kıraathane kurşunlandı

Bursa'da gözaltındaki DEAŞ'lı 2 kadın terörist adliyede Bursa'da gözaltındaki DEAŞ'lı 2 kadın terörist adliyede

Bursa'da Burak'ın ölümünde sanık polisler hakim karşısında Bursa'da Burak'ın ölümünde sanık polisler hakim karşısında

Günün yürek burkan fotoğrafı Bursa'dan Günün yürek burkan fotoğrafı Bursa'dan

Bursa'da mahkeme heyeti, hamile kadının vurulduğu yerde keşif kararı aldı Bursa'da mahkeme heyeti, hamile kadının vurulduğu yerde keşif kararı aldı

Bursa İznik'teki tarihi Roma Tiyatrosu, 10 yıldır kapalı Bursa İznik'teki tarihi Roma Tiyatrosu, 10 yıldır kapalı

Bursa'da kaza saniye saniye görüntülendi Bursa'da kaza saniye saniye görüntülendi

Yıllardır yanlış biliniyordu. Aslında botoks... (ÖZEL HABER) Yıllardır yanlış biliniyordu. Aslında botoks... (ÖZEL HABER)

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> Kolay mı, olay mı? Serkan Yetişmişoğlu;
Kolay mı, olay mı?

Bursa'da alacağını isteyen şahsı baltayla öldüren sanık mahkemeye çıktı Bursa'da alacağını isteyen şahsı baltayla öldüren sanık mahkemeye çıktı

Polis otosunda tecavüz davasında flaş gelişme! Polis otosunda tecavüz davasında flaş gelişme!

Seyir halindeyken alev alan otomobil küle döndü Seyir halindeyken alev alan otomobil küle döndü

AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı belli oldu AK Parti'nin Meclis Başkanı adayı belli oldu