Deriye işlenen sanat

Deriye işlenen sanat

Yozgat'ın Yenifakılı ilçesinde yaşayan Kırgız Türkleri, geçmişle olan bağlarını güçlü tutmak için kültür ve geleneklerini yansıtan motifleri deriye işliyor.

Van'ın Erciş ilçesine 1982 yılında getirilen ve kendileri için oluşturulan Ulu Pamir köyünde yaşayan Kırgız Türkleri, kültürlerini Yozgat'ın Yenifakılı ilçesinde de yaşatıyor. Kendilerine özgü yaşamları, çadırları ve atlarıyla ilçede yaşamlarını sürdüren Kırgız Türkleri, belediye tarafından tahsis edilen atölyede geçimlerini sağlamak için de hayvan derilerini büyük bir ustalıkla işliyorlar. Teknolojiyi kullanmadan tamamen el emeği göz nuru ile dövülerek işlenen deriler, at eyerleri, kemer, cüzdan ve çantaya dönüşüyor. Ürünlerin üzerine ise Kırgızlara ait desen motifleri büyük bir incelikle işleniyor. Bu sayede Kırgızlar hem kültürlerini devam ettiriyorlar hem de bu ürünleri satarak geçimlerini sağlıyorlar. 

İlçeye Kırgızların barınmalarını sağlamak için TOKİ konutları yaptırdıklarını söyleyen Yenifakılı Belediye Başkanı Yalçın Karadavut, "Türkiye'de ilk defa bizim ilçemizde at eyerleri ile ilgili bir üretim atölyesi var. İlçemize Erciş Ulu Pamir'den ilçemize gelen Kırgız kökenli kardeşlerimiz, burada at yetiştiriciliği, geleneksel yemeklerini ve geleneksel el sanatlarını burada yaşatmaya çalışıyorlar. Belediyemizin bütün imkanlarını bu arkadaşlarımızla paylaşıyoruz. Onlar için oluşturduğumuz atölyede deriyi işleyerek üretim yapıyorlar. Eyer, cüzdan, çanta üretiyorlar. Eyerlerin fiyatları bin 500 ile 2 bin 500 lira arasında değişiyor. Bu ürünlere talep fazla ve burada bu kardeşlerimiz iyi bir kazanç elde ederek geçimlerini devam ettiriyorlar" dedi. 

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ DESENLER İŞLENİYOR 
Kırgız vatandaşı Abdül Kerim Sayın, "Erciş Ulu Pamir köyünden geldik. Bizler için tesis edilen TOKİ konutlarında kalıyoruz. Atölyede de eyer, kemer, cüzdan, bay ve bayan çantası tamamen el işçiliğiyle üretiyoruz. Ürünlerimizin hepsi orijinal deridir. Tamamen el işçiliği makine teknolojisi olmadan el sanatlarımızı yapıyoruz. Kırgızistan'a özgü desenlerimiz var, unutulmaya yüz tutmuş desenleri deriye işleyerek gelenek ve göreneklerimizi yaşatıyoruz. Eyerlerin fiyatları bin 500 ile 3 bin liraya kadar çıkabiliyor. Cüzdan ve kemerler 70 liradan başlıyor. İşçiliğine göre fiyat değişiyor" şeklinde konuştu. 

Kırgızlara özgü desenleri deriye işlediklerini belirten Oğuzhan Uçar da, "Burada eyer yapıyoruz, okçuluk, atçılık malzemelerinin tamamını yapıyoruz. Bunların yanı sıra cüzdan, çanta, kemer, ayakkabı yapıyoruz. Deri üzerine elimizden geldiğince ne varsa üretmeye çalışıyoruz. Kırgızlara özgü ürünler yapıyoruz. Ürettiğimiz ürünlerde Kırgızistan'a özgü kültürümüzden olan desen olarak yansıyan motifleri kullanıyoruz. Onun dışında kalpak ve börkün üretimine de yakan zamanda geçeceğiz" ifadelerine yer verdi. 

Kılıçdaroğlu'ndan 'Mansur Yavaş' sinyali Kılıçdaroğlu'ndan 'Mansur Yavaş' sinyali

Bursa'da müstakil ev alevlere teslim oldu Bursa'da müstakil ev alevlere teslim oldu

Bakan Varak üreticiye müjdeyi Bursa'dan verdi Bakan Varak üreticiye müjdeyi Bursa'dan verdi

Konsolosluk aracında arama sürüyor Konsolosluk aracında arama sürüyor

Düğün konvoyuna ateş açtı: Yaralılar var Düğün konvoyuna ateş açtı: Yaralılar var

Karısını pazarlarken yakalandı Karısını pazarlarken yakalandı

Yertaş İnşaat konkordato istedi Yertaş İnşaat konkordato istedi

Bursa Mudanya'nın 2019 yılı bütçesi 105 milyon 270 bin TL Bursa Mudanya'nın 2019 yılı bütçesi 105 milyon 270 bin TL

Bursa'da 'bitmeyen kartuş' siparişlerine yetişemiyor Bursa'da 'bitmeyen kartuş' siparişlerine yetişemiyor

Hüdaverdi yıllar sonra ortaya çıktı! Hüdaverdi yıllar sonra ortaya çıktı!

Bursa'da yerel seçimlerin kilit ismi Mustafa Bozbey Bursa'da yerel seçimlerin kilit ismi Mustafa Bozbey

Bursa'da uyuşturucu operasyonu: 11 kişi gözaltında Bursa'da uyuşturucu operasyonu: 11 kişi gözaltında

Erdoğan: Pedagojik formasyonu kaldırıyoruz Erdoğan: Pedagojik formasyonu kaldırıyoruz

Bursa'da şehit polisin organları 5 hastaya umut olacak Bursa'da şehit polisin organları 5 hastaya umut olacak

Fuhuş şüphelileri: Hayat bu hayat Fuhuş şüphelileri: Hayat bu hayat