'Denizde bu yıl balık çok'

'Denizde bu yıl balık çok'

Tekirdağ'da ağlarını onararak yeni sezon hazırlıklarını aralıksız sürdüren balıkçılar, av yasağının kalkacağı 1 Eylül'ü sabırsızlıkla bekliyor. Balıkçı İdris Şeremet, "Ümitlerimizi hiçbir zaman kesmiyoruz" diyerek, denizden müjdeli haberler aldıklarını söyledi.

Tekirdağ'ın Süleymanpaşa İlçesinde ailelerinin geçimlerini balıkçık yaparak sağlayan balıkçılar, 15 Nisan'da başlayan av yasağı nedeniyle aylardır ağ ve tekne tadilatlarını aralıksız sürdürüyor. Av yasağının kalkacağı 1 Eylül tarihini sabırsızlıkla bekleyen balıkçılar, aynı zamanda bunaltıcı sıcaklardan da korunmak için yaptıkları gölgelik alanda ağlarının bakımlarını yapıyor. 

"ÜMİTLERİMİZİ HİÇBİR ZAMAN KESMİYORUZ" 
1 Eylül için tüm hazırlıkların aralıksız devam ettiğini belirten Balıkçı İdris Şeremet, "Görmüş olduğunuz arkadaşlarımızın hepsi, yine gurbetçi denizde çalıştık, beraber para kazandık, beraber balık tuttuk, beraber avlandık. Evlerimize gittik, 10 gün 15 gün istirahat ettik tekrar geldik, bu ağların hazırlıklarını her şekilde en iyi şekilde hazırlamaya çalışıyoruz 1 Eylül için. Tabii ki ümitlerimizi hiçbir zaman kesmiyoruz, balık az olsa da bir dahaki seneye inşallah çok olur diye düşüncesi hazırlıklarımızı tamamlıyoruz" dedi. 

"MÜJDELİ HABERLER ALDIK, BU YIL PALAMUT BOL" 
Bu yıl denizden müjdeli haberler aldıklarını da dile getiren Balıkçı Şeremet, "Bu sene çok müjdeli haberler aldık, çok bereketli gözüküyor denizler. Hem ince balık dolayı yavru var en önemli olan da bu sene palamut senesi. Biz her ne kadar denize çıkmasak da, ufak balıkçı arkadaşlarımız çapariye çıkanlar, ufak tekne ile çıkanlar küçük palamut balığı bundan aşağı yukarı 15 gün önce gözüktü, bu da çok büyük bir bereket demektir. Denizde hele hele doğruya doğru olunca, Sinop'a doğru Samsun'a doğru Trabzon'a doğru palamut olduğunda denizlerimiz çok bereketli olur. Bu sene Allah'ın izniyle palamut bol denize tüm balıkçı arkadaşlara şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyoruz İnşallah en iyi şekilde en ucuz balıkları halkımıza milletimize yedirmeye kısmet eder Allah" şeklinde konuştu. 

"YATMAK DİYE BİR ŞEY YOK" 
Paydos ettikleri günden beridir hazırlıklarını aralıksız devam ettiklerini de aktaran Şeremet, "Biz paydos ettiğimiz günden beridir hazırlıklarımızı devam ediyoruz. Hemen sezon bitti diye yatmak diye bir şey yok. Ağların tadilatları yapılıyor, bunlar hep yunus yırtıkları biz bunları beyaz iplikle diktik, diğer küçük balıklar kaçmasın diye şimdi tadilatını yapıyoruz, tıpkı fabrikanın diktiği göz gibi örüyoruz. Geminin bakımı var, boyası var, radarlar var, cihazlar var bir sürü eksiklerimizi tamamlıyoruz ki denizde, denizin tutulacak dal yok çünkü. Onun için en iyi şekilde hazırlanmak istiyoruz, denizde bir aksilik olursa her şeyi bir yedeği vardır, bu işi zaten ekip işidir reisinden tut en alt kademeye kadar açısına varana kadar, herkes bir destekçi oluyor. En iyi şekilde hazırlanıp inşallah 1 Ekim'de 'Vira bismillah' dedik mi, bereketli bir zanaat yaşarız, insanımıza da halkımıza vatandaşımıza da ucuz bir şekilde Allah balık yedirmek kısmet etsin" diyerek açıklamasını noktaladı. 

Ağların tamiratını yaptıklarını anlatan Ertuğrul Sezer ise "İnşallah bu sene palamut iyi gözüküyor. Sezonda artık işte ağır ağır sezon yanaşıyor hepimize hayırlı olur inşallah. Ağları onarmak zor bir şey, ama yapana basit bir şey. Bunu öğrenmek de üç günde öğrenemiyor, en az bir iki sene bilen bir kişinin yanında çıraklık yapacaksın ancak o zaman öğrenebiliyorsun. Biz bugün bitiriyoruz, artık memlekete döneceğiz inşallah herkese hayırlı olur" diye konuştu. 

Terör örgütünün sözde İsveç yöneticisi Diyarbakır'da yakalandı Terör örgütünün sözde İsveç yöneticisi Diyarbakır'da yakalandı

ABD'den Konya'ya gelip eski eşinin kocasını öldürdü ABD'den Konya'ya gelip eski eşinin kocasını öldürdü

Mehmet Ali Erbil'in doktoru Jan Klod Kayuka'dan açıklama
Mehmet Ali Erbil'in doktoru Jan Klod Kayuka'dan açıklama

Jandarma kaçak kazıya yapanlara nefes aldırmadı Jandarma kaçak kazıya yapanlara nefes aldırmadı

BM: Türkiye'den talep gelirse değerlendiririz BM: Türkiye'den talep gelirse değerlendiririz

Kılıçdaroğlu'ndan 'Mansur Yavaş' sinyali Kılıçdaroğlu'ndan 'Mansur Yavaş' sinyali

Bursa'da müstakil ev alevlere teslim oldu Bursa'da müstakil ev alevlere teslim oldu

Bakan Varak üreticiye müjdeyi Bursa'dan verdi Bakan Varak üreticiye müjdeyi Bursa'dan verdi

Konsolosluk aracında arama sürüyor Konsolosluk aracında arama sürüyor

Düğün konvoyuna ateş açtı: Yaralılar var Düğün konvoyuna ateş açtı: Yaralılar var

Karısını pazarlarken yakalandı Karısını pazarlarken yakalandı

Yertaş İnşaat konkordato istedi Yertaş İnşaat konkordato istedi

Bursa Mudanya'nın 2019 yılı bütçesi 105 milyon 270 bin TL Bursa Mudanya'nın 2019 yılı bütçesi 105 milyon 270 bin TL

Bursa'da 'bitmeyen kartuş' siparişlerine yetişemiyor Bursa'da 'bitmeyen kartuş' siparişlerine yetişemiyor

Hüdaverdi yıllar sonra ortaya çıktı! Hüdaverdi yıllar sonra ortaya çıktı!