Diyaliz hastalarında hepatit sıklığı azalıyor

Diyaliz hastalarında hepatit sıklığı azalıyor

Hepatit toplum genelini ilgilendiren bir problem olmakla birlikte özellikle diyaliz hastaları için ayrı bir önem taşıyor. Bu konuda yürütülen çalışmaların sonuçları ise yüz güldürüyor. Yeditepe Üniversitesi İhtisas Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr.Gülçin Kantarcı, son yıllarda enfeksiyon kontrol önlemlerinin diyalizde daha yaygın olarak kullanılmasıyla hepatit gibi hastalıkların sıklığının giderek azaldığına işaret etti

Böbrek yetmezliği, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Bu hastalıkla mücadele eden yaklaşık 75 milyon kişinin yüzde 80'e yakını da hayatını sürdürebilmek için diyalize girmek zorunda kalıyor.

Yeditepe Üniversitesi İhtisas Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof.Dr. Gülçin Kantarcı, diyaliz hastalarının hepatit enfeksiyonu yönünden toplumun diğer kesimlerine göre daha fazla risk altında olduğunu hatırlattı. Dolayısıyla bu grup hastalarda enfeksiyon kontrolünün çok daha önemli olduğuna işaret etti. İyi haber şu ki ülkemizde de evrensel enfeksiyon kontrol önlemlerinin yaygın kullanımı sayesinde diyaliz hastaları için önemli bir sorun olan hepatitlerin sıklığı giderek azalıyor. 

ENFEKSİYON SIKLIĞINI AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Hepatit B taşıyıcısı olan diyaliz hastalarının oda ve makinelerinin ayrılmasıyla diğer hemodiyaliz hastalarının hepatit B enfeksiyon riski azaltılabiliyor. 1990'larda yüzde 20 civarında olan hepatit B sıklığının son verilerde yaklaşık yüzde 4'e indiği görülüyor. 

Prof.Dr. Gülçin Kantarcı, diyalizlerde kan yoluyla bulaşan enfeksiyonların önlenmesi için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

• Hasta bakımı sırasında ve diyaliz ekipmanlarına dokunulduğunda tek kullanımlık eldivenler giyilmeli. 

• Bir hastadan başka bir hastaya geçerken ve diyaliz alanından ayrılırken eldivenler çıkarılmalı, eller yıkanmalı. 

• Diyaliz işlemi sırasında hastanın kullandığı diyaliz cihazı, sandalye, yatak, masa vb. malzemeler her hastadan sonra temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli.

• İğneler kapalı, kırılması mümkün olmayan kutulara atılmalı.

• Kullanılan malzemeler diyaliz istasyonundan uzaklaştırılırken iyi sarılmalı ve su geçirmeyen kutu içinde taşınmalı.

Yeni kullanıma giren ilaçlarla hepatit B taşıyıcısı hastaların etkin şekilde tedavi edilebilmesi de hem enfeksiyon sıklığının hem hepatit B'ye bağlı gelişen siroz görülme sıklığının azalmasını sağlıyor.  

HEPATİT C ORANINDA DÜŞÜŞ VAR

Hem akut hepatit hem de kronik hepatitte neden olan, aynı zamanda bazı hastalarda siroz veya karaciğer kanserine de yol açabilen hepatit C enfeksiyonu da hemodiyaliz hastalarında genel nüfusa oranla sık görülüyor.

Nefroloji Uzmanı Prof.Dr. Gülçin Kantarcı, "Son yıllarda bu grup hastalarda enfeksiyon oranı yüzde 55'ten yüzde 5'e kadar düşürülebildi. Ayrıca tıbbi tedavide yaşanan gelişmelerle hepatit C enfeksiyonu geçiren hastaların siroz ve karaciğer kanserine yakalanma riski de azaldı" dedi. 

Bursa'da korkutan yangında mahsur kalan 5 çocuk kurtarıldı Bursa'da korkutan yangında mahsur kalan 5 çocuk kurtarıldı

Yaşlı kadın yanarak can verdi, dede ve torun gözyaşlarına boğuldu Yaşlı kadın yanarak can verdi, dede ve torun gözyaşlarına boğuldu

FETÖ'nün kilit isimleri külçe altınlarla yakalandı FETÖ'nün kilit isimleri külçe altınlarla yakalandı

Yok artık! Okul müdürü böyle yakalandı Yok artık! Okul müdürü böyle yakalandı

Ulaşıma kar engeli: Araçların geçişine izin verilmiyor Ulaşıma kar engeli: Araçların geçişine izin verilmiyor

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi'nden çok konuşulacak PKK itirafı ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi'nden çok konuşulacak PKK itirafı

Bursa'da cam silen kadın, 3'üncü kattan düştü Bursa'da cam silen kadın, 3'üncü kattan düştü

Hastane otoparkında silahlı saldırı: 1 ölü, 2 yaralı Hastane otoparkında silahlı saldırı: 1 ölü, 2 yaralı

Plastikler poşetler ücretli oluyor Plastikler poşetler ücretli oluyor

Farkındalık için köpeğine ''doğum günü'' düzenledi Farkındalık için köpeğine "doğum günü" düzenledi

Okul müdürü uyuşturucudan gözaltına alındı Okul müdürü uyuşturucudan gözaltına alındı

Sağlık torbası Meclis'ten geçti Sağlık torbası Meclis'ten geçti

Bakan Soylu duyurdu: 3600 konusunda söz verdik, yerine getireceğiz Bakan Soylu duyurdu: 3600 konusunda söz verdik, yerine getireceğiz

'Trump, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili talimat verdi' iddiası 'Trump, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili talimat verdi' iddiası

İstanbul 6 katlı bina boşaltıldı İstanbul 6 katlı bina boşaltıldı