Darbecilerin alıkoyduğu albay müşteki olarak dinlendi

Darbecilerin alıkoyduğu albay müşteki olarak dinlendi

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı karargahındaki eylemlere ilişkin davada, olay tarihinde darbeciler tarafından alıkonulan karargah nöbetçi amiri Albay İlhami Özdeyer müşteki olarak dinlendi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı karargahındaki eylemlere ilişkin davaya devam edildi.

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada, olay tarihinde darbeciler tarafından alıkonulan Albay İlhami Özdeyer, müşteki olarak dinlendi.

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz'da Jandarma Genel Komutanlığı'nda nöbetçi amir olduğunu belirten Özdeyer, evrak işleriyle uğraştığı esnada odasına gelen sanık eski üsteğmen İlker Çiçek'in sıkıyönetim ilan edildiğini söylediğini aktardı.

Yasak olmasına rağmen Çiçek'in odasına silahlı bir şekilde girdiğini bildiren Özdeyer, bu duruma anlam veremediğini dile getirerek, kendisine "Şaka mı yapıyorsun?" diye sorduğunu ifade etti.

Gelişmeler hakkında bilgilendirme yapılacağını söyleyen Çiçek ile Orgeneral Sükan toplantı salonuna geçtiklerini anlatan Özdeyer, salonun girişinde sanık eski yüzbaşı Ramazan Karabulut'u silahlı olarak gördüğünü kaydetti. Daha rütbeli olmasına rağmen Karabulut'un kendisine "Geç bir yere otur" dediğini aktaran Özdeyer, "Odanın köşelerinde ellerinde silah bulunan ismini bilmediğim teğmen ve isimlerini sonradan öğrendiğim astsubay Abdülkerim ve Abdulhamit Baytak'ı gördüm. Odada benim durumumda bulunan yaklaşık 30 kişi vardı ve hepimiz aralıklarla oturtulmuştuk." diye konuştu.

Bu esnada derdest edilmiş bir şekilde toplantı salonuna getirilen Plan ve Güvenlik Daire Başkanı Albay Güven Şağban'ın, "Bu yaptığınız suçtur, başınız büyük dertte" dediğini aktaran Özdeyer, bunun üzerine darbe girişimi olduğunu anladığını dile getirdi.

Şağban'ın açıklamaları üzerine eski albay Erkan Öktem'in "Güven Bey gelmiş" dediğini bildiren Özdeyer, "Güven albay da Erkan Öktem'e 'Bana bey değil, komutanım diyeceksin' diye karşılık verdi. Güven albayın darbe girişimi olduğuna ilişkin açıklamasını salondaki herkesin duyduğunu düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Sabah saatlerinde Jandarma Genel Komutanlığının bombalanacağının konuşulması üzerine kendisinin de aralarında bulunduğu rehinelerin garaj katına götürüldüğünü anlatan Özdeyer, buradaki darbeci askerlerden bazılarının dışarı ateş ettiğini kaydetti.

Darbe girişiminin başarısız olduğunun anlaşılması üzerine darbecilerin kendilerini bıraktığını belirten Özdeyer, sanıklardan şikayetçi olduğunu sözlerine ekledi.

Bursa'da 1 ay eğitim alıp modellik yapıyorlar Bursa'da 1 ay eğitim alıp modellik yapıyorlar

Nilüfer'de 20 yıl sonra ilk yaşanacak (ÖZEL HABER) Nilüfer'de 20 yıl sonra ilk yaşanacak (ÖZEL HABER)

Bursa'da trafik canavarına 1 yılda 100'den fazla kurban verildi Bursa'da trafik canavarına 1 yılda 100'den fazla kurban verildi

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (16 Ocak 2019 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (16 Ocak 2019 Çarşamba)

Bursa'da diyabetli kedisini tedavi ettirmek için onlarca kilometre yol kat ediyor Bursa'da diyabetli kedisini tedavi ettirmek için onlarca kilometre yol kat ediyor

Bursa'da barınma evine yerleştikten sonra uyuşturucuyu bıraktı Bursa'da barınma evine yerleştikten sonra uyuşturucuyu bıraktı

Bursa'da otomobilin altında kalan sokak köpeğini, jandarma kurtardı Bursa'da otomobilin altında kalan sokak köpeğini, jandarma kurtardı

Bursa'da düğünlerde meşale yakılması yasaklandı Bursa'da düğünlerde meşale yakılması yasaklandı

Sır ölümün ardından dram çıktı Sır ölümün ardından dram çıktı

Bursa'nın iki ilçesinde daha eğitime ara verildi Bursa'nın iki ilçesinde daha eğitime ara verildi

Adnan Oktar bunu hiç beklemiyordu! Beril Koncagül de itirafçı oldu Adnan Oktar bunu hiç beklemiyordu! Beril Koncagül de itirafçı oldu

Bursa-Keles yolunda ekiplerin karla mücadelesi Bursa-Keles yolunda ekiplerin karla mücadelesi

Bursalılar dikkat! BUDO'dan sefer iptalleri Bursalılar dikkat! BUDO'dan sefer iptalleri

Şeker Piliç'in sahibi ve oğlu tutuklandı Şeker Piliç'in sahibi ve oğlu tutuklandı

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör: Soğanın fiyatı iki ay içinde 10 TL'ye çıkabilir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör: Soğanın fiyatı iki ay içinde 10 TL'ye çıkabilir

ÖTV alınmayacak ürünler belli oldu ÖTV alınmayacak ürünler belli oldu

Vahşet! Kazlarını korkuttu diye köpeğini vurdu Vahşet! Kazlarını korkuttu diye köpeğini vurdu