Doğalgazda Türk Lirası referans olacak

Doğalgazda Türk Lirası referans olacak

1 Eylül'de faaliyete geçen Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası'nda (Doğal Gaz Borsası) ticaret yapacak olan tarafların alış-satış teklifleri sırasında verebilecekleri fiyat sınırları ile dengeleme amaçlı işlemlere ilişkin sınırlar Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlendi.

Resmi Gazete'de yayımlanan EPDK kararına göre, doğal gaz borsasında 1.000 Sm3 doğal gaz için 2 bin liraya kadar verilebilecek. 1 Eylül'den beri işlemlere açık olan doğal gaz borsasında ilk 4 gün içerisinde yapılan işlemlerde fiyat ortalaması 1.650 TL/1000 Sm3 seviyelerinde oluşmaya başladı.  

Türkiye doğal gaz borsasında alım-satım işlemleri Türk Lirası üzerinden yapılacak ve Günlük Referans Fiyat Türk Lirası olarak belirlenecek. Bu sayede ilerleyen yıllarda bölgemizde gerçekleşecek doğal gaz ticaretinde Türk Lirası'nın referans alınmaya başlanmasının önü açıldı. Böylece, uzun yıllardır ülkeler arası doğal gaz ticaretinde hakim olan yabancı para cinsinden ticaretin yerine zamanla yerli para birimleri üzerinden yapılmasının yolu açılıyor.

Günlük ticarete başlayan ilk ülke oldu

1 Eylül'de açılan Doğal Gaz Borsası ile Türkiye, kendi bölgesinde ilk defa organize piyasada günlük olarak doğal gaz ticaretine başlayan ülke oldu. Böylece, ülkemize erişim imkânı olan Hazar BölgesiAkdeniz ve Karadeniz Havzası, Orta Doğu ve Balkanlar'da etkileri olabilecek ilk referans fiyat oluşumunun adımı atıldı. Türkiye doğal gaz borsasında oluşan Günlük Referans Fiyat bölgemizdeki ülkeler arasındaki doğal gaz ticaretinde de referans alınmaya başlanacak. 

CHP'li belediye başkanı AK Parti'ye geçti CHP'li belediye başkanı AK Parti'ye geçti

5 yıllık faiz 5 ayın dibinde 5 yıllık faiz 5 ayın dibinde

Akciğer kanserinin maliyeti 8.8 milyar TL! Akciğer kanserinin maliyeti 8.8 milyar TL!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: ''Cumhurbaşkanımızı 'siyasi oyunlar oynamakla' itham etmesi kabul edilemez'' Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: "Cumhurbaşkanımızı 'siyasi oyunlar oynamakla' itham etmesi kabul edilemez"

Bursa'da o caddelere otopark yasağı Bursa'da o caddelere otopark yasağı

Bakan Koca açıkladı: Başvurular işleme alındı, süreç başladı Bakan Koca açıkladı: Başvurular işleme alındı, süreç başladı

Boy yasağına uyulmadan avlanan 5 ton 842 kilo balığa el kondu Boy yasağına uyulmadan avlanan 5 ton 842 kilo balığa el kondu

İş adamı feci şekilde can verdi! İş adamı feci şekilde can verdi!

Kan dondurdu! 'Beni öldürecek, yarın son günüm' Kan dondurdu! 'Beni öldürecek, yarın son günüm'

Zabıtadan skandal görüntü! Zabıtadan skandal görüntü!