Denktaş ölümünün 6 yıl dönümünde anıldı

Denktaş ölümünün 6 yıl dönümünde anıldı

KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve Kıbrıs Türkünün özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük, 6'ncı ölüm yıldönümünde başkent Lefkoşa TMT Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.

Törene, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Denktaş`ın eşi Aydın Denktaş, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün , Maliye Bakanı Başbakan yardımcısı Serdar Denktaş, Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ile askeri Erkan ve çok sayıda halk katıldı. Protokolün çelenkleri anıta sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Anıt Özel Defterini imzalamasıyla devam etti.

Akıncı, Anıt Özel Defteri'ne şunları yazdı: "Aziz lider Rauf Denktaş; aramızdan ayrılışının 6. yılında sizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz. Rum tarafının 'Enosis' hedefine karşı Kıbrıs Türk halkının bu adada azınlık olmaması ve özgürce yaşayabilmesi için verdiğiniz mücadele ve yaptığınız fedakarlıklar Kıbrıs Türk halkı tarafından hiçbir zaman unutulmayacaktır. Bu adada Kıbrıs Türkünün uluslararası hukuk çerçevesinde özgürlük, eşitlik ve güvenlik içinde başı dik olarak yaşayabileceği koşulların yaratılması için çabalarımız sürecektir. Ruhunuz şad olsun"

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, anma töreninde yaptığı konuşmada ise, Denktaş'ın Kıbrıs Türk kimliğinin adadan silinmek üzere olduğu bir dönemde kurtarıcı rolüyle halkına liderlik yaptığını kaydetti. Akıncı, "Toplumun her bir ferdi, adadaki barış ve huzur ortamını bozan Rum-Yunan milliyetçiliğinin olumsuz etkilerine maruz oldu. Kimisi canını, kimisi canı kadar sevdiği yakınını yitirdi. Böylesi dönemlerde toplumsal mücadeleye yön verecek insanları aynı amaç etrafında birleştirecek önderlerin ortaya çıkması tarihsel öneme sahiptir. İşte merhum Denktaş, Dr. Fazıl Küçük ile birlikte Kıbrıs Türkü'nün varoluş mücadelesine yön veren, tarihte iz bırakmış önemli bir liderdir. Rum liderliğinin kilise öncülüğündeki sistemli Enosis çabalarına karşı yürütülen mücadelenin öncü kişilerinden birisi olmuştur. Bu mücadelenin liderliğini yapmıştır" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Rauf Denktaş'ın , Dr. Fazıl Küçük ve diğer mücadele arkadaşları ile birlikte, arkalarına Türkiye'nin desteğini de alarak, Enosis'e karşı verdikleri çetin varoluş mücadelesi sonrası, adada güven ve huzur ortamının oluştuğunu vurgulayarak, bugün kendisinin de aynı sorumlulukla hareket ettiğini ifade etti. Akıncı, "Çetin bir varoluş mücadelesinden sonra adada güven ve huzur içinde yaşama koşullarının önemi çok daha iyi kavranmış durumdadır. Bugün sorumluluklarımız devam ediyor. Eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde ve uluslararası hukuk çerçevesinde çağının gereklerine uygun koşullarda yaşayan bir halk olarak, dünyada hak ettiğimiz yeri alma uğraşısı elbette sürecektir. Geçmişte verilen mücadeleler bugün Kıbrıslı Türklerin yarınlara umutlu bakmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan Rauf Raif Denktaş, Dr. Fazıl Küçük ve tüm mücadele arkadaşlarını bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum"

Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (27 Nisan 2018 Cuma) Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (27 Nisan 2018 Cuma)

Kadın hırsıza kadınlar evire çevire dayak attı! Kadın hırsıza kadınlar evire çevire dayak attı!

Cesedi parça parça bulunan bar işletmecisinin katil zanlısı yakalandı! Cesedi parça parça bulunan bar işletmecisinin katil zanlısı yakalandı!

Jet faciasında kahreden çığlık: Allah'ım bize yardım et Jet faciasında kahreden çığlık: Allah'ım bize yardım et

Türkiye'nin konuştuğu boşanmada eski eşe şimdi de haciz şoku! Türkiye'nin konuştuğu boşanmada eski eşe şimdi de haciz şoku!

Fransız turist mahalleyi ayağa kaldırdı Fransız turist mahalleyi ayağa kaldırdı

Dünya bizi izledi: Japonya'ya canlı ameliyat Dünya bizi izledi: Japonya'ya canlı ameliyat

Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar devrildi Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar devrildi

AK Parti'de bazı isimlere veda AK Parti'de bazı isimlere veda

Erdoğan'dan kurmaylarına mesaj: Üzüldüm, polemiğe girmeyin Erdoğan'dan kurmaylarına mesaj: Üzüldüm, polemiğe girmeyin

İstifalar akın akın geliyor! İstifalar akın akın geliyor!

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan ikinci tur formülü CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan ikinci tur formülü

Kim Jong-un Güney Kore'de Kim Jong-un Güney Kore'de

Gaziantep'te hayvan otlatan 2 çocuk sulama göletinde ölü bulundu Gaziantep'te hayvan otlatan 2 çocuk sulama göletinde ölü bulundu

Almanya'da Türk manken feci kaza can verdi Almanya'da Türk manken feci kaza can verdi

Datça'daki kaçak otelde yıkıma iptal Datça'daki kaçak otelde yıkıma iptal

Yakayı ele verdiler! 'Sende büyü var' diyerek... Yakayı ele verdiler! 'Sende büyü var' diyerek...

Polise öyle bir şey söyledi ki... 'Yapamadan duramıyorum' Polise öyle bir şey söyledi ki... 'Yapamadan duramıyorum'