Dönüşüm Bursa'nın kalbinde gerçekleştirilmeli!

Dönüşüm Bursa'nın kalbinde gerçekleştirilmeli!

Bursa'nın en büyük ilçesi Osmangazi'de 3 yıl önce başlatılan Kentsel Dönüşüm ile mahalle bazlı değişim devam ederken Çarşamba-Altıparmak hattının unutulması, bölgede ikamet eden vatandaşları üzdü.

80 ve 90'lı yıllarda Bursa'nın kalbi durumunda bulunan, kentin ilk yerleşim birimi değişim istiyor.

Çarşamba-Altıparmak semtlerinde, toplam 8 mahallede 140 bin kişi ikamet ederek, şehrin en yoğun olduğu bölgesi oldu.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın bu yoğunluğu ve Bursa'nın kalbine giden anayolların, ticaret merkezlerin geçiş güzergahında bulunan semtin tekrar canlanabilmesi için dönüşüm başlatılması talimatı, bölgede yaşayan vatandaşları sevindirdi ancak bir tedirginlik de sözkonusu.

Zira Çarşamba-Altıparmak artan Suriyeli nüfusu, bölgede artan Arapça tabelalar ve yatırımların yetersizliği sebebiyle uzun süredir kaderine terk edilmiş durumda. Ayrıca Bursa'da yaşanan kentsel dönüşüm faciaları da vatandaşları endişelendiriyor.

Doğusunda Fevzi Çakmak Caddesi, batısında Stadyum Caddesi olan ve Altıparmak ile Çarşamba Pazarı olarak tanımlanan Darmstadt Caddesi arasında 2 bin işyeri ve yaklaşık 30 bin konut var. Doğanbey Konutları ile aynı akıbete uğramak istemeyen mahalle sakinlerine hukuk ve sosyal danışma desteği, Bursa'nın en genç ilçe başkanı olan DP Osmangazi İlçe Başkanı Çağrı Kaplan'dan geldi.

"İLK UYDU KENT ÇARŞAMBA-ALTIPARMAK OLSUN!"

Kaplan, nüfusu milyona dayanan Osmangazi'de çözüm odaklı projeleri ile kamuoyunda tanınan bir isim.

Bölgedeki son durumu değerlendiren Kaplan; şunları kaydetti: 

"Yaşları 30'lu, 40'lı olan hemşerilerimizin ilk ikametgahı olan, sadece Osmangazi'nin değil, Bursa'nın da kalbi olan Çarşamba-Altıparmak semtlerindeki kentsel dönüşümü destekliyoruz. Belediyemizin ilçemizin merkezden uzak birçok mahallede, her ne kadar küçük çaplı sorunlar da olsa başarılı dönüşüm projelerine imza attığını biliyoruz. Sayın Büyükşehir Başkanı Alinur Aktaş ve sayın Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın, Bursa'nın kabuğunu değiştirmesi gerekliliği noktasında ortak hareket etme kararlığını da görüyoruz. Bu kapsamda belediye hizmet binası yanında olan alanda yapılacak olan Kent Meydanı ile birlikte, ilçenin en değerli bölgesinde Kentsel Değişimin başlamasını istiyoruz. Osmangazi Belediyesi daha önce ilçeyi 5 bölgeye böldüklerini, aciliyet sırasında Çarşamba-Altıparmak semtlerinin bu kapsamda en son değişime uğrayacağını açıklamış, 4 ay önce de çalışmalara başladıkları haberini görsel medyada yayınlayarak projeleri öne çektiklerini açıklayarak mahalle sakinlerini sevindirmişti. Semtlerin zaman içinde Suriyeli muhacirler ile geçim kaynağını farklı yollarla kazanan bir kesim tarafından doldurulduğunu görüyoruz. Sokak aralarında Arapça tabela ağırlığının da farkındayız. TSK tarafından Suriye'de başlatılan harekatın barış ve güven ortamının tesisini tekrar getireceğini biliyoruz. Osmangazi'de yaşayan 100 bin Suriyeli kardeşimizin yaklaşık 40 bininin de Çarşamba-Altıparmak'ta ikamet ettiğini de resmi kaynaklardan öğrendik. Dikey gökdelenlere izin verilmeyeceği gerçeği ile bu semtlerin tekrar canlanabilmesi için mülk sahipleri ile görüşülerek, bu mahallelerin dönüşümünü Demokratlar olarak destekliyoruz. Sayın Aktaş'ın Uydu Kent projesinin ilk halkası Çarşamba-Altıparmak olmalıdır. İlk yerleşim birimine en azından vefa borcumuz var. Bu değerlendirilmeli eski garaj ve çevresi 24 saat yaşatılabilmelidir."

Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen hayatını kaybetti Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen hayatını kaybetti

Trafik cezalarının artırılmasını öngören teklif kabul edildi Trafik cezalarının artırılmasını öngören teklif kabul edildi

Türk ve Suudi ekipler, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na geldi Türk ve Suudi ekipler, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na geldi

Bursa'da mermer yüklü TIR alev alev yandı! Bursa'da mermer yüklü TIR alev alev yandı!

Bakan Akar'dan İdlib açıklaması Bakan Akar'dan İdlib açıklaması

ABD basınından bomba 'Kaşıkçı' iddiası: 'Suudi Arabistan öldüğünü kabul edecek' ABD basınından bomba 'Kaşıkçı' iddiası: 'Suudi Arabistan öldüğünü kabul edecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ülkemiz için bir fırsattır Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ülkemiz için bir fırsattır

Bursa'da kırmızı ışıkta geçen otomobil yayaya çarptı Bursa'da kırmızı ışıkta geçen otomobil yayaya çarptı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye'ye geliyor! ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye'ye geliyor!

Düğünde damada takılanlar şoke etti Düğünde damada takılanlar şoke etti

KYK burs başvuruları başladı! KYK burs başvuruları başladı!

Sahte parayla büyükbaş hayvan alırken yakalandılar Sahte parayla büyükbaş hayvan alırken yakalandılar

Tüm ilişkileri kesme kararı aldılar! Tüm ilişkileri kesme kararı aldılar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bahçeli ile görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bahçeli ile görüşecek

Meral Akşener, Bahçeli'den şikayetçi oldu Meral Akşener, Bahçeli'den şikayetçi oldu

Evin bahçesinde bulunan top mermisi imha edildi Evin bahçesinde bulunan top mermisi imha edildi