"Diriliş Çağrısı ve Sezai Karakoç" konferansı

''Diriliş Çağrısı ve Sezai Karakoç'' konferansı

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Mühendislik-Mİmarlık Fakültesi Konferans Salonunda Kitap Beşiği ve Adem Toplulukları ile Mahmut Kaçarlar'ın girişimleriyle "Diriliş Çağrısı ve Sezai Karakoç" konulu bir konferans düzenlendi. 

Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun'un da hazır bulunduğu konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Eğitim-Bir-Sen Kilis Şube Başkanı Bekir Şen, Anadolu topraklarının yetiştirdiği büyük şair ve mütefekkir Sezai Karakoç'un insanları dolaylı veya dolaysız etkilediğini dile getirdi. 

Konferansın konuşmacısı Şair Şaban Abak, sözlerine Karakoç'un çağdaşı olduğu genç nesillere anlatılmasının, "Fizik Ötesi Açısından Ufuklar", "Yapı Taşları ve Kaderimizin Çağrısı" ve "Çıkış Yolu" adlı ciltli eserlerinin yine onlarca altı çizilerek anlaşılmasının önemini belirterek başladı. 

Kendisinin "Yeni Başlayanlar İçin Sezai Karakoç" kılavuz kitabıyla başlanmasını önerdiği Karakoç'u okuma eyleminin, bireylerin kendilerini Diriliş eylemine tabî tutmak anlamına geleceğini belirten Abak, Ömer bin Abdülaziz'li İlk Dönem İslam Tarihi'nin, Sultan Melikşah'lı Büyük Selçuklu Tarihi'nin ve dahi Batı Tarihi'nin çok iyi bilinmesinin bu eylemin ön şartı olduğunu ekledi. 

Karakoç'un İslam ülkelerinin bir milletdaşlık bağıyla İslam Milleti'ni bir bünyan-ı mersus (sağlam yapı) şeklinde kurmaları gerektiğini salık verdiğini hatırlatan Abak, M. İkbal ve M. Hamidullah gibi isimlerin eserlerinin yanında, Ana Britannica ansiklopedisinde "kendisini okumayanlar üzerinde de etkisi olan Türk şair" referansı verilen Karakoç'un eserlerinin de, tasarladığı İslam Ülkesi'nin farklı ırktan vatandaşlarınca okunması halinde her şeyin müspet anlamda değişebileceğini belirtti. Abak, aydın kimliğini takınan Karakoç'un güncel hadiseleri Diriliş mihengine vurarak, olabilecekleri tahmin edebildiğini ifade ettiği gibi sözlerini yine Sezai Karakoç'un Kur'an-ı Kerim emirlerinin hayata geçirilmesi anlamını verdiği İslam Medeniyeti kavramını vurgulayarak bitirdi. 

Şaban Abak, konferansın ardından Sezai Karakoç'un arkadaşları Mehmet Ali Ander ve Mahmut Kaçarlar'la beraber katılımcılarla bir süre sohbet ettikten sonra Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun'u makamında ziyaret etti. 

Bedelliden devletin kasasına 9.5 milyar TL girdi Bedelliden devletin kasasına 9.5 milyar TL girdi

MHP 8 ilde daha adaylarını çekecek MHP 8 ilde daha adaylarını çekecek

Bursa'da hamam faciasının kurbanı doktora son görev Bursa'da hamam faciasının kurbanı doktora son görev

Bursa'da 5 hırsızlık olayının şüphelisi yakalandı Bursa'da 5 hırsızlık olayının şüphelisi yakalandı

Bursa'da zehir tacirlerine baskın: 5 gözaltı Bursa'da zehir tacirlerine baskın: 5 gözaltı

Caddede cinayet işlendi, onlar oyuna devam etti Caddede cinayet işlendi, onlar oyuna devam etti

Murat Özdemir'in ifadesi ortaya çıktı Murat Özdemir'in ifadesi ortaya çıktı

Bursa'da Yerli Malı Haftasında zehirlenen 14 öğrenci hastanelik oldu Bursa'da Yerli Malı Haftasında zehirlenen 14 öğrenci hastanelik oldu

Bursa'da yeni uçak seferleri başlıyor Bursa'da yeni uçak seferleri başlıyor

Bursa'da deprem oldu! Bursa'da deprem oldu!

Bursa'da dev köpek balığı yakalandı Bursa'da dev köpek balığı yakalandı

Bursa'da hırsızı canından bezdiren kırılmayan kapı güvenlik kamerasında Bursa'da hırsızı canından bezdiren kırılmayan kapı güvenlik kamerasında

Türkü hazinesi Bedia Akartürk'ten Bursa'daki evinde açıklamalar Türkü hazinesi Bedia Akartürk'ten Bursa'daki evinde açıklamalar